1726 μέτρα παρά 3 χιλιόμετρα (Γκιώνα-Όθρυς)

ts@k

RideWild Team
Μod
Δημοσιεύσεις
479
Ηλικία
30
Περιοχή
Χανιά
Όνομα
Γιάννης
Bike
Suzuki drz400s
Κρατάω αυτήν την ατάκα του @rigas ...

Η περιπέτεια σε βρίσκει...δεν την βρίσκεις εσύ φίλε μου...

Και σίγουρα η περιπέτεια δεν αφήνει ποτέ παραπονεμένο αυτό το τρελό παρεάκι...

Η σύνθεση αυτής της κομπανίας είναι το μυστικό για κάθε πετυχημένη εξόρμηση... Παράδοση σεμιναρίου για άλλη μια φορά λοιπόν...
Όσον αφορά κείμενα και φωτογραφίες... Ε θα καταντίσω γραφικός...



Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Melatos

WildRider
Δημοσιεύσεις
2.343
Ηλικία
40
Περιοχή
Πατρα
Όνομα
Θεμιστοκλής
Bike
Africa Queen
Παίζουν τα αρχεία .gpx με τις διαδρομές?

Ναι παίζουν τα αρχεία με τις διαδρομές και μπορείς να τα αποκτήσεις με τρία απλά βήματα:
  1. Κάνεις log out από το RideWild.gr
  2. Κάνεις log in σε άλλο forum περιπετείωδες εξίσου ή και λιγουλάκι παραπάνω
  3. Πας στον 3ο διάδρομο, στο κάτω ράφι, δεξιά από τις σερβιέτες, είναι οι διαδρομές, επιλέγεις αυτήν που επιθυμείς!

Επίσης το Τενερε το βλέπω πολύ καθαρό και δεν μου αρέσει???

Κοίτα, η αλήθεια είναι ότι ο Σπύρος μας, είναι λιγάκι κουλάντζα και δεν το έχει, οπότε στα δύσκολα λασπερά κομμάτια, του έδινα διαφυγές για να μην λερώνεται...(λίγο υπομονή μέχρι να βγει κάποιο εξειδικευμένο T7 riding school, θα τον στείλω από τους πρώτους να το περάσει)

Άρα κάποιος ταξιδιώτης (απο εδώ μέσα) μόνο με τους locals μπορει να τα περπατήσει αυτα.

H λέξη "locals" θα μπορούσε να αντικατασταθεί με την λέξη φίλους. Κάποιες φορές η άμεση, ανθρώπινη επικοινωνία, είναι απείρως προτιμότερη της διαδικτυακής.

Μάλιστα... ενδιαφέρον!!

Ναι το τριήμερο ήταν ενδιαφερον, και ίσως το ενδιαφέρον είναι λίγο για να το χαρακτηρίσει


Τις διαδρομες οταν τθς εχουμε κανει κ ελεγξει ωστε να ειναι ΑΣΦΑΛΕΙΣ για καποιον που θελει να τις παει,τις δινουμε παντα δημοσια.

Εδώ υπάρχει μια παρανόηση. Αυτό που περιγράφεις, συνήθως είναι εργασία επ'αμοιβή. Εμείς την κ@υλα μας κάναμε, εάν αυτό έγινε αντιληπτό! Μη πάρουμε και την δουλειά από επαγγελματίες του είδους. Άσε που αμα τις δίνουμε και τζαμπα θα χαλάμε και την πιάτσα...




Αυταααααααά, καμιά βόλτα πότε θα ξανακάνουμε?
 

spirosbob

WildRider
Δημοσιεύσεις
23
Ηλικία
35
Περιοχή
Χανιά Κρήτη
Όνομα
Σπύρος
Bike
Yamaha Tenere 700
KTM sxf 250
Yamaha MT-09 Tracer (x)
Ναι παίζουν τα αρχεία με τις διαδρομές και μπορείς να τα αποκτήσεις με τρία απλά βήματα:
  1. Κάνεις log out από το RideWild.gr
  2. Κάνεις log in σε άλλο forum περιπετείωδες εξίσου ή και λιγουλάκι παραπάνω
  3. Πας στον 3ο διάδρομο, στο κάτω ράφι, δεξιά από τις σερβιέτες, είναι οι διαδρομές, επιλέγεις αυτήν που επιθυμείς!


Κοίτα, η αλήθεια είναι ότι ο Σπύρος μας, είναι λιγάκι κουλάντζα και δεν το έχει, οπότε στα δύσκολα λασπερά κομμάτια, του έδινα διαφυγές για να μην λερώνεται...(λίγο υπομονή μέχρι να βγει κάποιο εξειδικευμένο T7 riding school, θα τον στείλω από τους πρώτους να το περάσει)



H λέξη "locals" θα μπορούσε να αντικατασταθεί με την λέξη φίλους. Κάποιες φορές η άμεση, ανθρώπινη επικοινωνία, είναι απείρως προτιμότερη της διαδικτυακής.



Ναι το τριήμερο ήταν ενδιαφερον, και ίσως το ενδιαφέρον είναι λίγο για να το χαρακτηρίσει




Εδώ υπάρχει μια παρανόηση. Αυτό που περιγράφεις, συνήθως είναι εργασία επ'αμοιβή. Εμείς την κ@υλα μας κάναμε, εάν αυτό έγινε αντιληπτό! Μη πάρουμε και την δουλειά από επαγγελματίες του είδους. Άσε που αμα τις δίνουμε και τζαμπα θα χαλάμε και την πιάτσα...




Αυταααααααά, καμιά βόλτα πότε θα ξανακάνουμε?

Θενκιου βερυ ματς.
Όπως ανέφερα και παραπάνω κατανοώ την απάντηση πάνω στον τρόπο αναζήτησης των διαδρομών.
Και το "ενδιαφέρον" δεν πήγαινε για το 3ήμερο , γιατι το 3ήμερο δεν ήταν σίγουρα μόνο ενδιαφέρον αλλά κάτι πολύ παράνω.
Σχετικά με το Τενερε θα μιλήσω με τον @rigas να μου δώσει εντυπώσεις και το feedback απο εκεί.

Αυταααααααααααα , βγάλτε ημερομηνία για την επόμενη !
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
WildRider
Δημοσιεύσεις
639
Περιοχή
Χανιά
Όνομα
Γιάννης
Bike
R 1200 GS '09
ρε παλουκαρια τι βολτα ηταν αυτη, τι φωτο....:love: τι αφηγηση @MelatosKariolis και ενίοτε #skliros :ROFLMAO:
Μπραβο σε ολους! Κι εσενα @rigas παιδι μου πρεπει να σε παρει η Yamaha Global για διαφήμισαρα του εργαλείου της, ναι τελικά το Τ7 τα κάνει ''σχεδον'' όλα(και με τρελους σαν κι εσας ολα :ROFLMAO:)

Και στα επομενα ρε τρελιαρηδες! !cheers!
 

mAthosalas

KEEP it simple...RIDE
RideWild Team
Admin
Δημοσιεύσεις
5.626
Ηλικία
52
Περιοχή
ΧΩΜ
Όνομα
Κώστας
Bike
R1150GSA BumbleBee
Αξιωθηκα επιτελους να διαβασω μονορούφι ενα οδοιπορικο που υπο αλλες συνθηκες(μη ρωτας "ποιες" γιατι θα αυτομπαναριστω αμα γραψω...:sh ) θα ημουν εκει μαζι σας...προχωραμε και ειδωμεν...φθανοντας στο τελος της αφηγησης και αφου πηγα πολλες φορες πισω το στορυ γιατι κολλουσα και στις γαμωφωτο(=γαμάτες !photo!!που αποδιδουν ευστοχα και απολαυστικα τα οσα επαιξαν) ,το μονο πραγμα που καταφερνει να πΙνιξει την στεναχωρια μου που δεν καταφερα να ζησω απο κοντα αυτη τη βολταρα...ειναι η πολυ μεγαλυτερη χαρά μου γιατι εβλεπα να διηγουνται και να απεικονιζονται,να τη ζουν αυτη τη βολτα,οι γνωστες σκατοφατσες(πλην μιας σπαζοκατι...)που καραγουσταρω που ειμαι φιλος...!IloveU!!hahaha!cheers!

Λεπτομερειες για...
  • την χαραξη διαδρομων(των ποιων?...) απο @MelatosKariolis αφου ξερω καλα την τεχνικη και εμπειρια του στο θεμα(βαζω δαχτυλο και δε γαμ θα βγει...) ...
  • την συνοχη και μαγκια της παρεας αφου την εχω ζησει και θα την ξαναζησω οπότε 10' παλι χαλαρα...
  • την γκρινια και φουτσα μου που μοιραζομαι το Οσκαρ Φουτσας με @spasofanarias που δεν καταφεραμε να ειμαστε εκει...
  • αλλά και τα τοπια...μαγικα..τις γιδοστρατες...την λασπουλα και μη δρομους που θα εκαναν τη Γερμανιδα μου να βερβερίξει στη γλωσσα της ...μελατης Χαιντι...
  • το RideWild που εζησα μεσα απο τη βολτα και πολυ το χαρηκα που σε μια φωτο οπου ειναι ολη η ουσια και αποσταγμα οσων ειχαμε στη γκλάβα μας οταν σκεφτομασταν να προχωρησουμε σε αυτο το χωρο...
Vp4Yq57.jpg


Να ειμαστε καλα ολοι να ξαναπαμε παρεα και να να κραταμε ψηλα τη λογικη μας στη μοτοσυκλετα και στα Φορουμ που λεει... ΚΕΕP it simple...RIDE...!hi5!
 

paschalis

WildRider
Δημοσιεύσεις
2.564
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Paschalis
Bike
R 1250 GS, ΜΖ 686 Βaghira
Vp4Yq57.jpg

να να κραταμε ψηλα τη λογικη μας στη μοτοσυκλετα και στα Φορουμ που λεει... ΚΕΕP it simple...RIDE...!hi5!

Τι μου θύμισες ρε Μάθο..........
Πριν από χρόνια με το φίλο Νίκο επανασχεδιάζαμε ένα γνωστό adv αυτοκόλλητο
.......................έτσι για να του δώσουμε λίγο αέρα ανανέωσης.
Ο Νίκος χρόνια στη διαφήμιση και το μάρκετινγκ μέσω αυτής επέμενε
σε αυτό που βλέπω τώρα να γίνεται πράξη σε αυτήν εδώ τη γωνιά.
Το adv αυτοκόλλητο έλεγε το φτιάχνεις καθαρό και το λασπώνεις με πραγματική λάσπη,οποιαδήποτε άλλη σχεδίαση με το επιθυμητό αποτέλεσμα να αποτυπώνεται επάνω της τεχνητά είναι παραδοχή ότι δε θα μπορέσεις να το κάνεις μόνος σου!

:)
 

Melatos

WildRider
Δημοσιεύσεις
2.343
Ηλικία
40
Περιοχή
Πατρα
Όνομα
Θεμιστοκλής
Bike
Africa Queen
Όπως προείπαμε, μια συνήθεια που έγινε λατρεία. Επηρεασμένοι βαθύτατα από τον Dakaretισμό και προσπαθώντας να τον μεταδώσουμε στα πέρατα της οικουμένης, ένα Raki Point σε ένα ξέφωτο του όρους Όθρυς. Ετσι για μερικές ανάσες μετά τις μάχες με τις μερέντες...

 

forester

RideWild Team
Admin
Δημοσιεύσεις
5.324
Ηλικία
54
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Bike
R1200GS 2011
Όπως προείπαμε, μια συνήθεια που έγινε λατρεία. Επηρεασμένοι βαθύτατα από τον Dakaretισμό και προσπαθώντας να τον μεταδώσουμε στα πέρατα της οικουμένης, ένα Raki Point σε ένα ξέφωτο του όρους Όθρυς. Ετσι για μερικές ανάσες μετά τις μάχες με τις μερέντες...

Μα.... πατέ ελιάς στο κορφοβούνι ρε άχρηστα παιδιά;;;;


Μπρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρ



!xaxa!loool!
 

KORAX

WildRider
Δημοσιεύσεις
98
Ηλικία
58
Περιοχή
Καλαματα
Όνομα
Δημητρης
Bike
KLR650-EXC300
Ελαφινα700
Μπραβο ρε μαγκες ,πολυ ωραια βολτα...εχω μονο ενα παραπονο,τι σας εχω κανει κ δεν με παιζεται?

Αν Θετε,στην επομενη ριχτε ενα συρμα να μου πειτε Μητσο το κ το συμβαινει,μπορεις ναρθεις?
 

forester

RideWild Team
Admin
Δημοσιεύσεις
5.324
Ηλικία
54
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Bike
R1200GS 2011
Μπραβο ρε μαγκες ,πολυ ωραια βολτα...εχω μονο ενα παραπονο,τι σας εχω κανει κ δεν με παιζεται?

Αν Θετε,στην επομενη ριχτε ενα συρμα να μου πειτε Μητσο το κ το συμβαινει,μπορεις ναρθεις?
Θα καταλάβουν ότι το Καλαματα -Πάτρα είναι σπίτι- δουλειά για σένα, πού θα πάει?
Σεβάστηκαν την "αποσταση" ;)
 

Melatos

WildRider
Δημοσιεύσεις
2.343
Ηλικία
40
Περιοχή
Πατρα
Όνομα
Θεμιστοκλής
Bike
Africa Queen
Μπραβο ρε μαγκες ,πολυ ωραια βολτα...εχω μονο ενα παραπονο,τι σας εχω κανει κ δεν με παιζεται?

Αν Θετε,στην επομενη ριχτε ενα συρμα να μου πειτε Μητσο το κ το συμβαινει,μπορεις ναρθεις?

Μήτσο γνωρίζεις πιστεύω, ότι είσαι ένα από τα άτομα που όχι μόνο συμπαθώ αλλά και σέβομαι απεριόριστα για πολλούς και διάφορους λόγους. Η βόλτα αυτή ηταν πραγματικά μετέωρη μέχρι και την τελευταία στιγμή. Άλλαξε ημερομηνίες δύο φορές, τα άτομα που θα την απάρτιζαν άλλαξαν και αυτά αρκετές φορές. Σκέψου ότι από διήμερη έγινε τριήμερη δυό-τρείς μέρες πριν. Ο κύριος στόχος ήταν το καταφύγιο στο Όθρυς. Οι διαδρομές που έβγαλα από Λαμία- Καταφύγιο και πίσω δημιουργήθηκαν χωρίς καμία πληροφορία και με την βοήθεια της θεάς Τύχης, εάν έχεις τύχη διάβαινε που λένε. Άρα τα ποσοστά για να μετατραπεί η εκδρομή από μεγάλη επιτυχία σε μεγάλο φιάσκο ήταν απείρως αυξημένα. Δεν ήταν κάτι οργανωμένο, δεν ήταν κάτι που δημιουργήθηκε υπό την σκέπη του forum. Άρα δεν θα διακινδύνευα να πάρω και κόσμο στον λαιμό μου, καταλαβαίνεις πώς το λέω. Φαντάσου, θα επαναλάβω, ότι η αρχική σκέψη περιελάμβανε μια καταδρομική προς τα εκεί από εμένα και τον Σπύρο, και παραλίγο ο Σπύρος να μην έρθει..
Αυτά..
Ραντεβού στην επόμενη, εξάλλου το Όθρυς μας άφησε με εκκρεμότητα την διαμονή στο παραμυθένιο καταφύγιο και την χωμάτινη επιστροφή από εκεί προς την Λαμία, η οποία επιστροφή περιελάμβανε και μια μεγάλη ΑΝΤΙΠΥΡΙΚΗo_Oo_O:LOL::LOL:
 

Melatos

WildRider
Δημοσιεύσεις
2.343
Ηλικία
40
Περιοχή
Πατρα
Όνομα
Θεμιστοκλής
Bike
Africa Queen
trOFFy@greece 2020.
Μαζί με ντελικατέσεν γραβιέρα Κρήτης.

Αυτά!
Τάδε εφη ο μαύρος βόρειος Νίντζα, ρίχνοντας τον μαγικό καπνο του και εξαφανίστηκε...

Λογικά οι μηχανές αναζήτησης θα παρουνε φωτιά για το πως μπορει να συνδυαστεί ο Τσελεμεντες με τους χάρτες της Αναβασις...
 

jimmis

WildRider
Δημοσιεύσεις
278
Ηλικία
44
Περιοχή
ΛΕΟΝΤΙΟ
Όνομα
Jimmis
Bike
kle500
Ωραια περιπετεια Μπραβο παιδες !!!
Πολυ χαιρομαι που τα βλεπω απο την οθονη μου δεν θα το κανα ποτε!
Ενα αντιστοιχο καταφυγιο υπαρχει και πανω απο την πλαστηρα και ειναι και εκεινο μοναδικο
Μελατε 29 κατασκευαστε αεροθαλαμου σε αναζητουν!
Και εις αλλα με υγεια!!!
 

mAthosalas

KEEP it simple...RIDE
RideWild Team
Admin
Δημοσιεύσεις
5.626
Ηλικία
52
Περιοχή
ΧΩΜ
Όνομα
Κώστας
Bike
R1150GSA BumbleBee
Ναι όντως είναι! Πότε είπαμε πάμε?
Eχω βρει ενα πολυ ωραιο site που εμπορευεται ερπυστριες,ενισχυσεις σασι,διπλα μεταλλα και γενικα στρατιωτικο υλικο υψηλης αντοχης ...ενω διαθετει και κατοπιν παραγγελίας μπουρλότο και λοιπα για παν ενδεχομενο πχ...που ξεκιναμε για καταφυγιο και ειμαστε στη φαση που ειμαστε στα 4 και μας λεει η αρκουδα "σαν να μου φαινεται δεν ηρθατε για βολτα εδω πανου"....εεε ρε δΓΓΓακοι που πανε χαμενοιιιιι!letsbox!!!hahaha
 

Melatos

WildRider
Δημοσιεύσεις
2.343
Ηλικία
40
Περιοχή
Πατρα
Όνομα
Θεμιστοκλής
Bike
Africa Queen
Eχω βρει ενα πολυ ωραιο site που εμπορευεται ερπυστριες,ενισχυσεις σασι,διπλα μεταλλα και γενικα στρατιωτικο υλικο υψηλης αντοχης ...ενω διαθετει και κατοπιν παραγγελίας μπουρλότο και λοιπα για παν ενδεχομενο πχ...που ξεκιναμε για καταφυγιο και ειμαστε στη φαση που ειμαστε στα 4 και μας λεει η αρκουδα "σαν να μου φαινεται δεν ηρθατε για βολτα εδω πανου"....εεε ρε δΓΓΓακοι που πανε χαμενοιιιιι!letsbox!!!hahaha
Κοίτα, η καλή η βόλτα, η αντβέ, η αντρουά, είναι σαν το Πατρινό Καρναβάλι. Απο την στιγμή που θα λήξει ξεκινάνε οι ετοιμασίες για το επομενο...Οποτε ΝΑΙ, οτιδηποτε υπαρχει διαθέσιμο σε υλικό θα το χρειαστουμε... Ο @jimmis μας άναψε φωτιές που σβηνουνε μονο με λασπες..
 

mAthosalas

KEEP it simple...RIDE
RideWild Team
Admin
Δημοσιεύσεις
5.626
Ηλικία
52
Περιοχή
ΧΩΜ
Όνομα
Κώστας
Bike
R1150GSA BumbleBee
Κοίτα, η καλή η βόλτα, η αντβέ, η αντρουά, είναι σαν το Πατρινό Καρναβάλι. Απο την στιγμή που θα λήξει ξεκινάνε οι ετοιμασίες για το επομενο...Οποτε ΝΑΙ, οτιδηποτε υπαρχει διαθέσιμο σε υλικό θα το χρειαστουμε... Ο @jimmis μας άναψε φωτιές που σβηνουνε μονο με λασπες..
ξερεις ομως...ειναι σαν τις ιστοριες που ακους για το Καρναβαλι απο τον Μπαμπη τον φουτσαρα,που γνωρισε λεει ναουμε κατι γκομενακια σπεσιαλ και τους ριχνει ενα καλο...αποκριατικο να τον εθυμοντε εκει που ησαντε !IloveUκαι ξαφνικα πιανει τον κ@λο του και λεει ...παιδια παντως πονεσε πολυ...!Rockon!
 

mAthosalas

KEEP it simple...RIDE
RideWild Team
Admin
Δημοσιεύσεις
5.626
Ηλικία
52
Περιοχή
ΧΩΜ
Όνομα
Κώστας
Bike
R1150GSA BumbleBee
... Ο @jimmis μας άναψε φωτιές που σβηνουνε μονο με λασπες..

...εξαλλου τι αναγκη εχει ο @jimmis ..θα ρθει κατα τα γνωστα με φουλ λιωμενο ασφαλτινο λαστιχο,θα κραζει τους παντες που φοραμε αδερφιστικα τακουνια και θα παγαινει αερας παγοδρομία στους παγους ο #liomenolastixokariolis...!loool!
 
Top Bottom