COVID 19

Bulmont

WildRider
Δημοσιεύσεις
184
Ηλικία
60
Περιοχή
Patras Greece
Όνομα
Βαγγέλης
Bike
Kymco Agility 150
Ε, ναι! (αντιρρησούλα)...., αφού δεν τα μετακινείς καθόλου, γιατί δεν κατέθεσες πινακίδες ήδη; ...

Μάλλον δεν έγινα κατανητός...

Το παράλογο της κατάστασης θέλω να καυτηριασω μιάς και πληρωνω τέλη κυκλοφορίας
χωρις να μπορω να κυκλοφορησω, όσο περίεργο κι' αν ακούγεται, κάθομαι σπίτι μου και
γυαλίζω τα μηχανακια μου,

Πινακίδες έχω καταθέσει ήδη εδώ και ένα χρόνο στα υπόλοιπα μηχανάκια που είναι εκτός
κυκλοφορίας (αλλα οχι εκτος λειτουργιας.....)
 

mAthosalas

KEEP it simple...RIDE
RideWild Team
Admin
Δημοσιεύσεις
5.626
Ηλικία
52
Περιοχή
ΧΩΜ
Όνομα
Κώστας
Bike
R1150GSA BumbleBee
εδω περιμενουμε ενα ρημαδο800αρι και τωρα πηγε μετα το πασχα...
αμ εγω που...το εχω το 800αρι αλλα δεν το χαιρομαι λογω καραντινας...και ειναι και λοβ αφου...!IloveU:goat
 

forester

RideWild Team
Admin
Δημοσιεύσεις
5.324
Ηλικία
54
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Bike
R1200GS 2011
Όπως όλα τα πράγματα και οι καταστάσεις που βιώνει κανείς, έτσι και τούτη 'δω έχει και τη θετική της πλευρά!
Είδαμε παραπάνω τα οφέλη της μοτοσυκλέτας και πώς θα μπορούσε η χρήση της να ικανοποιεί τις απαιτήσεις της "κοινωνικής αποστασιοποίησης" στην οποία θα κληθούμε να υπακούσουμε , στη μετά covid19 εποχή.
Προς το παρόν θα σταθώ σ' αυτά που θα μου λείψουν, με την άρση των μέτρων:
  • Η ανεμελιά στην κυκλοφορία πεζός
  • Το αυτό, αλλά με το ποδήλατο όπως παλιά, πίσω στη δεκαετία του '80 όπου μεγάλωσα σε ένα Περιστέρι - χωριό!
  • Οι γειτονιές που ζωντάνεψαν
  • Να βλέπω τη δίχρονη ανηψιά μου να παίζει και να μαθαίνει ποδήλατο, εκεί που έμαθα κι εγώ με τον πατέρα της, χωρίς το φόβο να γίνουμε άπαντες "κέτσαπ στις ρόδες του διερχόμενου κάγκουρα"
  • Το πόσους φίλους, γνωστούς, συμμαθητές έχω συναντήσει στις γειτονιές αυτό το διάστημα, ανθρώπους που είχα να δω και 30 και παραπάνω χρόνια.
  • Η καθαρή ατμόσφαιρα της Αττικής!
  • Τα δελφίνια στο Σαρωνικό, έξω από τα βράχια της Πειραϊκής και στη Μαρίνα Καλαμακίου (ναι! μέσα στη Μαρίνα).

Με λίγα λόγια....

 

Ο Μυστήριος.

Ενέδωσα στην γοητεία της "Πομωνας"..😂
WildRider
Δημοσιεύσεις
960
Ηλικία
50
Περιοχή
East of Athens
Όνομα
George
Bike
BMW R1100GS
Με αφορμή την ανάρτηση των τελών κυκλοφορίας του 2021 εν μέσω καραντίνας αγνώστου διάρκειας αναρωτιέμαι μήπως οι μότο λέσχες κτλ πρέπει να προβούν σε κάποιο διαβημα...μερικής απαλλαγής από αυτά για τους μήνες ακινησίας...
 

forester

RideWild Team
Admin
Δημοσιεύσεις
5.324
Ηλικία
54
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Bike
R1200GS 2011
Με αφορμή την ανάρτηση των τελών κυκλοφορίας του 2021 εν μέσω καραντίνας αγνώστου διάρκειας αναρωτιέμαι μήπως οι μότο λέσχες κτλ πρέπει να προβούν σε κάποιο διαβημα...μερικής απαλλαγής από αυτά για τους μήνες ακινησίας...
Τι λετε ωρέ;
Ξανά μανά τα ίδια;
Τα λέγαμε και πριν 5-6 μήνες....

Εν ολίγοις, αφού όταν το χρειαστείς για δικαιολογημένη μετακίνηση, το έχεις. Άρα κυκλοφορεί. Όλα αυτά με βάση τα δεδομένα της Ελληνικής πραγματικότητας σε σχέση με τα ΙΧΕ ανεξαρτήτως τροχών. Αν υπήρχε η Κυπριακή (λόγου χάρη) λογική, θα πληρώναμε τέλη αναλογικά με τις ημέρες που κυκλοφορούσαμε (πινακίδες, ή κατάθεση αυτών) κάθε χρόνο κι όχι κατ' αποκοπή στην αρχή του έτους, για όλο το έτος.
Στην τελική, γιατί μόνο οι μοτοσυκλέτες να απαλλαγούν; Αν άλλαζε η λογική του κράτους σ αυτό το θέμα, θα ίσχυε για όλα τα τροχοφόρα. Αλλά δεν..., οπότε μην κάνετε όνειρα, ούτε παράπονα (διότι υπάρχει πλέον η λύση της κατάθεσης πινακίδων και ή επανάκτηση εύκολα - παλιότερα ήταν μέγα θέμα! ).
 

Ο Μυστήριος.

Ενέδωσα στην γοητεία της "Πομωνας"..😂
WildRider
Δημοσιεύσεις
960
Ηλικία
50
Περιοχή
East of Athens
Όνομα
George
Bike
BMW R1100GS
Τι λετε ωρέ;
Ξανά μανά τα ίδια;
Τα λέγαμε και πριν 5-6 μήνες....

Εν ολίγοις, αφού όταν το χρειαστείς για δικαιολογημένη μετακίνηση, το έχεις. Άρα κυκλοφορεί. Όλα αυτά με βάση τα δεδομένα της Ελληνικής πραγματικότητας σε σχέση με τα ΙΧΕ ανεξαρτήτως τροχών. Αν υπήρχε η Κυπριακή (λόγου χάρη) λογική, θα πληρώναμε τέλη αναλογικά με τις ημέρες που κυκλοφορούσαμε (πινακίδες, ή κατάθεση αυτών) κάθε χρόνο κι όχι κατ' αποκοπή στην αρχή του έτους, για όλο το έτος.
Στην τελική, γιατί μόνο οι μοτοσυκλέτες να απαλλαγούν; Αν άλλαζε η λογική του κράτους σ αυτό το θέμα, θα ίσχυε για όλα τα τροχοφόρα. Αλλά δεν..., οπότε μην κάνετε όνειρα, ούτε παράπονα (διότι υπάρχει πλέον η λύση της κατάθεσης πινακίδων και ή επανάκτηση εύκολα - παλιότερα ήταν μέγα θέμα! ).

Θοδωρη επιμενω διοτι..αν υπηρχε καποια κινητικοτητα τοτε -ισως- η εκαστοτε κυβερνηση να μειωνε κατι ως ενα ειδος παροχης στους πολιτες αφου σχεδον ολοι εχουν παραπλευρες οικονομικες απωλειες..
τεσπα..ειπα δυνατα την σκεψη μου...
 

Μητσάρας

WildRider
Δημοσιεύσεις
745
Ηλικία
39
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μήτσος
Bike
yamaha xt660z teneke
ευκολη την ανακτηση δε τη λες..
ειδικα εδω που ειμαι εγω τουλαχιστον.
και ποσο μαλλον τωρα με το covid που ειναι η καλυτερη δικαιολογια τους για την απιστευτα καθυστερημενη εξυπηρετηση.
θα φας σιγουρα μια μερα ολοκληρη και παιζει να παιξεις και μπουνιες με τον ξινισμενο υπαλληλο.
 

forester

RideWild Team
Admin
Δημοσιεύσεις
5.324
Ηλικία
54
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Bike
R1200GS 2011
Το τι θα θέλαμε, είναι ένα πράγμα.
Το τι γίνεται με βάση τη λογική της πολιτείας απέναντι στα τροχοφόρα (εδώ κι 70 χρόνια), είναι ένα άλλο πράγμα.
Από πολύ παλιά εφαρμόζω το γνωστό:
-Θεέ μου δώσ' μου τη δύναμη ν' αλλάξω ό,τι μπορώ. Δωσ' μου υπομονή ν' αντέξω ό,τι δε μπορώ ν' αλλάξω. Και τη σοφία να ξεχωρίσω τα πρώτα απ' τα δεύτερα.
Εδώ βρισκόμαστε απέναντι σε πράγματα που δε μπορούμε ν' αλλάξουμε. Και το "ελληνικό κακό" είναι ότι ως μοτοφόρουμ και μοτοσυκλετιστές, λέμε τι μπορούν να κάνουν οι λέσχες για τα δίκυκλα.....
Το σωστό θα ήταν να παλέψουμε για όλα τα τροχοφόρα ΙΧΕ, τις ίδιες ανάγκες εξυπηρετούν και στην ίδια αδικία υπόκεινται.
Αλλά αυτό που λέω, εμπίπτει στα δεύτερα του γνωμικού!
Σκεφτείτε τώρα με βάση την αδικία εις βάρος μας, πόσο μεγαλύτερη αδικία αυπόκεινται οι επαγγελματίες, που παρά τα μέτρα ανακούφισης, παθαίνουν οικονομική καταστροφή κι αφήνουν κόσμο στην ανεργία.


Θα πάω λίγο "στην αρχή". Πόσο πιο απλά και δίκαια θα ήταν τα πράγματα, αν πληρώναμε τέλη κυκλοφορίας σε αναλογική βάση ανα ημέρα κυκλοφορίας μέσα στο έτος. ΠΧ κάνει να δίνω 360€/έτος. Ητοι 1€/ ημέρα....
 

paschalis

WildRider
Δημοσιεύσεις
2.564
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Paschalis
Bike
R 1250 GS, ΜΖ 686 Βaghira
Η κουβέντα περί τελών ξεκίνησε από μένα στο Facebook από το Μάρτιο.Φίλος δικηγόρος μου έστειλε pm τότε εξηγώντας μου πως οι περιορισμοί δεν είναι απαγόρευση και τέτοιο θέμα μείωσης τελών δεν μπορεί να υποστηριχθεί νομικά.Αν υπάρχει άλλη προσέγγιση ευχαρίστως να τη διαβάσουμε.

p.s
Χθεσινοβραδινό σκηνικό.

Ημουν εγώ ο κυβερνήτης (που είδα στο όνειρο) βρήκα σε κάποια σπατάλη το κεφαλαιο και το πρόσφερα ως επιστροφή με μικρό ποσοστό μειωσης των τελών στους πολίτες.
Επίσης μειωσα λέει το σταθερο μισθό σε όσους εργαζομενους κάθονται λιιιιγο παραπάνω λόγω πανδημίας.
......και μάλλον για κάτι τέτοια που βλέπω στον ύπνο μου ούτε είμαι ούτε θα γίνω ποτέ(κυβερνήτης)


Send from the road
 
Top Bottom