αναγνωριστικη στα Άγραφα

Μητσάρας

WildRider
Δημοσιεύσεις
745
Ηλικία
39
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μήτσος
Bike
yamaha xt660z teneke
intro:
απ οταν επεστρεψα απο Αθηνα,εδω και κανα 6-7 χρονια,το μονιμο μοτοσυκλετιστικο μου "προβλημα",ειναι οτι ποτε δεν εβρισκα παρεα για χωματινες φυσιολατρικες απολαυσεις.
οι φιλοι μου,εχουν στρητ,τα ξαδερφια μου επισης,oι κολλητοι μου motocross,κανα δυο με on off που μου ειπαν απο περιεργια να ερθουν κοντα καμια μερα,δεν ξαναφανηκαν και με το ζορι με χαιρετανε πλεον :alien:
και ετσι περνουσε ο καιρος,με τις περισσοτερες βολτες να τις βγαζω ειτε μονος,ειτε να μεταναστευω Πατρα να παω καμια χωματινη βολτα να ξελαμπικαρω.

μεχρι που προσφατα ειδα ενα μνμ στο κινητο,απο ενα τυπο που λιγο πολυ απ οτι καταλαβα περνουσε κ αυτος τα ιδια με το νεοαποκτηθεν t700 του.
με βρηκε μεσω των φορουμ που ποσταρω κατα καιρους τις βολτες μου,βρηκε το κινητο μου,και τι καλυτερο για γνωριμια,απο μια βολτα στο πεδιο.
η προταση επεσε για Αγραφα.
μιλησαμε στο τηλ,ξαναμιλησαμε,ξαναμιλησαμε,για να μπορεσουμε να συνδιαστουμε απο δουλειες και υποχρεωσεις και να κανουμε την κοινη βολτα.
η ιδεα και η υλοποιηση της βολτας ηταν του φιλου Γιαννη,καθως λογω ελειψης χρονου απο μερους μου,του ειχα δωσει λευκη επιταγη να σχεδιασει οτι ηθελε.
κατι το οποιο ευτυχως δεν αργησε να γινει κ ετσι την προηγουμενη εβδομαδα,συστηθηκαμε απο κοντα,και αναχωρισαμε για τα Αγραφα.
τελος introu.

βολταρα και μαλιστα με διανυκτερευση και ειδικα μετα απο μια πολυ πιεστικη για μενα περιοδο,τι αλλο να ζητησω.
ειδικα αφου ειχε κανονηστει και περασμα απο την Νιαλα...καλα χαμος...
μερη που τα ειχα επισκεφτει πιτσιρικας ορειβατικα με τον πατερα μου,και ηθελα να ξαναβρεθω,μοτοσυκλετιστικα πλεον,μιας και τοσα ειχα ακουσει και αλλα τοσα ειχα διαβασει κατα καιρους στα διαφορα φορουμ.

φορτωμα το τενεκε με τα απαραιτητα,νταξ ισως και να το παρακανα λιγο,αλλα δε πειραζει..
m4zYebN.jpg


πρωτη σταση,στη γεφυρα της επισκοπης.

sUVOzHc.jpg


το πλανο ηταν να ανεβουμε παραλληλα με τον Αγραφιωτη ποταμο και απο κει να μπουμε χωμα και να αρχισει η περιηγηση.

dRiUU6k.jpg


το καλο ειναι οτι ειχαμε ωραιο ρυθμο,αν και δεν ειχαμε ξαναβολταρει μαζι,οποτε πηγε πολυ καλα και χωρις οδηγικα απροοπτα,ολη η διαδρομη.
σε ασφαλτο,αλλα και χωμα.
πολυ σημαντικο αυτο.

λιγα χμ πριν τα Επινιανα:

87rkJBV.jpg


σκοπος ηταν να φτασουμε στο Τροβάτο,να διανυκτερευσουμε καπου εκει γυρω και το πρωι εχοντας ολη τη μερα στη διαθεση μας να κανουμε τις εξερευνησεις μας.

στην πλατεια του χωριου,με τους υπερβολικα φιλοξενους κατοικους.
να ναι καλα οι ανθρωποι!

U1xCv0w.jpg


εμενα με αφησαν και με παροτριναν με θερμη να στησω στην πλατεια,ο αλλος πιο ινδιανικα θα την επεφτε σε παγκακι χυμα,τελικα του ανοιξαν το ιατρειο να κοιμηθει εκει κ αυτος,αλλο που ειναι τσιγγανα καρδια και 3 το βραδυ ξαναβγηκε να κοιμηθει εξω στο παγκακι.
η αληθεια ειναι οτι περιμεναμε να εχει περισσοτερο κρυο,κατι που μας ειπαν και οι ντοπιοι,οτι εχει μερες με υψηλες θερμοκρασιες.
τεσπα..τι α καμς...α καειτς α μαλωεις...


το τσαρδι μου για το βραδυ:

iqCQokm.jpg


και αποψη απο την πλατεια του Τροβατου,μιση πλακοστρωτη,μιση με γρασιδι.
πολυ ομορφο χωριο πραγματικα και με ωραια αυρα και ατμοσφαιρα

i4Klh03.jpg



αλλαζουμε και παμε στο καφενειο-ταβερνακι της πλατειας που μας περιποιουνται και εμεις περιποιουμαστε τους εαυτους μας με σουβλακια,σαλατα,προβατινα σπεσιαλ και αρκετο τσιπουρο,ισως το παρακαναμε και λιγο ειναι η αληθεια,αλλα λογο υψομετρου και παρεας,τραβιοτανε το ατιμο.


ξυπνημα,το πρωι,καφε στα μπαμ,και ετοιμασιες.
μια εκπληξη με περιμενε οταν βρηκα καθισμενο σχεδον τελειως το πισω λαστιχο.
το οτι δεν ηταν εντελως πιτα,μου αφινε λιγο αισιοδοξια,φουσκωμα και ιδρωμα πρωι πρωι με τρομπα χειρος,και σταυρωμα τα δαχτυλα να μη μας τυχει τετοια ταλαιπορια.
εσωτερικο εξαψαλμο σ αυτον που μου εβαλε αυτες τις αμφιβολου ποιοτητας σαμπρελες...
και ξεκινημα.

Egmb68J.jpg


καθε στροφη και καθε ραχη που περνουσαμε ηταν και για σταση και φωτογραφια.
οσοι εχετε παει σιγουρα θα το εχετε διαπιστωσει.
ολο το μερος ειναι απιστευτης φυσικης ομορφιας.

το λαστιχο δειχνει περιεργως να κραταει ως ωρας.

7rJ68YK.jpg



πλησιαζουμε προς Νιαλα,η χαρα απεριγραπτη καθως αρχιζω να τη βλεπω μπροστα μου,το λαστιχο κραταει ακομα,ορεξη φουλ,και παμε...
η χαρα ομως δεν κραταει για πολυ

λιγο παρακατω για κακη μας τυχη,ενα κοπαδι προβατα με τους 6-7-10 μαλλιαρους φυλακες του,ειχε διαφορετικη αποψη.
σταλιζουν και μουλαρωνουν ακριβως στο δρομο που θελαμε να ακολουθησουμε.
κανουμε ενα παλικαρισιο γιουρουσι με ξερογκαζα και φορα μπας και νιωσουν και κουνηθουν με τα σκυλια να εχουν βγαλει αφρους πραγματικα να δαγκωνουν μποτες-πατζακια-πινακιδες-φτερα και τα προβατα να μη νιωθουν να κινηθουν ουτε μετρο.
υποχωρουμε προσεκτικα,ηρεμουν τα σκυλια αλλα μας φερμαρουν απ τα 10 μετρα γρυλιζοντας.
με καθε κινηση μας σελινιαζονται.
περιμενουμε,περιμενουμε μπας και...
αλλα χλωμο,τα προβατα εχουν κατεβασει και τα κεφαλια το ενα αναμεσα στο αλλο για σκια και δεν προκειται να κουνηθουν απο εκει ποτε.
δεξια αριστερα δυσκολο να τα παρακαμψουμε,τσοπανης ουτε κατα διανοια κοντα και ο ηλιος να καιει ολο και πιο πολυ.
οποτε βγαζουμε χαρτη,ο γιαννης δλδ,και παιρνουμε τη σοφη και λογικη αποφαση,να χασουμε ενα μεγαλο κομματι της Νιαλας,και να μη γυρισουμε πισω,αλλα να κανουμε καποια χμ παραπανω και να παρακαμψουμε το γ@μημενο κοπαδι και τα μουλικα τσοπανοσκυλα που βαλθηκαν να μας τη χαλασουν.

η γκαντεμια ειναι οτι ενα λεπτο νωριτερα να ημασταν εκει θα ειχαμε περασει πριν μας κλεισουν το δρομο.

βεβαια,οπως ειπαμε και εκεινη την ωρα που διαδραματιζονταν αυτα τα σκηνικα,γελωντας, με τη γλυκια ταλαιπορια,και συμφωνησαμε και οι δυο,
πως αν δε τα θελαμε αυτα,θα ειχαμε street κ εμεις και τωρα θα απολαμβαναμε το φρεντακι μας στο Γαλαξιδι ανετοι κ ωραιοι,φρεσκοι και δροσεροι,αλλα λεμε θελαμε adventure εμεις,...!xaxa
μαλλον με τα πολλα εθιζεσαι σε αυτες τις εικονες,αυτα τα χρωματα και τα αρωματα και δε το αλλαζεις με τπτ παρα τις ταλαιποριες που θα αντιμετωπισεις για να τα φτασεις ολα αυτα.

ο μαυρος σκυλος που φυλαει το διχαλο και το κοπαδι:

rHkgrxJ.jpg


το καλο ειναι οτι και η εναλλακτικη διαδρομη ηταν απολαυστικοτατη,οποτε ξεπερασαμε γρηγορα την αναποδια και απολαυσαμε το υπολοιπο της βολτας.

yaudnIk.jpg


XAt4o63.jpg


μ εκεινα και με τ αλλα,γραψαμε αρκετα χιλιομετρα χωμα,πολλες ωρες,χορτασαμε οδηγηση,ειδαμε απιστευτα μερη,χορτασαν τα ματια μας θεα και πρασινο,και αφησαμε και μια εκκρεμοτητα για την επομενη φορα,πραγμα που μονο καλο μπορει να ειναι.

fpEKWtb.jpg


βγηκαμε ασφαλτο στο χωριο Δαφνη αν δεν κανω λαθος,οπου εδωσα μαχη με την τρομπα να φτασω το λαστιχο σε ασφαλτινη πιεση και κατηφορησαμε προς Προυσο,οπου μας επαιρνε και για ενα καφεδακι να κανουμε τον απολογισμο μας.

θετικοτατη βολτα,κερδος περα απο τις εικονες και τις εμπειριες,η δια ζωσης γνωριμια στο πεδιο με το νεο Αγρινιωτη φιλο Γιαννη.

λογικα θα ακολουθησουν κ αλλες βολτες να μαστε καλα!


!cheers!

υγ1:κατι πρεπει να κανω με το φορτωμα σ αυτες τις περιπτωσεις,πρεπει να οργανωθω λιγο καλυτερα.
υγ2:πολυ σκονη ρε μαγκες
υγ3:γ@μημενα κωλοσκυλα
 

paschalis

WildRider
Δημοσιεύσεις
2.564
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Paschalis
Bike
R 1250 GS, ΜΖ 686 Βaghira
Θέλω να μείνω μέσα στο σύστημα παραγωγής -Τρίτη πρωί παράθυρα που ανοιγεις- αλλά δε θα έλεγα όχι σε μια διαφυγή σε τέτοια μέρη.

Αυτα να είναι τα διλήμματα ..


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

TwoWheelsTraveller

WildRider
Δημοσιεύσεις
258
Ηλικία
41
Περιοχή
Chalkis
Bike
XRV 750
FJR 1300
peugeot 2 ( podarato edition )
Όμορφη , γρήγορη και adve βόλτα ! Δένεσαι με τέτοιες γνωριμίες !
Καλά τα Tenere το ένα πιο όμορφο από το άλλο . . .
Κάντε ένα δίδυμο λόγω χρώματος ''off - Black & White - road '' . . . με διπολική έννοια . . . !cheers!
 

Ο Μυστήριος.

Ενέδωσα στην γοητεία της "Πομωνας"..😂
WildRider
Δημοσιεύσεις
961
Ηλικία
50
Περιοχή
East of Athens
Όνομα
George
Bike
BMW R1100GS
Ιστορικά ονόματα στο 2τροχο κόσμο πάτησαν εξίσου Ιστορικά χώματα στον σύγχρονο κόσμο!!
Trebien.. !!hahaha που λεν κ στα Καμάρια..
 

Μητσάρας

WildRider
Δημοσιεύσεις
745
Ηλικία
39
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μήτσος
Bike
yamaha xt660z teneke
Ολοι tenere θα πάρεται και όλο Αργαφα θα πηγαίνεται.... !cheers!
Είναι γραμμένα αυτά τα σοφά λόγια στα μάρμαρα,από αρχαιοτάτων χρόνων
 

mAthosalas

KEEP it simple...RIDE
RideWild Team
Admin
Δημοσιεύσεις
5.626
Ηλικία
52
Περιοχή
ΧΩΜ
Όνομα
Κώστας
Bike
R1150GSA BumbleBee
Moλις το απολαυσα...ευγε...πολυ ωραια μερη...και στα δικα μας οι λοιποι συγγενεις...!cheers!


ρε γαβ λεμε χαχαχ...εμπειρια σοβαρη τα τσοπανοσκυλα στα υψομετρα χωρις βοσκο μαζι...οποιος το εχει ζησει καταλαβαινει...!smoke
 
Top Bottom