MotoGiro d' Italia 2019

Παναγιώτης Κ.

RW Buddies
WildRider
Δημοσιεύσεις
634
Ηλικία
64
Περιοχή
Καβάλα
Όνομα
Παναγιώτης
Bike
Όλα είναι δρόμος
Γίνεται να "κυνηγιέσαι" στα Ιταλικά Πάσσα με ένα Benelli Sei, μια INDIAN, μια Brough Superior, ένα Moto Guzzi LeMans, και οι Carabinieri με Aprilia CapoNord 1200 & AlfaRomeo Alfetta να σου ανοίγουν τον δρόμο; Και, σαν κερασάκι στην τούρτα, να βρίσκεσαι και σε κοινά σημεία συγκέντρωσης και με μερικά ονειρικά αυτοκίνητα;

Αν συμμετέχεις στο MotoGiro d' Italia, γίνεται......

Εδώ και τρία χρόνια έχω την χαρά να συμμετέχω σε αυτόν το καταπληκτικό θεσμό, και τα παραπάνω είναι μία μόνον πτυχή του τί βιώνει ένας μοτοσυκλετιστής που συμμετέχει.

Σε αυτό να προσθέσουμε τις εκπληκτικά ψαγμένες (και σχεδόν πάντα άδειες) διαδρομές, την λεπτομερή σήμανση, την επί μια σχεδόν εβδομάδα καθημερινή παρέα με λάτρεις της μοτοσυκλέτας (πολλοί από αυτούς από αρκετά έως πολύ επώνυμοι), τις επισκέψεις σε κάστρα και καστροχώρια, τις στάσεις για "φουλάρισμα" των αναβατών και πολλά ακόμη και ενδιαφέροντα (όπως, ας πούμε, το να μπεις με ΥΑΜΑΗΑ στο εργοστάσιο της Ducati, κάτι που όπως καλά ξέρουν όσοι το έχουν επισκεφθεί, είναι προνόμιο αποκλειστικά των Ducati και μόνον).

Διοργανώνεται εδώ και χρόνια από το Motoclub Terni, και πρόκειται για έναν αγώνα προσανατολισμού και ακριβείας, ανοιχτό στον κάθε έναν, ανεξαρτήτως μάρκας και ηλικίας (μηχανής και αναβάτη). Εννοείται πως υπάρχει άλλη κατάταξη για τις ιστορικές και άλλη για τις μοντέρνες μηχανές (για όποιον θέλει να ασχοληθεί με το διαγωνιστικό μέρος, εγώ απλά απολαμβάνω τις διαδρομές, τα τοπία και την παρέα). Οι συμμετέχοντες/συμμετέχουσες (ω ναι, τρέχουν και αρκετές γυναίκες καθώς και μερικά δικάβαλα) είναι από ολόκληρη την υφήλιο και με κάθε τύπο, χρονολογία, κυβισμό και ηλικία μηχανής.

Οι έχοντες FB μπορούν να πάρουν μια ιδέα από εδώ: Motogiro 3

Οι υπόλοιποι θα αρκεστείτε στις δικές μου φώτο:

Και αρχίζουμε με την "προβοκατόρικη" φώτο στο Borgo Panigale το 2017:

v59fwpc.jpg


Ο "συνοδός" καραμπινιέρος μας:

d2Rf9ZG.jpg


Η κυρία έρχεται κάθε χρόνο από την Χαβάη για να τρέξει:

HpH1RNg.jpg


και διάφορες φετινές:

PBcKbKB.jpg


Udyy3WM.jpg


A7svF5u.jpg


O0nTPUM.jpg


jhSPGXO.jpg


ZARwYCp.jpg


0rxU7Sy.jpg


F0fYV6N.jpg


y41LH7t.jpg


Όποιος ενδιαφέρεται ας έχει ελεύθερο το τέλος Μαΐου και ας παρακολουθήσει τις εξελίξεις εδώ: https://www.motogiroitalia.it/
 

paschalis

WildRider
Δημοσιεύσεις
2.564
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Paschalis
Bike
R 1250 GS, ΜΖ 686 Βaghira
Άλλος κόσμος,σκέφτομαι το υπο κατασκευή Motogiro di Grecia 2020 με έλευση απο τα πιο φημισμένα γυράδικα της χώρας,
μέσα στις αρχές του έτους θα το δείτε στο ridewild.gr σε συνδιοργάνωση με τον Μ.Ο.Θεσσαλονίκης-τμήμα έτοιμου φαγητού.

:)
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παναγιώτης Κ.

RW Buddies
WildRider
Δημοσιεύσεις
634
Ηλικία
64
Περιοχή
Καβάλα
Όνομα
Παναγιώτης
Bike
Όλα είναι δρόμος
Άλλος κόσμος,σκέφτομαι το υπο κατασκευή Motogiro di Grecia 2020 με έλευση απο τα πιο φημισμένα γυράδικα της χώρας,
μέσα στις αρχές του έτους θα το δείτε στο ridewild.gr σε συνδιοργάνωση με τον Μ.Ο.Θεσσαλονίκης-τμήμα έτοιμου φαγητού.

:)
Ωχ, θα βελάξουν οι αναρτήσεις...

Ρε Πασχάλη, με τί κατανάλωση το σκέφτεσαι; Θα έχει και υποχρεωτική δοκιμή;
Θα σε καταγγείλω στην Χορτοφαγική Ένωση Ελλήνων Μοτοσυκλετιστών για διακρίσεις σε βάρος τους.
 

Παναγιώτης Κ.

RW Buddies
WildRider
Δημοσιεύσεις
634
Ηλικία
64
Περιοχή
Καβάλα
Όνομα
Παναγιώτης
Bike
Όλα είναι δρόμος
Όταν μου είχαν ζητήσει να προωθήσω την εκδήλωση στην Ελλάδα, τους είχα απαντήσει πως, παρά το ότι η τιμή της συμμετοχής είναι πραγματικά καλή σαν value for money με τα όσα προσφέρουν σε επίπεδο διοργάνωσης και ευχαρίστησης, τα χρήματα είναι πολλά για τον μέσο Έλληνα. Σήμερα είχα άλλη μια τηλεφωνική επικοινωνία με τους διοργανωτές για κάποια οργανωτικά θέματα και μεταξύ άλλων με πληροφόρησαν πως σύντομα θα υπάρξει "ειδική τιμή/έκπτωση" για όσους Έλληνες θα ήθελαν να συμμετάσχουν. Δεν έχω ιδέα ποιά μπορεί να είναι αυτή η έκπτωση, εννοείται πώς θα την ανακοινώσω άμεσα, αλλά αν κάποιοι το σκεφτόσασταν αλλά ........, κρατήστε μια οψιόν ανοιχτή μήπως και είναι δελεαστική η τιμή που θα δώσουν.
 

Παναγιώτης Κ.

RW Buddies
WildRider
Δημοσιεύσεις
634
Ηλικία
64
Περιοχή
Καβάλα
Όνομα
Παναγιώτης
Bike
Όλα είναι δρόμος
Επί του πιεστηρίου.............

Η έκπτωση που μου υποσχέθηκαν είναι σημαντική. Από τα 1.800€ που κοστίζει η συμμετοχή, η προσφορά για τους Έλληνες πιθανούς συμμετέχοντες είναι 1.200€ για "πλήρες πακέτο" που συμπεριλαμβάνει τα πάντα εκτός από τις βενζίνες.
17 έως 24 Μαΐου 2020 και ο τόπος διεξαγωγής είναι η Β. Ιταλία με εκκίνηση από Βερόνα και στάσεις σε Τρεβίζο, Κορτίνα ντ' Αμπέτσο, Τρέντο κλπ, με άλλα λόγια την καρδιά των Δολομιτών, 1.705 χιλιόμετρα οδηγικής μαγείας, το πλήρες δρομολόγιο, εδώ: https://www.motogiroitalia.it/wp-content/uploads/2020/01/Riepilogo-tappe-2020-ENG.pdf
 

Ο Μυστήριος.

Ενέδωσα στην γοητεία της "Πομωνας"..😂
WildRider
Δημοσιεύσεις
960
Ηλικία
50
Περιοχή
East of Athens
Όνομα
George
Bike
BMW R1100GS
Μεχρι ποτε μπορεικαποιος να δηλωσει;βολευουν οι ημερομηνιες κ εχω να δω Δολλομιτες απο το 2011...
Τα ακτοπλοικα θα κλεισουν τελη Φλεβαρη;
 

Παναγιώτης Κ.

RW Buddies
WildRider
Δημοσιεύσεις
634
Ηλικία
64
Περιοχή
Καβάλα
Όνομα
Παναγιώτης
Bike
Όλα είναι δρόμος
Τα ακτοπλοϊκά εγώ θα τα κλείσω τέλος Φλεβάρη, αν σε ενδιαφέρει έχουμε πολύ καλές τιμές με πρακτορείο που δίνουμε όλες τις ακτοπλοϊκές μετακινήσεις της Ομοσπονδίας. Δηλώσεις μέχρι τότε. Περίμενε αν θες να δούμε αν υπάρχει και άλλο ενδιαφέρον να πάμε "πακέτο".
 

Παναγιώτης Κ.

RW Buddies
WildRider
Δημοσιεύσεις
634
Ηλικία
64
Περιοχή
Καβάλα
Όνομα
Παναγιώτης
Bike
Όλα είναι δρόμος
Όπως ήταν αναμενόμενο, η εκδήλωση αναβλήθηκε λόγω COVID-19.

Οι νέες ημερομηνίες διεξαγωγής είναι 14 με 19 Σεπτεμβρίου 2020.

Κανείς για παρέα;
 

Παναγιώτης Κ.

RW Buddies
WildRider
Δημοσιεύσεις
634
Ηλικία
64
Περιοχή
Καβάλα
Όνομα
Παναγιώτης
Bike
Όλα είναι δρόμος
Το νέο site της εκδήλωσης. Προσαρμοζόμενοι στις επιταγές των καιρών, δίνουν την επιπλέον δυνατότητα συμμετοχής μόνος στις τρεις τελευταίες ημέρες με χαμηλότερο αντίτιμο.
https://www.motogiroitalia.it/en/
 
Top Bottom