NIGHTRIDE 2020 - 1/8/20, η Νότια/ Αίγιο - Ταίναρο

Κατάσταση
Κλειδωμένο. Δεν γίνεται να απαντήσετε εδώ.

forester

RideWild Team
Admin
Δημοσιεύσεις
5.324
Ηλικία
54
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Bike
R1200GS 2011
Αφού είμαστε όλοι σε στάδιο ετοιμασιών, ας επαναλάβουμε λίγα πράγματα :
- Ανεφοδιασμοί : Γεμίζουμε με την άφιξη στο Αίγιο, ξεκινάμε γεμάτοι. 1ος ανεφοδιασμός Μεγαλόπολη (στα 170 χλμ από το Αίγιο), 2ος στη Σπάρτη (στα 90 από Μεγαλόπολη). Εκεί βάζουμε ξανά οι περισσότεροι (εξαιρούνται GSA κλπ με αυτονομίες στα 500χλμ), για να έχουμε και για την επιστροφή. Στην επιστροφή θα βρούμε ξανά βενζίνη στο Γύθειο (πιθανώς και στον Κότρωνα), ή στην Αρεόπολη , ανάλογα με τη διαδρομή που θα επιλέξει ο καθένας.

- Φαγητό: Πληροφορίες λένε ότι εκτός από τους επισήμως δηλώσαντες, υπάρχουν και κάποιοι επιπλέον, φίλοι φίλων. Με το σύνολο να φτάνει τους 20 αναβάτες, φαγητό σε τραπέζι δε γίνεται! Οπότε φροντίζουμε να έχουμε μαζί μας ότι χρειαστεί ο καθένας να μασουλάει κατά τη διάρκεια των μικρών στάσεων που θα κάνουμε.

- Νερό! Δε λέω τπτ παραπάνω, φροντίστε να έχετε και να μπορείτε να το χρησιμοποιείτε εύκολα!

edit:

Στοιχεία φωτός:

Δύση Ηλίου 1/8 20:40
Είναι η ώρα που πρέπει ήδη να είμαστε στο σημείο φώτο, στη διαδρομή Αίγιο-Πτέρη, οπότε αναχωρούμε από το σημείο συνάντησης γύρω στις 20:10. 20:50 το αργότερο, φεύγουμε από το σημείο παρακολούθησης της δύσης και πάμε για Κλειτορία.

Ανατολή ηλίου 2/8 06:36
Ιδανικά πρέπει να είμαστε 06:00 και νωρίτερα, στο σημείο που παρκάρουμε μηχανάκια. Ύστερα έχουμε 35-40 περπάτημα μέχρι το Ταίναρο για σουπερ ντούπερ φώτο της ανατολής! Λογικά, θα είναι οι καλύτερες ever!!! Εύχομαι να έχουμε όλοι τη διάθεση και τα κουράγια για μισή ώρα πεζοπορία, μετά από ξενύχτι και 9 ώρες καβάλα!
Προσοχή: Απαιτούνται παπούτσια κατάλληλα για περπάτημα σε χωματόδρομο - ακόμα και crocks κάνουν, ιδανικά θα ήταν κάτι σ αθλητικό.


Ανατολή σελήνης: 20:04 // Δύση σελήνης: 04:52

Οπότε θα έχουμε όλη τη νύχτα φεγγάρι και με τη δύση του θα έρθει γρήγορα το πρώτο φως! Ιδανικές οι συνθήκες, ειδικά εφόσον έχουμε καθαρό ουρανό!​


Άντε, μία κι απόψε ;)
 
Τελευταία επεξεργασία:

Juniorkourelis

RideWild Team
Μod
Δημοσιεύσεις
379
Ηλικία
36
Περιοχή
Αιγιο
Όνομα
Παναγιώτης
Bike
Transalp 650
KLX300
KAZER το καλό,το πράσινο
Εντάξει, σιγά ρε, μην αγχώνεσαι για την Baladeza..μια χαρά φωτα έχεις.. εν τω μεταξύ την ίδια στιγμή εγώ.. ελπίζω να έχει το βενζινάδικο φορτιστή για ηλεκτροκίνητα .
8580a46b0c66eaf2b1897eef6dcd76fe.jpg


Στάλθηκε από το SM-A750FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

forester

RideWild Team
Admin
Δημοσιεύσεις
5.324
Ηλικία
54
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Bike
R1200GS 2011
Εντάξει, σιγά ρε, μην αγχώνεσαι για την Baladeza..μια χαρά φωτα έχεις.. εν τω μεταξύ την ίδια στιγμή εγώ.. ελπίζω να έχει το βενζινάδικο φορτιστή για ηλεκτροκίνητα .
8580a46b0c66eaf2b1897eef6dcd76fe.jpg


Στάλθηκε από το SM-A750FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Δε θα τα βάλεις όλα αυτά πάνω στο Τ/Α...... υποθέτω.....
 

paschalis

WildRider
Δημοσιεύσεις
2.564
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Paschalis
Bike
R 1250 GS, ΜΖ 686 Βaghira
Εντάξει, σιγά ρε, μην αγχώνεσαι για την Baladeza..μια χαρά φωτα έχεις.. εν τω μεταξύ την ίδια στιγμή εγώ.. ελπίζω να έχει το βενζινάδικο φορτιστή για ηλεκτροκίνητα .
8580a46b0c66eaf2b1897eef6dcd76fe.jpg


Στάλθηκε από το SM-A750FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Ταμειακή δε βλέπω οπότε ο πάγκος είναι στο σπίτι.Λες ρε......να τα βάλει?
 

forester

RideWild Team
Admin
Δημοσιεύσεις
5.324
Ηλικία
54
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Bike
R1200GS 2011
Εγώ της είπα πως μπορεί να πάμε μπαλαντεζα κι ένα δάκρυ κύλησε..
b89adb9774c4ababfbd2f268b773352c.jpg


Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Δεν είναι τπτ αυτό, να ξέρς ;)
 

Dim-bob

WildRider
Δημοσιεύσεις
156
Ηλικία
49
Περιοχή
Αιγιο
Όνομα
Δημητρης
Bike
Gs adv 1200 lc
Εγώ δυστυχώς τελικά δεν θα μπορέσω να ακολουθήσω στην όμορφη αυτή εκδρομή...καλά να περάσετε αν και αυτό είναι σίγουρο ,και θα το αφήσω σαν απωθημένο.... Καλούς δρόμους σε όλους...Θα είμαι όμως Αίγιο να σας χαιρετήσω.....

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

nikospyrgos

ON-OFF ADV TRAVELLER
WildRider
Δημοσιεύσεις
65
Ηλικία
52
Περιοχή
πυργος-ηλειας
Όνομα
nikos kourtis
Bike
BMW GS1200 LC TRIPLE BLACK 2016
YAMAHA T7
Με τον καιρο τι γινεται ρε παιδια?Θα φαμε καμια μπορα στα βουνα?
Όχι δεν νομίζω Κυριακή απόγευμα δείχνει

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Κατάσταση
Κλειδωμένο. Δεν γίνεται να απαντήσετε εδώ.
Top Bottom