The "Bucket List"gets shorter..........

Παναγιώτης Κ.

RW Buddies
WildRider
Δημοσιεύσεις
634
Ηλικία
64
Περιοχή
Καβάλα
Όνομα
Παναγιώτης
Bike
Όλα είναι δρόμος
The Bucket list, το καλάθι με τις επιθυμίες, τα πράγματα που θες να κάνεις στην ζωή σου. Όχι τα "τυποποιημένα", τα "μαζικά", "τα 10 μέρη που πρέπει να δεις πριν πεθάνεις" και παρόμοια γλυκανάλατα, αλλά αυτά που βγαίνουν από τα βάθη της ψυχής σου, οι μύχιες επιθυμίες σου. (Θα έχετε δεί φαντάζομαι το ομώνυμο φίλμ με τον Jack Nicholson και τον Morgan Freeman - αν όχι, δείτε το).

DVD+Blog+Headers+1200x675-April3.jpg


Ψηλά λοιπόν στην δικιά μου λίστα, ήταν το να βολτάρω με μηχανάκι στα ατελείωτα δάση και τις λίμνες της Βρετανικής Κολούμπια, εκεί στην Δυτική Ακτή του Καναδά...........
Αν και γενικά "το έχω" με τις περιγραφές, δυσκολεύομαι ακόμη να μεταφέρω στο χαρτί τα συναισθήματα που μου γέννησε η πραγματοποίηση αυτής της "ευχής" μου.
Το "όνειρο" είχε δημιουργηθεί από εικόνες, βιβλία και αφηγήσεις για ψηλά βουνά και απέραντα δάση, κοιλάδες και φαράγγια με ατελείωτες λίμνες, πυκνή βλάστηση, παρθένα φύση και άγρια ζωή.
 
Τελευταία επεξεργασία:

mAthosalas

KEEP it simple...RIDE
RideWild Team
Admin
Δημοσιεύσεις
5.626
Ηλικία
52
Περιοχή
ΧΩΜ
Όνομα
Κώστας
Bike
R1150GSA BumbleBee
Ωχ...αυτα ειναι...πιανω καρεκλα προβλεπεται μεγαλη συνεχεια :love:
 

Παναγιώτης Κ.

RW Buddies
WildRider
Δημοσιεύσεις
634
Ηλικία
64
Περιοχή
Καβάλα
Όνομα
Παναγιώτης
Bike
Όλα είναι δρόμος
Να 'μαι λοιπόν να προσγειώνομαι στο Βανκούβερ με Α.Σ. να πάρω το νοικιασμένο μηχανάκι που με περίμενε (περισσότερα επί του θέματος παρακάτω) και να κατευθυνθώ στο Nakusp (https://goo.gl/maps/xQn86Wjafrs), μια μικρή κωμόπολη 730 χιλιόμετρα, δυο οροσειρές και πέντε λίμνες παραπέρα, όπου εδώ και λίγα χρόνια διοργανώνεται το Monashees Mountain Madness.
NQPxECp.jpg


Η ενοικίαση μηχανής στον Καναδά είναι μια δύσκολη (και ακριβή) υπόθεση, πολύ μικρή η μοτοσυκλετιστική σεζόν (δύο μήνες με το ζόρι), ακριβές οι μηχανές, μικρό το ενδιαφέρον, και έτσι, αν και ψαχνόμουνα από έξι μήνες πριν, βρίσκομαι να οδηγώ αυτό:

7pjwYuc.jpg


...που παραδόξως, όχι μόνον δεν μου χάλασε το όνειρο, αλλά έδωσε μια "παλιακή" αίσθηση στην όλη φάση, σαν την εποχή πριν την εξειδίκευση και "κατηγοριοποίηση" των μηχανών, τότε που μηχανές σαν αυτήν έκαναν τα πάντα.

Στα Καναδικά βουνά με Bony, λοιπόν.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παναγιώτης Κ.

RW Buddies
WildRider
Δημοσιεύσεις
634
Ηλικία
64
Περιοχή
Καβάλα
Όνομα
Παναγιώτης
Bike
Όλα είναι δρόμος
Βγαίνω στα σβέλτα από το Βανκούβερ και πιάνω τα βουνά, και τα δάση και τις λίμνες.

8SAucFp.jpg


Η ποιότητα της ασφάλτου "εξωπραγματική" για τα δικά μας δεδομένα, η χάραξη σκαρφαλώνει βουνά, διασχίζει δάση και αγκαλιάζει λίμνες. Οι λίμνες.......... μακρόστενες (η ονομασία τους είναι Arrows Lakes - προέρχεται προφανώς από το επίμηκες σχήμα τους), που είτε τις περικυκλώνεις είτε χρησιμοποιείς τα μικρά φέρρυ (σαν μπάριζες, ενίοτε μάλιστα και με συρματόσχοινο) που τις διασχίζουν, και, μιας και αποτελούν μέρος του εθνικού οδικού δικτύου, η διέλευση είναι δωρεάν.

mlzhvyN.jpg


Περιμένοντας το φέρρυ για απέναντι:

n8qFX4f.jpg


Στον Συμπληρωματικό Κανονισμό της εκδήλωσης μου έκαναν εντύπωση δύο πράγματα: Το πρώτο ήταν η υποχρεωτική προμήθεια σπρέυ πιπεριού για αρκούδες, το δεύτερο η επισήμανση πως στα περισσότερα τροχαία εμπλεκόταν ελάφια....... Αρκούδες δεν συνάντησα, αλλά από ελάφια χορτάσαμε.

HOhjEXQ.jpg


Αραιοκατοικημένος ο Καναδάς, ακόμη πιο αραιοκατοικημένη η ενδοχώρα, μπορεί να οδηγείς για πολλή ώρα χωρίς να συναντήσεις άλλο όχημα.......... μαγεία.

jS4IwZc.jpg


Και, κάπου-κάπου, αγροτόσπιτα που οι ιδιοκτήτες "εκθέτουν" τις συλλογές τους:

ngzxnrd.jpg


Και εδώ, πραγματικά πόνεσε η ψυχή μου. Παρατηρήστε το σκουριασμένο κουφάρι στα αριστερά, πρόκειται για μια AC Cobra 427........

Loj1ttO.jpg


Κάποτε ήταν (και αν είναι τυχερή ίσως στο μέλλον γίνει) σαν αυτήν:

1967-shelby-cobra-427.jpg


Φτάνω στο Nakusp, τον προορισμό μου, και οι "αμερικανιές" συνεχίζονται:

D2Gh99k.jpg


Δεν θα με χαλούσε, μα καθόλου λέμε......
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παναγιώτης Κ.

RW Buddies
WildRider
Δημοσιεύσεις
634
Ηλικία
64
Περιοχή
Καβάλα
Όνομα
Παναγιώτης
Bike
Όλα είναι δρόμος
Το επόμενο πρωί, η πρώτη εικόνα έξω από την πανσιόν μου:
nwhLHCk.jpg


Μαζευόμαστε στο κλειστό γήπεδο χόκεϊ για ενημέρωση, με "οδηγίες προς ναυτιλομένους", μοίρασμα Road Books και χαρτών, έλεγχο εξοπλισμού.

eApypFp.jpg


XmL9rbt.jpg


Οι ομάδες πέφτουν με τα μούτρα στους χάρτες για την επιλογή στρατηγικής και διαδρομών:

YkhGSWA.jpg


Οι χάρτες, με την συνεργασία της Δασικής Υπηρεσίας, λεπτομερέστατοι:

u5UTtyU.jpg


Οι κυρίες της οργανωτικής ομάδας παρακολουθούν στις οθόνες τους το στίγμα όλων των συμμετεχόντων, τόσο την τήρηση του κανονισμού (που απαγορεύει την απομάκρυνση των μελών της ίδιας ομάδας πάνω από 500 μέτρα ο ένας από τον άλλον) όσο για την ασφάλειά τους.

CPsWe8l.jpg


Μια ματιά στο πάρκινγκ, να δούμε τί παίζει από μηχανάκια:

llr9FnZ.jpg


DYzTxRl.jpg


QoU9edH.jpg


UjavI3P.jpg


.............και έλεγχος για το σπρέι πιπεριού και τους αναμεταδότες (transponders) πριν την εκκίνηση:

yFekA4F.jpg


"My" Dream team σε μία στιγμή ξεκούρασης πάνω σε ένα φέρρυ. διέλευση λίμνης

9MtO05a.jpg


Ανεφοδιασμός βενζίνης στην μέση του πουθενά:

g2DOmXs.jpg


Σε άλλη μια "μέση του πουθενά" βρίσκω αυτό:

NwSYckj.jpg


.... που διαθέτει ΑΥΤΟ:

aOyHNVi.jpg


Ο μόνος καλός καφές που ήπια στον Καναδά, και που μόλις ακούει πως είμαι από Ελλάδα, κερασμένος.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παναγιώτης Κ.

RW Buddies
WildRider
Δημοσιεύσεις
634
Ηλικία
64
Περιοχή
Καβάλα
Όνομα
Παναγιώτης
Bike
Όλα είναι δρόμος
Και μερικές σκόρπιες σκέψεις............

Η Bony........ ένα μηχανάκι που σε πέντε μέρες πήγε σε τόσο χώμα που μάλλον κανείς ιδιοκτήτης της δεν θα τολμήσει. Επιφυλακτικά στην αρχή, πιο ξεθαρρεμένα αργότερα, ντριφτάριζε όμορφα στις χωμάτινες φλαταδούρες, "με έκανε μάγκα" με τις μαλακές της αναρτήσεις και το ενδοτικό της πλαίσιο που προειδοποιούσε και συγχωρούσε. Αυτά που στα ασφάλτινα στροφιλίκια με ενοχλούσαν, με βοήθησαν να απολαύσω το χώμα. Τρελλό, έ;

Ο Καναδάς.......... δεν ξέρω πόσο σκληρή μπορεί να είναι η ζωή εκεί τους χειμώνες, αλλά, αν μπορούσα, άνετα θα περνούσα εκεί τα καλοκαίρια μου. Πολιτισμός, ανθρώπινη επαφή, ζεστοί άνθρωποι, καθαριότητα, τάξη.........

FHBDkMi.jpg


Αχ Ελλάδα, πόσο πολύ με πονάς κάθε φορά που επιστρέφω.
 

tsak8

WildRider
Δημοσιεύσεις
37
Ηλικία
49
Περιοχή
Χαλανδρι
Όνομα
Χρήστος
Bike
R1200GS
Τρομερή εμπειρία, ζηλεύω! Thank you

Στάλθηκε από το LG-H930 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

paschalis

WildRider
Δημοσιεύσεις
2.564
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Paschalis
Bike
R 1250 GS, ΜΖ 686 Βaghira
Τι εμπειρία!!
Παναγιώτη με τις φωτογραφίες δείχνει ακόμα πιο ωραίο κι απο την αφήγηση σου!!
Θέλω να σου ζητήσω να γράψεις πώς βρέθηκες εκεί
ώστε όλοι να δουν μία αθέατη πλευρά του οργανωμένου μοτοσυκλετισμού.
 

Italos

WildRider
Δημοσιεύσεις
61
Ηλικία
40
Περιοχή
Pallini
Όνομα
Nikos
Bike
R1200gs ADV
Όχι ρε φίλε τι πήγες και έκανες!!

Εύχομαι να πραγματοποιήσεις όλα σου τα μοτοσυκλετιστικά και μή όνειρα!!!

Φοβερή εμπειρία να ταξιδεύεις σε τέτοια μέρη που για όλους εμάς φαντάζουν 'όνειρο'!!
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
WildRider
Δημοσιεύσεις
639
Περιοχή
Χανιά
Όνομα
Γιάννης
Bike
R 1200 GS '09
Πόσο ωραιο να πραγματοποιείς τα μακρινά ονειρά σου...και στα επόμενα με καλο!
 

Παναγιώτης Κ.

RW Buddies
WildRider
Δημοσιεύσεις
634
Ηλικία
64
Περιοχή
Καβάλα
Όνομα
Παναγιώτης
Bike
Όλα είναι δρόμος
Θέλω να σου ζητήσω να γράψεις πώς βρέθηκες εκεί
ώστε όλοι να δουν μία αθέατη πλευρά του οργανωμένου μοτοσυκλετισμού.

Βρέθηκα εκεί σαν εκπρόσωπος-παρατηρητής της FIM μιας και το συγκεκριμένο event είναι στο επίσημο καλεντάρι της. Η προεργασία, η οργάνωση, η ασφάλεια, η "διοικητική μέριμνα" μιας τέτοιας διοργάνωσης δεν έχει καμιά σχέση με όσα ξέρουμε (ή δεν ξέρουμε) στις παρεΐστικες βόλτες ή στα διάφορα "φιλικά μαζώματα" που γίνονται στην Ελλάδα (και που αν/όταν συμβεί κάτι, όλοι τυχαία περνούσαν από εκεί, κανείς δεν ξέρει τίποτα και κανέναν).

Μερικά στοιχεία:
  • Το "παιχνίδι" (γιατί περί παιχνιδιού πρόκειται, ένα άριστα οργανωμένο Κυνήγι Θησαυρού είναι), απαιτεί, πέρα από την τοποθέτηση των waypoints (περίπου 250) και την ακριβή γεωγραφική τους θέση (με γεωγραφικό μήκος και πλάτος), την λεπτομερή καταγραφή όλων των διαδρομών προς αυτά, μαρκάρισμα και φωτογράφιση, παρακολούθηση μέσω δορυφόρου και διάφορα άλλα.
  • Η προετοιμασία αρχίζει από τον Σεπτέμβριο με χάραξη των διαδρομών και τοποθέτηση των σημαδιών και ακολουθεί διπλός έλεγχος, ένας την Άνοιξη και ένας ακόμη δέκα μέρες πριν τον "αγώνα" ώστε να βεβαιωθούν και για την βατότητα των διαδρομών, και πως τα σημάδια είναι στις θέσεις τους (ή να τοποθετήσουν νέα όπου χρειάζεται).
  • Η διοργάνωση έχει την αμέριστη συμπαράσταση και στήριξη ολόκληρης της τοπικής κοινότητας. Αυτονόητο "εκεί στα ξένα", μιας και για ένα τετραήμερο ή και παραπάνω, εκατό και πλέον συμμετέχοντες (μερικοί μάλιστα έρχονται συν γυναιξί και τέκνοις) νοικιάζουν δωμάτια, τρώνε μπριζόλες, πίνουν μπύρες, βάζουν βενζίνες και, γενικά, αφήνουν χρήμα.
  • Το τοπικό 4X4 - ATV & Snowmobile Club συμμετέχει με όλα τα μέλη και τα μέσα του στην οργανωτική ομάδα.
  • Οι οργανωτές είναι προετοιμασμένοι για κάθε ενδεχόμενο. Παράδειγμα: την τελευταία μέρα ένα transponder εξέπεμψε σήμα SOS. Αδύνατη η τηλεφωνική επικοινωνία μέσα στα βουνά, σηκώθηκε ελικόπτερο που με τις συντεταγμένες που του δόθηκαν βρήκε και μετέφερε τον τραυματισμένο αναβάτη στο νοσοκομείο (ένας σπασμένος αστράγαλος από χαζό πέσιμο), ενώ η ομάδα υποστήριξης πήγε με 4Χ4 και έφερε πίσω την μηχανή του. Φυσικά η Ασφαλιστική Εταιρία που είχε ασφαλίσει το event, κάλυψε τα έξοδα του ελικοπτέρου, τον επαναπατρισμό του τραυματία και της μηχανής του και ότι άλλο προέκυψε από το συμβάν.
Γι΄αυτό λέω, όποτε επιστρέφω, η Ελλάδα με πληγώνει Πασχάλη μου..............
 

Chester24

WildRider
Δημοσιεύσεις
49
Ηλικία
41
Περιοχή
Πάτρα - Σάμος
Όνομα
Κώστας
Bike
Yamaha XT660z
Τρομερό... Μπράβο σου και αυτό να είναι μονο η έναρξη!!

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

jimmis

WildRider
Δημοσιεύσεις
278
Ηλικία
44
Περιοχή
ΛΕΟΝΤΙΟ
Όνομα
Jimmis
Bike
kle500
Πολυ ομορφες εικονες ευχομαι παντα να καταφερνεις να πραγματοποιεις τα ονειρα σου!
 

Παναγιώτης Κ.

RW Buddies
WildRider
Δημοσιεύσεις
634
Ηλικία
64
Περιοχή
Καβάλα
Όνομα
Παναγιώτης
Bike
Όλα είναι δρόμος
...........................
  • Το τοπικό 4X4 - ATV & Snowmobile Club συμμετέχει με όλα τα μέλη και τα μέσα του στην οργανωτική ομάδα.
..............

Κάνοντας ένα "ξεσκαρτάρισμα" των αρχείων, έπεσα πάνω σε ένα βίντεο που είχε "ξεχαστεί" στον αντίστοιχο φάκελλο. Περιμένοντας το φέρρυ που θα με πήγαινε στην απέναντι πλευρά, δανείστηκα από τα μέλη του παραπάνω club ένα Polaris 4Χ4 και έκανα μια γρήγορη. Στο τέλος της διαδρομής, διακρίνονται τρια "αγροτικά" 4Χ4, κομπλέ με ράμπες, βίντσια, τρέιλερ, το ένα με την γουρούνα φορτωμένη επάνω του, έτοιμο για άμεση επέμβαση, και ό,τι άλλο πιθανόν να χρειαστεί. Πίσω τους (δεν φαίνονται στο βίντεο) ήταν δύο "γουρούνες" και απλά ήταν εκεί όλη την μέρα, μήπως και κάποιος χρειαστεί βοήθεια.

 
Top Bottom