Dragons Threesome [ 3ΔΡ σε υπέργεια τριγωνική διάταξη ]

paschalis

WildRider
Δημοσιεύσεις
2.564
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Paschalis
Bike
R 1250 GS, ΜΖ 686 Βaghira
Πετάω στα σύννεφα από τη χαρά μου και πέφτω λόγω βάρους από την τιμή που μου κάνετε να είστε η παρέα μου σε ότι τελοσπάντων αντέχω ακόμη να κάνω στα απάτητα βουνά.
Σπάνιες στιγμές και περιγραφές συνεχίζουν
να κοσμούν και να πλουτίζουν τις σελίδες του ridewild
που τιμά έτσι,
όσο τίποτα και ποτέ άλλοτε στον ονειροπαρμένο κόσμο του Ελληνικού μοτοσυκλετισμού,
το όνομα του.

p.s.
Βάλτε την κοπέλα στη συζήτηση για τα σαμάρια
να μπουν και οι 21 brothers να γίνει το μέγα Πλάι.
 

jimmis

WildRider
Δημοσιεύσεις
278
Ηλικία
44
Περιοχή
ΛΕΟΝΤΙΟ
Όνομα
Jimmis
Bike
kle500
Βόλτα που θαυμαζεις μπραβο σε όλη την παρεα!!!
Εντυπωσιακες εικόνες και εκπληκτικά κλικ αλλα σίγουρα τα καλυτερα απλα τα εχετε τυπωμενα στην δικη σας μνημη γιατι συνδιαζονται και μοιραστηκαν με την παρεα,
Εγω κρατώ απο αυτην την βολτάρα τον Χρυσόστομο που είναι η Ελλαδα καθως και το πρωινο ξυπνημα στην Λίμνη
Καλούς δρόμου αλάνια με μηχανάκια ή ορειβατόντας

υγ. Τυχαία το συνόδευσα με αυτες τις μουσικες !cheers!
 

forester

RideWild Team
Admin
Δημοσιεύσεις
5.324
Ηλικία
54
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Bike
R1200GS 2011
Τα ρέστα μου!
Κι ο μελάτος "στα ρέστα του", σχεδιάζοντας, υλοποιώντας και περιγράφοντας μια βολτάρα που από μόνη της στέκει ως κορωνίδα μέσα στο φόρουμ!
Ξεκίνησα με τον πρωινό καφέ (που παρατάθηκε με +2 τσιγάρα...) κι αν δεν ήταν οι δουλειές της καθημερινότητας, θα τη διάβαζα μονορούφι! Μόλις ολοκλήρωσα (ευτυχώς όχι πάνω μου) με παρέα ένα τσιπουράκι - πάει με τις δροσιές, τα οξυγόνα και τα υψόμετρα!
Από πού ν' αρχίσεις και πού να τελειώσεις;
-Από το Χρυσόστομο, τον Αλλλιέκο και τα πανέμορφα τσομπανόσκυλα;
-Το νεκροταφείο με τα ξύλινα διακοσμημένα μνήματα;
-Τα 5 παλληκάρια του Γράμμου;
-Τα μονοπατένια μονοπάτια;
-Το ότι διάβασα 4 φορές για τον καλύτερο σκηνήτικο ύπνο (και το αντίστοιχο ξύπνημα) ;
-Τις πλερωμένες -ταχα μου- περιπετειες που βγάζουν 300αρες χωμάτινων χλμ / ημέρα;
-Την επισκευή κάρτερ στο Γράμμο;
-Τη συνάντηση με τα σουρδοντάμαρα, τη βόρεια παρέα και τον Πασκουάλ που θέλει μουχαμπέτι κοπελιάς της Σαμαρίνας (ή της Σαμαριάς) με τα 21 αδέρφια;
-Τα 21 αδέρφια που πρέπει να δουν τις δημιουργίες τους ν' αλωνίζουν την Ελλάδα και να σώνουν μηχανάκια από βρόντους, ενώ αυτά στέκουν αγέρωχα, ως άλλοι Ιούδες που φιλούν υπέροχα;

Επιλέγω να τελειώσω με Ελλάδα!
Αυτός ο επίγειος παράδεισος που ζούμε και που επιτέλους πρέπει να νιώσουμε ιδιοκτήτες κι όχι ενοικιαστές. Να τον σεβαστούμε και να τον προσέχουμε όπως το σπίτι μας, να τον διατηρήσουμε ως κόρη οφθαλμού, ωστε να τον δουν και τα παιδιά μας και τα παιδιά τους! Αυτός ο τόπος που έχει απ' όλα! Ειδυλλιακά τοπία στη θάλασσα, βουνό πράσινο, βουνό απόκοσμο σαν τον Άρη, χαράδρες, ρεματιές, ισάδια να χάνεσαι......

Respect στην παρέα για τον άθλο της πενθήμερης οδήγησης, μετά ορεινής πεζοπορείας και μετά φόρτου, χωρίς την κατάλληλη προετοιμασία και χωρίς πρότερη εμπειρία!
Να 'στε καλά και να 'χετε πάντα τέτοια να γράφετε και να διαβάζουμε!


Εν αναμονή του @rigas για τις "κανονιές" του ;)
 

kardabix

Comfortably Numb
WildRider
Δημοσιεύσεις
161
Ηλικία
46
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Bike
YAMAHA XTZ 690
Χωρίς να έχω διάθεση να δικαιολογήσω τον διαχειριστή του καταφυγίου, να ενημερώσω ότι σε όλα τα καταφύγια που έχω διανυκτερεύσει ισχύουν οι ίδιοι κανόνες όσο αναφορά τις ώρες που σβήνουν τα φώτα , τις ώρες που λειτουργεί η κουζίνα και την υποχρέωση όσων μπαίνουν εντός να βγάζουν τα παπούτσια τους ,που ενίοτε είναι μπότες χειμερινού βουνού γεμάτες χιόνια-λάσπες και καμιά φορά με τα κραμπόν φορεμένα!!! (το έχω δεί με τα μάτια μου στα Βαρδούσια). Βεβαίως η ευγένεια και η καλοί τρόποι του κάθε διαχειριστή δέν είναι κανόνας δυστυχώς ,αλλά μην ξεχνάμε ότι τα ορειβατικά καταφύγια στην Ελλάδα λειτουργούν ακόμη με ανθρώπινα δεδομένα και τιμές αντίθετα με του εξωτερικού που είναι πιά σε επίπεδο σαλέ... Επίσης να γνωρίζετε ότι βάσει κανονισμού της Ε.Ο.Ο.Α επειδή ονομάζετε καταφύγιο είναι υποχρεωμένο να ανοίξει τις πόρτες του σε όποιον ορειβάτη το έχει ανάγκη. Βέβαια το που θα τον βάλει για ύπνο είναι άλλο ζήτημα ,τα τραπέζια και οι πάγκοι να είναι καλά και όλοι οι καλοί χωράνε.
 

Melatos

WildRider
Δημοσιεύσεις
2.343
Ηλικία
40
Περιοχή
Πατρα
Όνομα
Θεμιστοκλής
Bike
Africa Queen
Φίλε Γιάννη, δεν είναι η πρώτη φορά που επισκεπτόμαστε καταφύγιο. Γενικά είμαι άνθρωπος των κανόνων και του προγράμματος και τα σέβομαι ιδιαίτερα ακόμα και όταν αυτά επιβάλλονται. Απλά σου υπενθυμίζω ότι και εντός ωραρίου λειτουργίας φθάσαμε και κράτηση είχαμε κάνει και είχαμε ενημερώσει για την σχετική αργοπορία μας. Θα θεωρούσα τον εαυτό μου βλάκα αν μπαίναμε και περπαταγαμε στους χώρους του καταφυγίου με τα μποτάκια ως καουμπόηδες αλλά δεν το κάναμε. Προϋπόθεση για να τα βγαλουμε είναι να μπούμε πρώτα στον χωλ υποδοχής αλλιώς αψηφουμε νόμους της φυσικής.
Έχω πάμπολλα παραδείγματα από εξαίρετους διαχειριστές καταφυγίων και τις αντίστοιχες συμπεριφορές τους. Θα αναφέρω απλά τον αγαπημένο Βλάση και την διαχείριση του στο καταφύγιο Αγράφων Καραμανώλη. Και να θέλω δε μπορώ να ξεχάσω την ανθρωπιά του και το χαμόγελο του όταν Γενάρη παλεύαμε με τους πάγους να ανέβουμε στον Ελατακο και αφού δεν τα καταφέραμε με ένα τηλέφωνο το τζάκι του καταφυγίου μας περίμενε έστω και αν ήταν 23:00.
Τεσπα μαλάκες υπάρχουνε παντού, πόσο μάλλον και στα καταφύγια. Αν αποδεχθούμε την υποκειμενική μου άποψη επί του θέματος αρκεί να κοιτάξει κάποιος τις κριτικές που υπάρχουν στο Google maps για το καταφύγιο, ώστε να διαπιστώσει ότι μια στις δυο κριτικές περιγράφουν την αγένεια του εν λόγω ντεμεκ επαγγελματία.
Επειδή αναφέρεις τις τιμές, κατ'εμε δεν αποτελούν δικαιολογία για να είναι κάποιος τόσο τρομπας. Μιας που το αναφέραμε παρόλαυτα, τα 90 ευρώ που πληρωσαμε τρία άτομα συμπεριλαμβανομένων της διανυκτέρευσης ,του βραδινού και του πρωινού, δε μου κάνουνε καθόλου ακριβά αντιθέτως με κάνει να αισθανθώ μαλακας όταν για αποδεικτικό μου δίνουμε χειρόγραφο απόκομμα από μπακαλοτεφτερο. Αλλά και τι α κανς ? Α κατς να μαλώις ΚΑΙ για αυτό?
 

kardabix

Comfortably Numb
WildRider
Δημοσιεύσεις
161
Ηλικία
46
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Bike
YAMAHA XTZ 690
Η αγένεια και η επιλεκτική μεταχείριση δεν δικαιολογουνται από κανένα τίτλο. Αναρωτιέμαι και εγώ γιατί κάποιοι έχουν καβαλήσει λίγο το καλάμι τα τελευταία χρόνια ρε Θέμη και μάλλον φταίει η μαζική στροφή των ανθρώπων στα βουνά και στις δραστηριότητες "περιπέτειας " που κάνει όλους αυτούς τους "επαγγελματίες " του βουνού να την έχουν δει λίγο σπουδαίοι. Το ίδιο είχα διαπιστώσει και στις σχολές ορειβασίας που είχα κάνει αλλά αυτή είναι μεγάλη κουβέντα και θέλει αλκοόλ και διανυκτέρευση για να το αναλύσουμε κατάλληλα..
 

ayrton

WildRider
Δημοσιεύσεις
5
Ηλικία
60
Περιοχή
Αθήνα
Bike
Husqvarna Norden 901 Expedition
Ετοιμάζοντας την δική μας 5ημερη εξόρμηση έπεσα πάνω στο Jumagrafa και κατόπιν στο Dragons.
Έχοντας εδώ και πολλά χρόνια το ίδιο ψώνιο ( αυτό της χαρτογραφησης και ανακάλυψης διαδρόμων στα ελληνικά βουνά) με τον Θέμη, τον παρακολουθώ και τον θαυμάζω μαζί με την παρέα του από καιρό. Δεν έχω την χαρά να τον γνωρίζω προσωπικά, αλλά τον εκτιμώ βαθιά για αυτά που κάνει.

Στο μυαλό μου είχα σχεδιάσει ένα συνδυασμό των 2 εκδρομών και του ζήτησα την γνώμη του. Μου έστειλε αμέσως τα ίχνη του, μαζί και με συμβουλές για τις όποιες κακοτοπιές για να τις αποφύγουμε. Έβαλα τα ίχνη του πάνω στα δικά μου και διαπίστωσα ότι συμφωνούσαν κατά το 90 % με την διαφορά οι εκείνος τα έκανε ενώ εμείς όχι, αφού ένα μικρο ανώδυνο χειρουργείο του ενός από την παρέα, μας ανάγκασε να αναβάλουμε την εκδρομη τουλάχιστον για την άνοιξη.

Οι φωτογραφίες πανέμορφες, η περιγραφή για άλλη μια φορά εξαιρετική, αλλά πάνω χρηστική και αναλυτική, όπως πρέπει σε ένα φόρουμ πραγματικών μοτοσυκλετιστων περιπέτειας.
Ευχαριστώ από καρδιάς και ελπίζω να συναντηθούμε κάποια στιγμή εκεί που πρέπει,...στα βουνά!
 

forester

RideWild Team
Admin
Δημοσιεύσεις
5.324
Ηλικία
54
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Bike
R1200GS 2011
Ετοιμάζοντας την δική μας 5ημερη εξόρμηση έπεσα πάνω στο Jumagrafa και κατόπιν στο Dragons.
Έχοντας εδώ και πολλά χρόνια το ίδιο ψώνιο ( αυτό της χαρτογραφησης και ανακάλυψης διαδρόμων στα ελληνικά βουνά) με τον Θέμη, τον παρακολουθώ και τον θαυμάζω μαζί με την παρέα του από καιρό. Δεν έχω την χαρά να τον γνωρίζω προσωπικά, αλλά τον εκτιμώ βαθιά για αυτά που κάνει.

Στο μυαλό μου είχα σχεδιάσει ένα συνδυασμό των 2 εκδρομών και του ζήτησα την γνώμη του. Μου έστειλε αμέσως τα ίχνη του, μαζί και με συμβουλές για τις όποιες κακοτοπιές για να τις αποφύγουμε. Έβαλα τα ίχνη του πάνω στα δικά μου και διαπίστωσα ότι συμφωνούσαν κατά το 90 % με την διαφορά οι εκείνος τα έκανε ενώ εμείς όχι, αφού ένα μικρο ανώδυνο χειρουργείο του ενός από την παρέα, μας ανάγκασε να αναβάλουμε την εκδρομη τουλάχιστον για την άνοιξη.

Οι φωτογραφίες πανέμορφες, η περιγραφή για άλλη μια φορά εξαιρετική, αλλά πάνω χρηστική και αναλυτική, όπως πρέπει σε ένα φόρουμ πραγματικών μοτοσυκλετιστων περιπέτειας.
Ευχαριστώ από καρδιάς και ελπίζω να συναντηθούμε κάποια στιγμή εκεί που πρέπει,...στα βουνά!
Έλα παρέα το ΣΚ ;)
Πάρε και κανά ρεμάλι ακόμα μαζί....:LOL:
 

faraway

WildRider
Δημοσιεύσεις
2
Περιοχή
Corfu
Όνομα
Γιώργος
Bike
Βmw 1200 GS LC
Aprilia Tuono Bianco Nero
50 - 50 είμαι εδώ και ένα χρόνο να πάρω ένα ρημάδι ψευτοεντούρο για κάτι εκδρομικά σαν αυτό .
Εεεε νομίζω πως τώρα πείστηκα στο 100% και θα ξεκινήσω την αναζήτηση !!

Εύγε παίδες , πάντα τέτοια !!

υγ. όλα αυτά τα ονόματα ( μεγαπλάι , τζουκα , μπουτζα , τζαμπα , jumbo ... κτλ ) που τα ξέρετε ? Υπάρχουν χάρτες για αυτά ?
 

Melatos

WildRider
Δημοσιεύσεις
2.343
Ηλικία
40
Περιοχή
Πατρα
Όνομα
Θεμιστοκλής
Bike
Africa Queen
υγ. όλα αυτά τα ονόματα ( μεγαπλάι , τζουκα , μπουτζα , τζαμπα , jumbo ... κτλ ) που τα ξέρετε ? Υπάρχουν χάρτες για αυτά ?
Χάρτες υπάρχουν, αλλά είναι για πολύ ψαγμένους, εμείς απλά ρωτάμε κανά βοσκό, κανά περαστικό ή κανένα παλιό που αρέσκεται σε τέτοιου είδους εκδρομικό!
Πέραν της πλάκας, τοπωνύμια, κορυφές και υψομετρικά είναι πολύ εύκολο να βρεθούν σε έντυπους χάρτες κυρίως αλλά και από ατομική αναζήτηση στη μεγάλη ηλεκτρονική εγκυκλοπαίδεια που λέγεται διαδίκτυο. Βέβαια κανένα από αυτά δεν έχει την ίδια γλύκα από το να ακούς τη βαριά και με γρέζι φωνή του Τσοπάνη να σου λέει Σμούρρρκκκκ!
 

ts@k

RideWild Team
Μod
Δημοσιεύσεις
479
Ηλικία
30
Περιοχή
Χανιά
Όνομα
Γιάννης
Bike
Suzuki drz400s
Συνειδητά άφηνα καιρό αυτό το εκδρομικό αδιάβαστο, ψάχνωντας την κατάλληλη στιγμή ώστε να το ρουφήξω πραγματικά .
Υπήρχε ένα ιδιαίτερο δέσιμο με αυτή την ιδέα και μια ακατάπαυστη προσμονή , αφού στα μάτια μου αποτελούσε το απόλυτο συνδιασμό εμπειριών.
Αυτό της οδήγησης στα άγνωστα βουνά της βόρειας Πίνδου αλλά και την πεζοπορική ανάβαση και κυρίως την διανυκτέρευση σε μια αλπική λίμνη (πόσο μάλλον τρεις) .

Η ματαίωση από πλευράς μου μια βδομάδα πριν ήταν μαχαιριά στην καρδιά, ξέροντας ότι κάτι τέτοιο δύσκολα ξαναοργανώνεται.
Ωστόσο τότε παρακολουθώντας μέρα με τη μέρα την εξέλιξη της διάσχισης η χαρά μου ήταν τεράστια για σας που κατάφερατε να βρίσκεστε εκεί ψηλά.
Άλλο τόσο ενθουσιασμένος και χαρούμενος είμαι τώρα που έρχομαι λίγο πιο κοντά σας μέσα από την αφήγηση και τις φωτό με τις υπέροχες βουνοκορφές.
Κερδίσατε επιπλέον για άλλη μια φορά το σεβασμό μου , γιατί κάθε άλλο παρά εύκολη είναι η πεζοπορική ανάβαση μετά από 100 πλας χωμάτινα χιλιόμετρα.
Πόσο μάλλον όταν αυτό γίνεται με βάρος και σερί για μέρες. Κατά τη γνώμη μου σπάσατε τα κοντέρ, όχι της ταχύτητας αλλά της αντοχής και της ομαδικότητας.

Σπάνια εξόρμηση . Νομίζω Θέμη έχεις μαλώσει με την "ευκολία" όταν πρόκειται για οργάνωση εκδρομικού και αυτό είναι μάλλον το μυστικό της επιτυχίας.
Η τρέλα πάει στα βουνά και δεν πρέπει να το ξαναχάσω.

Τα φιλιά μου...


υγ. Σπύρο έχεις αφήσει εκκρεμότητες.
 
Top Bottom