Travelling along the ''Roof of the World" Pamir Highway 2018...The Wild Road Story

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
WildRider
Δημοσιεύσεις
639
Περιοχή
Χανιά
Όνομα
Γιάννης
Bike
R 1200 GS '09
Εξαιρετικές φωτό, μετάδοση της περιπέτειας, χαράς, αγωνίας, χιούμορ, φουλ "κουτσομπολίστικης" ματιάς στα κορίτσα! 😇, και άλλα!
Διαβάζω από εχθές το απόγευμα και δεν έχω καταφέρει να το τελειώσω!... είναι τεράστιο όπως και το ταξίδι που κάνατε.
Νόμιζα πως αυτά τα επικά ταξίδια τα κάνουν σούπερ άνθρωποι απρόσιτοι στους κοινούς θνητους.... respect.

So far, (έχω φτάσει μόλις στην 11η μέρα και Μπουχάρα), η ψήφος από εμένα πάει Γεωργία, Military Road, Devil's Valley, Gergeti Trinity. Oυάου!

Σ'ευχαριστώ Νατάσα για τα όμορφα λόγια σου ,θα απαντήσω σε ένα ένα θέμα που έθιξες 😁
Τα συναισθήματα ήταν έντονα σε αυτό το ταξίδι και η χαρά μου γράφοντας το απερίγραπτη , το χιούμορ σπάει την μονοτονία ,τα κουτσομπολιστηκα κοριτσα δίνουν μια όμορφη ματιά σε ενα κυρίως ανδροκρατουμενο σπορ, πάντα όμως με σεβασμό και αναγνώριση του ωραίου κι όχι με χυδαιότητες 😃

Σούπερ άνθρωποι? Όχι δα, λίγο τρέλα θέλει και ψυχή που εκ πρώτης τα διαθέτεις νομίζω! Από κει και πέρα οργάνωση και λίγο διάβασμα.
Εφόσον σου άρεσαν τα εκτός δρόμου θα ξετρελαθεις με την συνέχεια στο Τατζικιστάν και είσαι προ των πυλών για ενα on off εντουρακι 😅

Σιγά σιγά απόλαυσε το δεν χρειάζεται να το περάσεις μονοκοπανια 😁
 

Natassa

WildRider
Δημοσιεύσεις
56
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νατάσσα
Bike
SV650/2017
Σ'ευχαριστώ Νατάσα για τα όμορφα λόγια σου ,θα απαντήσω σε ένα ένα θέμα που έθιξες 😁
Τα συναισθήματα ήταν έντονα σε αυτό το ταξίδι και η χαρά μου γράφοντας το απερίγραπτη , το χιούμορ σπάει την μονοτονία ,τα κουτσομπολιστηκα κοριτσα δίνουν μια όμορφη ματιά σε ενα κυρίως ανδροκρατουμενο σπορ, πάντα όμως με σεβασμό και αναγνώριση του ωραίου κι όχι με χυδαιότητες 😃

Σούπερ άνθρωποι? Όχι δα, λίγο τρέλα θέλει και ψυχή που εκ πρώτης τα διαθέτεις νομίζω! Από κει και πέρα οργάνωση και λίγο διάβασμα.
Εφόσον σου άρεσαν τα εκτός δρόμου θα ξετρελαθεις με την συνέχεια στο Τατζικιστάν και είσαι προ των πυλών για ενα on off εντουρακι 😅

Σιγά σιγά απόλαυσε το δεν χρειάζεται να το περάσεις μονοκοπανια 😁

Άσε με, άσε με... είμαι στο Καζαρμάν αυτή τη στιγμή και είπα να κάνω ένα διάλειμμα . Εχω εκστασιάστει. Παρόλο που λες πως οι φωτό δεν περνάνε το συνολικό αίσθημα να σου πω, πως σε αυτόν που δεν το έχει ζήσει ζωντανά ώστε να ξέρει, στέλνουν πολύ δυνατά κύματα στον εγκέφαλο. Φοβερές φωτό. Τα χρώματα, οι εναλλαγες των τοπίων, απόκοσμα, αλλόκοτα, πανέμορφα.... και οι περιγραφές σου τόσο ζωντανές!

Διαβάζω, βλέπω και στο πίσω μέρος, φανταζομαι αυτό το ταξιδιωτικό σε ζωντανή παρουσιάση....
 

Nordic

WildRider
Δημοσιεύσεις
17
Περιοχή
Δυτική Μακεδονία
Όνομα
Κωνσταντίνος
Bike
R1200R
Εξαιρετικό το ταξίδι σας Γιάννη... πολλά μπράβο σε σένα και στον Κώστα. Για όσους λένε ότι ο άνθρωπος δεν αλλάζει... απλά δεν έχουν ταξιδέψει.

Γνωρίζοντας καλά τον ευρωπαϊκό κόσμο φέρνω σε αντιδιαστολή την απλότητα και την αγνότητα αυτών των ανθρώπων που ζουν στα υψίπεδα αυτής της μεριάς του κόσμου...

Καλή συνέχεια στα ταξίδια μας...
 

Natassa

WildRider
Δημοσιεύσεις
56
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νατάσσα
Bike
SV650/2017
Χίλια μπράβο. Όχι άλλα λόγια, είπα ήδη, κατάλαβες.

Να είσαι γερός να κάνεις πολλές χιλιάδες μαγικά χλμ ακόμα στη ζωή σου.

Ως ψαράκι, νέα του χώρου, από όσα είδα μπήκε κάπως μέσα στο μυαλό μου η Ρουμανία - γενέτειρα της μητέρας μου - ως πρώτο ταξίδι εκτός Ελλάδας. Βρε λες;;;; Χμμ...
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
WildRider
Δημοσιεύσεις
639
Περιοχή
Χανιά
Όνομα
Γιάννης
Bike
R 1200 GS '09
Χίλια μπράβο. Όχι άλλα λόγια, είπα ήδη, κατάλαβες.

Να είσαι γερός να κάνεις πολλές χιλιάδες μαγικά χλμ ακόμα στη ζωή σου.

Ως ψαράκι, νέα του χώρου, από όσα είδα μπήκε κάπως μέσα στο μυαλό μου η Ρουμανία - γενέτειρα της μητέρας μου - ως πρώτο ταξίδι εκτός Ελλάδας. Βρε λες;;;; Χμμ...

Τελικά το ''κατάφερες'' όλο βρε θηρίο! :LOL:

Σε ευχάριστώ και πάλι! Η Ρουμανία είναι έρωτας για μένα και οδηγικά αλλά και από άποψη φυσικού κάλους και ανθρώπων. Πολύ φιλόξενη, αρκετά οικονομική (ακόμα) και με τοσα αρώματα και εικόνες στα υπέροχα βουνά της. Με τα πάσα που έχει χορταίνεις και στρίψιμο :love:
Όπως έγραψα, όταν επιστρέφω από ένα ταξίδι μπαίνοντας από Ρουμανία θεωρώ οτι ''γύρισα'' σπίτι...
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
WildRider
Δημοσιεύσεις
639
Περιοχή
Χανιά
Όνομα
Γιάννης
Bike
R 1200 GS '09
Εξαιρετικό το ταξίδι σας Γιάννη... πολλά μπράβο σε σένα και στον Κώστα. Για όσους λένε ότι ο άνθρωπος δεν αλλάζει... απλά δεν έχουν ταξιδέψει.

Γνωρίζοντας καλά τον ευρωπαϊκό κόσμο φέρνω σε αντιδιαστολή την απλότητα και την αγνότητα αυτών των ανθρώπων που ζουν στα υψίπεδα αυτής της μεριάς του κόσμου...

Καλή συνέχεια στα ταξίδια μας...
Να είσαι καλά φίλε μου! Υγεία και όμορφα χλμ εύχομαι!

Η αλήθεια είναι οτι αν πας σε αυτο το κομμάτι της Ασίας ''κακομαθαίνεις'' και η Ευρώπη (όχι όλη φυσικα) σου φαίνεται απρόσωπη
 

jliordos

WildRider
Δημοσιεύσεις
84
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
Ιωάννης
Bike
BMW R1250 GS ADVENTURE
Γιάννη όσες φορές και να το διαβάσω, ταξιδεύω μαζί σου. Περιγραφή μοναδική και όπως σου έγραψα πάλι, θα επαναλάβω ότι είναι μέσα στα 2 καλύτερα και πληρες ταξιδιωτικά που έχω διαβάσει (πάνω από 200+ στο σύνολο Ελλάδα και εξωτερικό).
Πρώτα respect για την δύναμη να ολοκληρώσεις οδηγικά και μετά respect για την υπομονή να το μεταφέρεις ηλεκτρονικά σε όλους εμάς ! Συνέχισε να ζεις ουσιαστικά, ταξιδεύοντας το σώμα και το πνεύμα σου !! Οι ορίζοντες για εσένα δεν υπάρχουν
 

Italos

WildRider
Δημοσιεύσεις
61
Ηλικία
40
Περιοχή
Pallini
Όνομα
Nikos
Bike
R1200gs ADV
Ταξιδάρα Γιάννη!!

Στο επόμενο εύχομαι φιλαράκι!!
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
WildRider
Δημοσιεύσεις
639
Περιοχή
Χανιά
Όνομα
Γιάννης
Bike
R 1200 GS '09
Γιάννη όσες φορές και να το διαβάσω, ταξιδεύω μαζί σου. Περιγραφή μοναδική και όπως σου έγραψα πάλι, θα επαναλάβω ότι είναι μέσα στα 2 καλύτερα και πληρες ταξιδιωτικά που έχω διαβάσει (πάνω από 200+ στο σύνολο Ελλάδα και εξωτερικό).
Πρώτα respect για την δύναμη να ολοκληρώσεις οδηγικά και μετά respect για την υπομονή να το μεταφέρεις ηλεκτρονικά σε όλους εμάς ! Συνέχισε να ζεις ουσιαστικά, ταξιδεύοντας το σώμα και το πνεύμα σου !! Οι ορίζοντες για εσένα δεν υπάρχουν

Σε ευχαριστώ για άλλη μια φορά για τα υπέροχα λογια σου φίλε!

Ταξιδάρα Γιάννη!!

Στο επόμενο εύχομαι φιλαράκι!!

Ιταλέ μου με σένα τα έχουμε πει και κατ ιδίαν...28-30 μερούλες και Βουρ! Αλλιώς ξες την εναλλακτική! :love:
 

forester

RideWild Team
Admin
Δημοσιεύσεις
5.324
Ηλικία
54
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Bike
R1200GS 2011
Πλουτος= πολλοι πλοες (ταξιδια)

Ο πλούτος ο δικός μας εδώ, είναι τα ταξίδια που έκαναν οι φίλοι μας και τα μοιράζονται μαζί μας.
Είτε για να σχεδιάσουμε τα δικά μας, είτε για να περνάμε τις νύχτες του χειμώνα, όμορφα. Και να ταξιδεύουμε νοερά....

Άλλοι κάνουν πολλά και σύντομα μέσα στο έτος, άλλοι κάνουν ένα ή δύο μεγάλα. Κάποιοι πιο τυχεροί, τα συνδυάζουν όλα.



Το θέμα είναι με κάθε ευκαιρια, να την κοπανάς. Μπερζινα, μίζα και βουρ!
 

Manos gs

WildRider
Δημοσιεύσεις
94
Ηλικία
51
Περιοχή
Kavala
Όνομα
Μανωλης
Bike
Bmw f800gs
Φιλε μου Γιαννη ξαναδιαβασα και απολαυσα τις απιστευτες φωτογραφιες και σε ευχομαι υγεια και δυναμη για τα υπολοιπα ταξιδια που σιγουρα θα ερθουν.
 

Παναγιώτης Κ.

RW Buddies
WildRider
Δημοσιεύσεις
634
Ηλικία
64
Περιοχή
Καβάλα
Όνομα
Παναγιώτης
Bike
Όλα είναι δρόμος
Κολλημένος στην ανάγνωση, έκαψα το κατσίκι για πάρτη σου........
Απολαυστικό και ενημερωτικό, και εις ανώτερα Γιάννη.
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
WildRider
Δημοσιεύσεις
639
Περιοχή
Χανιά
Όνομα
Γιάννης
Bike
R 1200 GS '09
Κολλημένος στην ανάγνωση, έκαψα το κατσίκι για πάρτη σου........

Απολαυστικό και ενημερωτικό, και εις ανώτερα Γιάννη.

Να σαι καλα σ ευχαριστω πολυ!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παναγιώτης Κ.

RW Buddies
WildRider
Δημοσιεύσεις
634
Ηλικία
64
Περιοχή
Καβάλα
Όνομα
Παναγιώτης
Bike
Όλα είναι δρόμος
.........άλλη μια επανάληψη, καινούργια στοιχεία, λεπτομέρειες που "ξέφυγαν" στην πρώτη ανάγνωση.

Από τα κορυφαία σε αφήγηση και φώτο ταξιδιωτικά, πληροφορία με το τσουβάλι, συναίσθημα, άποψη.

Comme il faut.....
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
WildRider
Δημοσιεύσεις
639
Περιοχή
Χανιά
Όνομα
Γιάννης
Bike
R 1200 GS '09
.........άλλη μια επανάληψη, καινούργια στοιχεία, λεπτομέρειες που "ξέφυγαν" στην πρώτη ανάγνωση.

Από τα κορυφαία σε αφήγηση και φώτο ταξιδιωτικά, πληροφορία με το τσουβάλι, συναίσθημα, άποψη.

Comme il faut.....
Να σαι καλα βρε Παναγιωτη! Ευχομαι οποιος το εχει ονειρο να το πραγματοποιήσει αυτο το μοναδικο ταξιδι στα Παμιρ!
 

mAthosalas

KEEP it simple...RIDE
RideWild Team
Admin
Δημοσιεύσεις
5.626
Ηλικία
52
Περιοχή
ΧΩΜ
Όνομα
Κώστας
Bike
R1150GSA BumbleBee
Nα ξερεις @jmar οτι δεν εχω καταφερει ακομα να το διαβασω...κι αυτο σημαινει για μενα οτι..."like old good wine"..." πινεται γουλια γουλια με γεματη γευση...κι απολαυστικά! !Rockon!:read:
 

Melatos

WildRider
Δημοσιεύσεις
2.343
Ηλικία
40
Περιοχή
Πατρα
Όνομα
Θεμιστοκλής
Bike
Africa Queen
Τρίτη ή τέταρτη φορά που το διαβάζω, πρώτη που το σχολιάζω.
Αχ ρε Γιάννη, αχ ρε Γιάννη.
Τα αγαπημένα μου βιβλία, έχω μια συνήθεια,να τα διαβάζω και να τα ξαναδιαβάζω, έτσι έχει γίνει και με τούτο το ταξιδιωτικό.
Υπερπλήρες στα πάντα του, ακόμα και στα χρώματα του.
Αυτές οι αποχρώσεις του γαλάζιου, του μωβ, του πράσινου, του μπεζ και του πορτοκαλί, δύσκολα πιστεύω θα σβήσουν από την μνήμη.
Όσο χορταστικό για σένα ήταν να το ταξιδέψεις άλλο τόσο ήταν και για να το διαβάσω!
Για άνθρωπός που έχει πάει Παμίρ, ωραίο ταξιδιωτικό Γιαννάκη :LOL: :LOL: :LOL:
Πάντα τέτοια και καλύτερα φιλαράκι!
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
WildRider
Δημοσιεύσεις
639
Περιοχή
Χανιά
Όνομα
Γιάννης
Bike
R 1200 GS '09
Τρίτη ή τέταρτη φορά που το διαβάζω, πρώτη που το σχολιάζω.
Αχ ρε Γιάννη, αχ ρε Γιάννη.
Τα αγαπημένα μου βιβλία, έχω μια συνήθεια,να τα διαβάζω και να τα ξαναδιαβάζω, έτσι έχει γίνει και με τούτο το ταξιδιωτικό.
Υπερπλήρες στα πάντα του, ακόμα και στα χρώματα του.
Αυτές οι αποχρώσεις του γαλάζιου, του μωβ, του πράσινου, του μπεζ και του πορτοκαλί, δύσκολα πιστεύω θα σβήσουν από την μνήμη.
Όσο χορταστικό για σένα ήταν να το ταξιδέψεις άλλο τόσο ήταν και για να το διαβάσω!
Για άνθρωπός που έχει πάει Παμίρ, ωραίο ταξιδιωτικό Γιαννάκη :LOL: :LOL: :LOL:
Πάντα τέτοια και καλύτερα φιλαράκι!
Σ'ευχαριστω πολυ Μελάτε μου :love::love: ψησου να αναλαβεις την συνταξη και την επιμέλεια, να το βγαλουμε βιβλιο ως ζευγαρι οπως ο Γκογκος με την βεσπα :love::love: :LOL:
 

K.D.

WildRider
Δημοσιεύσεις
587
Ηλικία
40
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Δημητρης
Bike
R 1150 GS
Η ιδέα του ταξιδιού μου καρφώθηκε το 2017 όταν είχε πάει ο φίλος Αντώνης και μας έστελνε live ανταποκρίσεις με τα απίθανα απόκοσμα μέρη των Παμιρ,
Καλησπέρα και χρόνια πολλά..."Ο φίλος Αντώνης" έχει δημοσιεύσει κάπου το ταξίδι του; ;;
 
Top Bottom