Norge, ένα μάρκο δρόμος.

paschalis

WildRider
Δημοσιεύσεις
2.564
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Paschalis
Bike
R 1250 GS, ΜΖ 686 Βaghira
αυτουσιο κεφαλαιο απο την μελλοντικη βιβλο των μοτοσυκλετιστων το εν λογω Σκανδιναβικο επος.
επιβαλεται με ιατρικη συνταγη η ανα τακτα διαστηματα αναγνωση αυτου διοτι καθοριζει εκαστη φοραν τις διτροχες αξιες του καθενος μας!

Νομίζω πως η θέση του είναι σε βιβλίο για τη θέληση.
Αν ανατρέξεις στην ψυχολογία μας σαν λαός τον Ιούλιο του 2015 θα συμφωνήσεις.
Θα ζητήσω πάντως να συμπεριλάβουν και τα σχόλια σου σε όσες φορές ανέβηκε δημόσια,
ειδικά την πρώτη φορά ήθελα να σε γνωρίσω άμεσα.
Πέρασαν τέσσερα χρόνια κι ακόμα, αλλά εντάξει νέοι είμαστε, θα το προλάβουμε.
Γειά σου ρε Γιώργη!
 

paschalis

WildRider
Δημοσιεύσεις
2.564
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Paschalis
Bike
R 1250 GS, ΜΖ 686 Βaghira
Μόλις χθες ανακάλυψα πως είχαμε πλάνα για video μέσα στα αρχεία της Cannon.

Κάλλιο αργά παρά ποτέ.....χορεύοντας με τον Μάρκο!

 
Τελευταία επεξεργασία:

rigas

RideWild Team
Admin
Δημοσιεύσεις
3.379
Ηλικία
45
Περιοχή
Aίγιο
Όνομα
Σπυρος
Bike
Yamaha T7
Honda Super Blackbird
Νορβηγικός ο πρωινός καφές σΉμερα!!Τι αρρώστια ειναι εκει πανω ρε φίλε δηλαδή!Ωραίες εικόνες είδαμε πάλι!!

ΥΓ..Ολοι Cannon θα πάρετε....
 

paschalis

WildRider
Δημοσιεύσεις
2.564
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Paschalis
Bike
R 1250 GS, ΜΖ 686 Βaghira
Κάτσε να δικαιολογήσουμε γιατί αναφέρεται το μάρκο στον τίτλο!!!



Τα παραλειπόμενα απορίες εξοπλισμός κοστολόγια...

Ο εξοπλισμος..




1.Πασχάλης

Απο την πρωτη νυχτα θελω να γραψω γι αυτον..
Για την αισθηση που μου εδωσαν σε ολο το ταξιδι...

1.Το απιθανο παντελονι RALLYE 3 της BMW για το οποιο τοσα ειχα ακουσει κι ηταν ολα αληθεια.
Απο τους 41 βαθμους των Σκοπιων οπου δεν ιδρωσα πουθενα μεχρι τους 6 των σκοτεινων τουνελ του νορβηγικου 50
οπου δεν ενιωσα κρυο παντα χωρις την επενδυση που πηγε και ηρθε αχρησιμοποιητη.
Ολα μα ολα πανω του φτιαγμενα για να σου κανουν τη ζωη ευκολη οι τσεπες στα σωστα σημεια με τις σωστες γωνιες
το διατρητο υφασμα το ιδιο και το αξεπεραστο φινιρισμα των ρουχων της BMW για κερασακι..
Μαζι με αυτο και με την ιδια αποτιμηση τα γαντια και το 11!!! ετων μπουφαν της σειρας.

2.Οι καταπληκτικες μποτες Fulkrum της Dainese που αφηνουν αισθηση ανετης παντοφλας στο χρηστη
κρατωντας εξω το νερο και το κρυο αλλα και την οποια αισθηση ζεστης λογω της μεμβρανης Goretex.

3.Οι σκηνες μας Salewa Denali III που κρατησαν εξω την βροχη που επεφτε δυο ολοκληρα βραδια
το ενα μαλιστα διχως να τις εχουμε καν ''τεντωσει'' λογω σκληρου υπεδαφους.
Κι ολα αυτα με ενα στησιμο που απαιτουσε το πολυ 5 λεπτα και μαζεμα σε ουτε το μισο!

4.Το υποστρωμα της Thermarest που εσβηνε με μαγικο τροπο τις ανωμαλιες κι εξαφανιζε τα πετραδακια που υπηρχαν απο κατω.

5.Οι αλουμινενιες βαλιτσες του adv με την στιβαροτητα που προσφεραν στην οδηγηση
κανοντας τη μοτοσυλετα ενα με αυτες.
Στα συν η τεραστια χωρητικοτητα και η ευκολια του να ψαρευεις απο πανω οτι χρειαζεσαι χωρις να αδειαζεις τα πραγματα σου στην ασφαλτο.
Και στο τελος να ποζαρουν σε ρολο τραπεζοκαθισματος καθε φορα που χρειαστηκε!

Μαζι, ο υπνοσακκος της Mammut φτιαγμενος για θερμοκρασιες +5 εως +15
το πολυ δυνατο σε ολα τα υψομετρα καμινετο προπανιου της Primus
ο αδιαβροχος σακος του Louis που θα εξασφαλιζε στεγνο κατασκηνωτικο εξοπλισμο
σε περιπτωση ολοημερης βροχης (δεν χρειαστηκε)
αλλα και ο κουβαλητης ....GS εκαναν το ταξιδι πολυ πολυ πιο ευκολο
και κυριως πολυ πιο πολυ ευχαριστο.
Γιατι σαν την αισθηση αυτοδυναμιας και αυταρκειας...δεν εχει!

2.Μάρκος

εγω παλι ο,τι ειχα κ δεν ειχα τα ειχα βαλει στην θεση του συνοδηγου κ στην τοπ,πισω
βεβαια ειχα παρει αρκετα ...φαγωσημα,αλλα κ κουτακια γαλατακια μικρα εβαπορε κ με το καμινετο απο αναψυκτικο με λιγο οινοπνευμα εκανα το πρωινο ριχνοντας μεσα αρκετο ...μελι( ενεργεια το λεω) αλλα κ αρκετο ψωμι.αυτο ηταν το πρωινο μου κ με βασταγε ορθιο μεχρι το μεσημερι.
τα παστελακια αλλα κ οι ..σοκολατες δεν μου ελειπαν σαν δεκατιανο
τωρα απο εξοπλισμο ειχα μια καλη σκηνη,(ενα ναυλον λιγο παχυ για υποστρωνα της σκηνης),σχεδον ιδια με του συντροχου.η δικια μου ειναι λιγο πιο καλοκαιρινη απο του πασχαλη.(εχει πιο πολλες ...τρυπες ),ομως δεν ενιωσα κρυο.
ενας καλος υπνοσακος polo, με ορια κοντα στο μηδεν,(αν θυμαμαι καλα),με κρατησαν ζεστο
φουσκωτο στρωμα παχους 20 εκ κ πλατους 80,ηταν μια χαρα.το φουσκωμα γινοταν παντα απο την 12βολτη τρομπα,αλλα τα ...τελειωματα παντα με την μανιουαλ τρομπα
τα εισοθερμικα πανω κ κατω εκαναν καλη δουλεια κ αυτα
ολα τα υπαχοντα μου τα ειχα σε ενα σακ βουαγιαζ,απο το ..παζαρι,που μαλλον ειναι αδιαβροχο.βεβαια ειχα κ ενα καλυμμα απο ενα παλιο στρωμα ,σε περιπτωση που εριχνε παπαδες ,για να το βαλω απο επανω απο το σακ ,αλλα δεν χρειαστηκε
λαστηχα για δεσημο του σακ ,αλλα κ της σκηνης,κ μερικα ναυλον σχοινακια για δεσιμο κ αυτα.
καθε βραδυ εβαζα στο μπριζακι που εχω κατω απο την σελα να φορτισει το μπλου τουθ (εχω ανα μιντλαντ ΒΤ2) κ το αφηνα ολη την νυκτα
το πρωι εβαζα στη θεση του να φορτισει το κινητο,μεχρι να κανω πρωινο κ να μαζεψω την σκηνη
κ μη νομιζετε ο,τι ειμαι απο την κουνια μου καμπερ,οχι στα 50 μου εστησα για πρωτη φορα κ μαλιστα στο μοναχο
οι κορτουρες νταινεζε μαζι με την απο μεσα επενδυση ,εκαναν καλα την δουλεια τους ,στα ...ψυχρα κλιματα.ειχα μαζι μου κ αδιαβροχα του 1 ευρω ,αυτα τα κιτρινα,τα φορεσαμε στην γερμανια κ μετα αφου ξεκινησαμε σταματησε να βρεχει.αρα ..τζαμπα να κουβαλουσα
εργαλεια αυτα που εχει η σουτζουκι.μου χρειαστηκαν ,οταν ξεβουλωσα το κωλοφιλτρακι απο τους ...ελεφαντες.σκαστιλα μου,1 ωρα θελω για το λυσε -φυσα-δεσε.
οι μποτες ,νταινεζε κ αυτες ,αν κ ηταν στα τελευταια τους ,καλα κρατησαν.τωρα πια εχουν πεταχτει στα σκουπιδια
εν κατακλειδι μου αρεσε αυτο που εκανα.αυτο με εκφραζει.η σκηνη, οχι διπλα στη φυση ,αλλα η σκηνη μεσα στη φυση.δεν μπορω τα χοτελια.θελω ελευθερια να ακουω τις σταγονες της βροχης πανω στη σκηνη ,αλλα κ στο εδαφος.θελω να μυριζω την οσμη του χωματος
αυτα απο τον κ@λογερο μαρκο




'Tα παραξενα του δρομου''


Συνορα Σερβιας Ουγγαριας απο τα δυσκολοτερα κι απο τα λιγα που εχουν μεινει στην Ευρωπη αλλωστε.
Κλεβουμε σειρα λιγο λιγο και πολυ διακριτικα διχως να μας γκρινιαξει κανεις,αλλωστε η θερμοκρασια ειναι πανω απο τους 35..
Φτανουμε στον πιτσιρικα δειχνω διαβατηριο και πρασινξ καρτα μου τα επιστρεφει και μου λεει...ΚΤΕΟ!
ΚΤΕΟ for the moto? Υes...Του τα δειξαμε και οι δυο και με τον τροπο που ειδε τα δελτια καταλαβα πως μπορουσαμε ανετα να του δειξουμε και τιμολογιο απο ψαροταβερνα..Σε αυτα τα συνορα ψαχνονται με προβολακια φωτα xenon μπαγκαζιερες αν ειστε με αμαξι...το νου σας ρεμαλια!

Γερμανια απογευμα Παρασκευης εργα και σημειωτον κινηση..
Το εχω ξαναπει αν και δεν αφορα τη στιγμη μετα τα πρωτα 800 χλμ οι αντιδρασεις του μοτοσυκλετιστη ειναι μειωμενες
κι αν σας αφησει η μεση και ο ποπος να συνεχισετε περα απο αυτο το νουμερο οπως καναμε συνεχεια εμεις
πρεπει να προσαρμοσετε αναλογα την οδηγηση.
Κοιταζω πισω αν ερχεται ο Μαρκος φρεναρουν ξαφνικα μπροστα μου το βλεπω μεν παταω φρενα
ο εμπρος τροχος ομως αναπηδα στα σαμαρακια το Abs ''βλεπει'' μπλοκαρισμα αμολαει τις δαγκανες για 2 sec και μπαμ...
Οχι κατω αλλα ορθιος εχοντας μπει και βγει στον προφυλακτηρα ενος παλιου Astra.
Η μοναδικη ζημια για μενα ειναι οτι με το δεξι ποδι ξεκουμπωσα το καλλυμα απο το μπουζι αυτο εφυγε στο δρομο
και πριν προλαβουμε να το σκεφτουμε το εχουν κανει τευχη τα διερχομενα της δεξιας λωριδας.
Κατεβαινουμε με τον αλλο οδηγο, το αυτοκινητο εχει κανει αραχνη και μια αναποδη ρωγμη
στο χρωμα του προφυλακτηρα




το σκεφτεται και μου λεει δεν ξερω το κοστος και τετοια..
(Γλωσσα συννενοησης Αγγλικα).
Του λεω πως εχω πληρη ασφαλιση και να καλεσουμε την αστυνομια για τα περαιτερω οπου μου λεει οχι αστυνομια.
Θα σου κανω δηλωση μολις γυρισω, δλδ σε 10 μερες του λεω.
Το ξανασκεφτεται κατεβαινει και η γκεσταπο να δει αν ανοιγει το πορτμπαγκαζ Της
τον κοιταει λες και φταιει κι εκει λεω το μαγικο...
να σας δωσω τα στοιχεια της ADAC καρτας μου να επικοινωνησουμε?
Σε 4 λεπτα εχουμε φυγει κι ακομα περιμενω το e mail που θα μου εστελνε για τα της δηλωσης.
Λογικο οτι δεν ξαναασχοληθηκε μιας και η αξια του Astra ειναι μικροτερη
στην εκει αγορα απο αυτην της αντικαταστασης-βαφης του προφυλακτηρα..


Στο Kristiansand οπου στο λιμανι χαζευω ενα ολοκοκκινο CBR με ολοσωμο και τριπλετα Givi.
Μονοπιστονες δαγκανες σε μασιφ δισκο, ο πιτσιρικας με βλεπει, ερχεται γελωντας και τον ρωταω, 1988?
1987 μου απαντα....
το πηρα 900 ευρω πριν ενα μηνα με την τριπλετα και ολα και ερχομαστε απο το Ακρωτηριο προς Φρανκφουρτη.
Διπλα του η κοπελια με ενα ΜΤ 03!!
Θα πρεπει να προσεχεις καπως με τα φρενα του λεω και απανταει..
Ξερω φιλε μου τις διαφορες εχω και 2 600RR για την πιστα:woot:.
Ουτε 30 χρονων και ηξερε πως να ταξιδευει ο μπαγασας και την ιστορια την παραθετω ως τροφη για σκεψη για τους adv του Λουτρακιου🆒


Καπου στο Molde μας περναει ενας πολεμιστης με στρηταδικο.
Βλεπω αυστριακα νουμερα και απορω.
Στο καραβι πιανουμε κουβεντα.
Ξεκινησα απο βιεννη μου λεει το κατεβασα Kristiansand και θα το αφησω Σουηδια στον αδελφο μου
γιατι ειναι δικο του ξερεις και θα γυρισω αεροπορικως.
Κια την Ευρωπη την περασες με ενα σακιδιακι τον ρωτω?
Οχι οδικως!Μπηκα βραδυ στο τρενο σε κουκετα πισω τα μηχανακια και το πρωι ξυπνησαμεν Αμβουργο!
https://www.google.gr/maps/dir/Βιέννη, Αυστρία/Hamburg, Deutschland/@50.7219249,8.0724444,6z/data=!4m13!4m12!1m5!1m1!1s0x476d079e5136ca9f:0xfdc2e58a51a25b46!2m2!1d16.3738189!2d48.2081743!1m5!1m1!1s0x47b161837e1813b9:0x4263df27bd63aa0!2m2!1d9.9936818!2d53.5510846

Και το Αμβουργο-Hisrtshals μια 500αρα πρωινη να σφιξουν τα μαγουλα

https://www.google.gr/maps/dir/Βιέννη, Αυστρία/Hamburg, Deutschland/@50.7219249,8.0724444,6z/data=!4m13!4m12!1m5!1m1!1s0x476d079e5136ca9f:0xfdc2e58a51a25b46!2m2!1d16.3738189!2d48.2081743!1m5!1m1!1s0x47b161837e1813b9:0x4263df27bd63aa0!2m2!1d9.9936818!2d53.5510846


Κοστολόγιο


Παμε στα κοστολογικα, την καυτη πατατα της προετοιμασιας,
το κομματι που κρυβεται πισω απο το 80 τα εκατο των αναβολων μιας τετοιας εξορμησης
Ειναι αληθεια πως ολα ηταν σπαρτιατικα αλλα και το οτι ετσι τα ειχαμε φανταστει-περιγραψει και στο thread της προετοιμασιας.
Αυτο δεν σας κρυβω πως το απολαμαβνω αυτο το να εχω σκοπο και να κανω οτι λεω μου δινει ικανοποιηση.
Με αφετηρια λοιπον τη Θεσσαλονικη τα χιλιομετρα ηταν 8300.(Για το Μαρκο βαλτε αλλα 1200 περιπου).
Στις βαλιτσες μου μπηκαν προμηθειες σε τροφιμα σνακ καφε κλπ αξιας περιπου 40 ευρω.
1Ο κονσερβες ψαριου 1 κιλο τραχανας απο το Κιλκίς με τους ζωμους λαχανικων του απο διπλα,
μπισκοτα κλπ του καφε και ο καφες(οχι ο Παντελής).
Το μπλοκακι σταματησε στα 850 ευρω για τα καυσιμα και τα λιγοστα διοδια τα 150 ευρω
για ναυλα πλοιων κ τη δανεζικη γεφυρα τα 80 για τις διανυκτερευσεις και ακομα 50 ευρω για εξοδα σουπερ μαρκετ.
Περιττο να σας πω πως δεν μας ελειψε τιποτα αλλο απο ενα τσιπουρακι καποια βραδια
και που αν ειχαμε μυαλο θα ειχαμε εντάξει στις πρωτες προμηθειες.
Επισης μας ελειψαν κι απο 2-3 κιλα τα οποια ομως βρεθηκαν αμεσα και ξαναμπηκαν στη θεση τους με την επιστροφη.
Ο αυστηρος λογιστης μπορει να προσθεσει στα παραπανω ευρω
και την αλλαγη λαδιων που γινεται με την επιστροφη ή το μισο πισω λαστιχο που αφηνεις για ενθυμιο στις ευρωπαικες ασφάλτους.
Το πιο παραδοξο ειναι πως με τις διαφορές στις ταχυτητες κινησης η δικη μου τουλαχιστον μοτοσυκλετα
εκαιγε λιγο κατω απο τα 10 ευρω ανα εκατο χιλιομετρα οπου κι αν βρισκομασταν, οσο κι αν εκανε το λιτρο!

Θα δωσω μερικες χρεωσεις που εχουν ενδιαφερον κι οτι αλλο θελετε ρωτατε φυσικα ελευθερα.
Δωματιο στο Predejane της Σερβιας με 15 ευρω ανα ατομο χωρις πρωινο.
Camping στο Brno, εχει τις βασικες ευκολιες κι ωραιο κλιμα 1 ατομο σκηνη μηχανη 7 ευρω.
Στη Δανια με λουξ υποδομες 15 ευρω.
Στο Νορβηγικο νοτο 10 ευρω για αρχη κ κατι ακομα για τα ζεστα νερα που δεν χρειαστηκαμε.
Στο Preikestolen 12 ευρω μιας κ χρεωσε τη μια απο τις δυο σκηνες.
Στην Odda 12 ευρω με το ιδιο σκηνικο...χρεωθηκαμε μονο το ενα αντισκηνο χωρις κι εδω να το επιιδιωξουμε με δολο..
Απο εκει και περα ο τζαμπας ζει
(και μαλιστα νομιμα διοτι στη Νορβηγια το ελευθερο καμπινγκ επιτρεπεται υπο ελαχιστες προυποθεσεις παντου).
και αλλο ενα 7ευρο στην σταση μας στο Brno.
Διοδια Σκοπιων 3 ευρω σε τοπικο νομισα 4.5 αν δινετε ευρω.
Διοδια Σερβιας γυρω στα 18 συνολικα κ 2 βινιετες 10 ημερων για την Ουγγαρια προς 12 ευρω.
Στην Τσεχια και τη Σλοβακια οι διτροχες μοτοσυκλετες δεν αγοραζουν βινιετα
και στη Νορβηγια πληρωσαμε μονο το υποθαλασσιο τουνελ στο Kristiansund περιπου 7 ευρω.
Το Νορβηγικο σουπερ μαρκετ ειναι περιπου 30 τοις εκατο επανω απο το Ελληνικο
αλλα υπαρχουν μεγαλες διαφορες προς τα πανω και στην ποιοτητα
π.χ.του ψωμιου και των αλλαντικων που ηταν διαστημικης γευσης και αντοχης.
 

forester

RideWild Team
Admin
Δημοσιεύσεις
5.324
Ηλικία
54
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Bike
R1200GS 2011
Από τα καλά της καραντίνας είναι ότι κάποιοι ironbutts, βάζουν κώλο κάτω και γράφουν χρήσιμα ποστ.
Αν μη τι άλλο, το ποστ του Πασχάλη αποτελεί μπούσουλα για όνειρα και σχέδια! Θενκς mate @paschalis !
 

Marcopolo

WildRider
Δημοσιεύσεις
71
Ηλικία
68
Περιοχή
αθηνα
Όνομα
μαρκος
Bike
v strom 650 L9
α ρε Πασαλη,παλι με ταξιδεψες με βεληνεκες λιγο πανω απο το ..Λουτρακι
εμεις ομως ,παρα τις δυσκολιες με τις τραπεζες, σηκωσαμε την ...κανη στις 45 μοιρες κ εκτοξευτηκαμε σε ενα ταξιδι 10.000 χλμ πες κ με φουλ εικονες που ειναι χαραγμενες βαθια στο μυαλο κ στη ψυχη
καλα ταξιδια παιδες
 
Τελευταία επεξεργασία:

Ο Μυστήριος.

Ενέδωσα στην γοητεία της "Πομωνας"..😂
WildRider
Δημοσιεύσεις
961
Ηλικία
50
Περιοχή
East of Athens
Όνομα
George
Bike
BMW R1100GS
Όταν οι ρόδες ακολουθουν κ όχι υπέδεικνυουν την πορεία του αναβάτη τοτε το αποτέλεσμα είναι ταξίδια ζωής ανεξητηλα στους δρόμους..!!
 
Top Bottom