71° 10’ 21”

tsak8

WildRider
Δημοσιεύσεις
37
Ηλικία
49
Περιοχή
Χαλανδρι
Όνομα
Χρήστος
Bike
R1200GS
Αν βρεις χρόνο και χρήμα μόνο για τότε, μην σε νοιάζει ο καιρός εκείνη την εποχή. Μικρή διαφορά θα έχει στην γενικοτητα του, οι μέρες εκεί είναι λαχείο.
Αν μπορεί να σου βγει για Ιουλη του χρόνου π.χ. οκ μπορεί να περιμένει!
Μπορει;

Στάλθηκε από το LG-H930 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

forester

RideWild Team
Admin
Δημοσιεύσεις
5.324
Ηλικία
54
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Bike
R1200GS 2011
Καπου το ανεφερε ο ξα....τα δελτα καιρου Νορβηγιας ειναι διακοσμητικα για την οθονη!

Εχω ενα Ακρωτηρι με ηλιο κ 45 μιλια αερα κι ενα με ηλιο κ απνοια. Πρωτο δεκαημερο του Αυγουστου και τα δυο, και το δευτερο με διανυκτερευση σε σκηνη διπλα στη μπαλα.Με λες και πολυ τυχερο.

Μαιο και Σεπτεμβριο μπορει να ζησεις εξτρα περιπετειες στο νοτιο ορεινο κομματι της Νορβηγιας.
Κατα τα αλλα...βαλε χαμογελο ζακετα κι αδιαβροχα!
Αν βρεις χρόνο και χρήμα μόνο για τότε, μην σε νοιάζει ο καιρός εκείνη την εποχή. Μικρή διαφορά θα έχει στην γενικοτητα του, οι μέρες εκεί είναι λαχείο.
Αν μπορεί να σου βγει για Ιουλη του χρόνου π.χ. οκ μπορεί να περιμένει!
Μπορει;

Στάλθηκε από το LG-H930 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Δε ρώτησα για μένα αδέρφια!🙃😝
Δεν υπάρχει περίπτωση να εξασφαλίσω πάνω από 5 με 7 ημέρες , για τα επόμενα 6 με 7 χρόνια.....
Για ένα φιλαράκι ρώτησα που προγραμματίζει Σεπτέμβριο (τότε μπορεί λόγω δουλειάς) , αλλά εγώ το βλέπω too much. Τες παν, η τύχη βοηθάει τους τολμηρούς και παίζει να είναι η μόνη παρέα εκεί πάνω Σεπτέμβρη μήνα, οπότε θα έχουν να το λένε ;)
 

rigas

RideWild Team
Admin
Δημοσιεύσεις
3.379
Ηλικία
45
Περιοχή
Aίγιο
Όνομα
Σπυρος
Bike
Yamaha T7
Honda Super Blackbird
Πολυταξιδεμένο, χιλιοειπωμένο ταξίδι, πράγματι..
αλλά κάθε φορά που το διαβάζω ή βλέπω τις φωτό τόσο το εκτιμώ σαν προορισμό αλλά και τους ανθρώπους που έχουν βρεθεί εκεί!Φυσικά και δεν πέφτει στα μάτια μου ..(παρότι το άκουσα και αυτό μιας και έχει "γραφτεί" σε αρκετά μέσα από αρκετούς μοτοσυκλετιστες) γιατί πραγματικά είναι ένα ζόρικο ταξίδι από δεκάδες απόψεις!!Όσοι έχουν βρεθεί ή έστω το έχουν σχεδιάσει καταλαβαίνουν! @EFT Ευθυμη φίλε μου σε ευχαριστουμε που το μοιραστηκες μαζί μας με,μια άλλη πολύ όμορφη προσέγγιση γραπτού-ταξιδιωτικού...!!Να είστε καλά να μας ταξιδεύετε!!

@N4pSt3R βαλε και εσύ καμία φωτό με κονσέρβα να γουστάρουμε!!
 

EFT

WildRider
Δημοσιεύσεις
193
Ηλικία
48
Περιοχή
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Όνομα
ΕΥΘΥΜΗΣ
Bike
Κολοκύθα.
Νομίζω από φώτο άδειασα.
***Στο πρώτο ποστ υπάρχει μια φώτο με ουρανοξύστες...Δεν είναι λάθος είναι από την διαμονή μας στην Φρανκφούρτη στο φίλο του Στεφ Τον Γιάννη που μας φιλοξένησε ένα βράδυ σπίτι του.🤙
 

forester

RideWild Team
Admin
Δημοσιεύσεις
5.324
Ηλικία
54
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Bike
R1200GS 2011
Ωραίες φώτο!
Κάτι σπιτάκια, μάλλον σε κάμπινκγ, ή μοιάζουν τόσο πολύ όλα ή μείνατε στο ίδιο με την παρέα του Μαρουσάκη @jmar 😂
 
  • Like
Reactions: EFT

EFT

WildRider
Δημοσιεύσεις
193
Ηλικία
48
Περιοχή
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Όνομα
ΕΥΘΥΜΗΣ
Bike
Κολοκύθα.
Ωραίες φώτο!
Κάτι σπιτάκια, μάλλον σε κάμπινκγ, ή μοιάζουν τόσο πολύ όλα ή μείνατε στο ίδιο με την παρέα του Μαρουσάκη @jmar 😂
Ολα τα καμπινγκ ειχαν σπιτακια και χωρο για σκηνη.Η σκηνη αν θυμαμαι καλα Sto Inari ειχε 30/40 ευρω και το σπιτακι 50+-οπου μπορουσαν να μεινουν 3/4 ατομα....DO the maths ;)
 

N4pSt3R

WildRider
Δημοσιεύσεις
55
Ηλικία
36
Περιοχή
Orestiada
Όνομα
Stefanos
Bike
F800GSadv
Με τη σειρά μου και γω...

Η αλήθεια ειναι ότι για μένα το ταξίδι ξεκίνησε ψηλά..
τα γνωστά τα ξέρετε, δεύτερη μέρα όλοι μαζί και από την τρίτη και μετά τα δύο μας, Ευθύμης και εγώ.. το ταξίδι ξεκίνησε...

Από εδώ και πάνω είναι ταξίδι, δεν θα μείνω σε πόλεις ορόσημα ή ομορφιές και άλλα τέτοια, για διάφορους σωστούς η όχι λόγους η κεντρική Ευρώπη μας βγήκε transit.

Είσοδο στην Σκανδιναβία από Φινλανδία για λόγους ήρθαν μετά από δεδομένα στο τραπέζι, για μένα ότι καλύτερο έχω περπατήσει, οδηγήσει και γενικά το σύνολο, Σκανδιναβοί με Αμερικανιά πάνω τους κάτι που προσωπικά λατρεύω, οπότε απλά γούσταρα.

Νορβηγία, είναι κάτι από μόνο του. Δεν το χεις στο μυαλό σου, δεν μπορείς να το καταλάβεις απ τις εικόνες που βλέπεις απ τους άλλους και αν πας 100 φορές θα το ζήσεις 100 φορές διαφορετικά.

Τα υπόλοιπα είναι πάλι κεντρική Ευρώπη.

Προσωπικά για μένα με γέμισε σαν τα ταξίδι γιατί έζησα άλλα πράματα. Το μεγαλύτερο σχολείο ήταν η προετοιμασία, όχι που θα πάμε, πώς θα πάμε και που θα μείνουμε. Όποιος το κάνει έτσι και δεν του βγαίνει και δεν το ευχαριστιέτε.

90% από τα σχόλια που άκουσα γι αυτό το ταξίδι πριν πάω ήταν μπαρούφες, άλλοι για να φανούνε τρανοί και μεγάλοι και άλλοι ίσως και για να σε αποτρέψουν να κάνεις την περιπέτεια που έχει γίνει στα interνετικά πηγαδάκια αυτό το ταξίδι.

Μετά είναι οι άνθρωποι που έζησα ή γνώρισα στην διαδρομή, μεγάλο σχολείο και αυτοί!!!

Θέλει μέρες και χρήματα. Αν τα έχεις ξέρεις πως θα πας, κανείς δεν ταιριάζει με κανένα, ούτε οδηγικά ούτε προσωπικά, άλλοι κάνουν υποχωρήσεις, είτε γιατί δεν μπορούν να κάνουν αλλιώς, είτε γιατί γουστάρουν να είναι με αυτούς που συν πορεύονται.

Με τον Τάκη (Ευθύμης) πήγαμε μετά την αποχώρηση του Πασχάλη γιατί γουστάραμε ο ένας την παρέα του άλλου, βγήκε χωρίς να το μιλήσουμε, πολύ εύκολα με τα φράγκα που είχα μαζεμένα έκανα μια γύρα κεντρική Ευρώπη για γούστα άλλου είδους, έχει πολύ ωραίες μπύρες και διάφορα είδη λουκάνικα σε πολλές γερμανόφωνες χώρες για να φας δυό χιλιάρικα. Τα τσιγάρα είναι πρόφαση, η στάση μου αρέσει, θέλω κάθε 100χλμ να σταματάω, να λέμε τι είδαμε, τι έγινε ενδιάμεσα κτλ, ακόμη και μόνος το κάνω, σταματάω πολλές φορές εκτός κάποιου βενζινάδικου και χαλαρώνω βλέπω κτλ.

Σε γενικές γραμμές είναι ένα ταξίδι που πρέπει ο καθένας να το κάνει, να το ζήσει, με το δικό του τρόπο, είτε camping είτε ξενοδοχεία, εκείνος που θα το πάει εκείνος ξέρει πως.

Εμείς διαλέξαμε να μην ήμαστε αρκετά λούξουρι, σπιτάκια και όχι χοτέλια, μαγείρεμα όσο μπορούσαμε και σνάκ όσο επέτρεπαν τα φράγκα. δυνατή προσθήκη ήταν και ο Λούκα που βοήθησε σε όλο το κομμάτι τον διανυκτερεύσεων.

Εύχομαι στον καθένα να το κάνει όποτε θέλει εκείνος, όπως θέλει, με ότι θέλει και με όποιον θέλει!!!

Καλά ταξίδια!!!
 

N4pSt3R

WildRider
Δημοσιεύσεις
55
Ηλικία
36
Περιοχή
Orestiada
Όνομα
Stefanos
Bike
F800GSadv
31db37ccff61fd71934f338e3ec1b3bc.jpg


6e82c7e3986f64bc2dced635435d4545.jpg


Ο Γιαννης ειναι ο κολλητος μου που φας φιλοξενισε στην Φρανκφουρτη, γνωριζομαστε 32 χρονια και ας ημαστε 32 χρονων!!!

7dfa94bbdc5fdf51fdc5827ec28c5a39.jpg


827c9a3567726e12e902e2736ebc751f.jpg


a1f06d8c29bce1159a261ee1f1053a20.jpg


f157815024a6ebec0debd81b44d97d56.jpg


Αυτη ειναι στιγμη ζωης για τους εμπλεκομενους!!!

25323109580e2d6d0427d1fc52791cdf.jpg


057484693c494ca4f43405657594dea2.jpg


8d6464517953b0e5935c16c6fd811399.jpg


d812d02beb5976f9cbeef47f1d754b56.jpg


Οι φιλες μου οι ψαλιδο....χερες!!!

d2950bd5413de4c3a64b3202cd9795b0.jpg


598808642e8d116858586ee0d8fbaf43.jpg


3f61022de4d5e571a9dbfa4b1719e53f.jpg


e78155dbd9bbc340e63eb5c706c35c2e.jpg


04fdc7d77c3a0cb1d7333170360a2142.jpg



Δατς ολ φολκς....
f1882d42342e89db6de99a97216cba08.jpg



Sent from my iPhone using Tapatalk
 

dhmhtrhs

WildRider
Δημοσιεύσεις
621
Ηλικία
41
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Δημήτρης
Bike
CRF 250 Rally
Ταξίδι όνειρο για πολλούς και δικό μου...
Όσα ταξιδιωτικά και αν έχω διαβάσει, όλα ειναι τόσο διαφορετικά και μοναδικά όσο διαφορετικοί και μοναδικοί είναι οι ταξιδιώτες που συμμετείχαν σε αυτό!
Πολλά RESPECT!!! Προσωπικά πιστεύω ότι ζωγραφίσατε και thank you for sharing it with us🤝
@EFT και @N4pSt3R να είστε γεροί εύχομαι και να βολτάρετε;)
 

forester

RideWild Team
Admin
Δημοσιεύσεις
5.324
Ηλικία
54
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Bike
R1200GS 2011
έτσι @dhmhtrhs !
Και μέσα απ' τα γραπτά και τις εικόνες τους, ζούμε κι εμείς το ταξίδι τους και κάνουμε τα δικά σχέδια-όνειρα για το μέλλον.
Τελικά, γι αυτό και μόνο, αξίζει η ύπαρξη ενός φόρουμ! Ας μην έχει τίποτα άλλο μέσα, παρά μόνο ταξίδια και βόλτες!
 
Top Bottom