Χαλκιδική , επιστροφή χωρίς χρήση της ΛΕΑ

paschalis

WildRider
Δημοσιεύσεις
2.564
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Paschalis
Bike
R 1250 GS, ΜΖ 686 Βaghira
21-6-2021 20.55 μμ

Η επιστροφή της Δευτέρας του Αγιου Πνεύματος είναι από τις πιο επώδυνες της χρονιάς και συναγωνίζεται μόνον με αυτές απο την Πρωτομαγιά παλαιοτέρων προ covid εποχών.

Χιλιάδες αυτοκίνητα επιχειρούν μέσα σε λίγες ώρες να βρεθούν πίσω στην πόλη και η ακίνητη γραμμή φτάνει σχεδόν μέχρι τα Μουδανιά ενώ αυτή του πρωτου ποδαριού μετα τις ομώνυμες (του ποδαριού) παρεμβάσεις στην Ποτίδαια έφταναν πριν λίγο μέχρι την ανισόπεδη του ...Σάνη!!!!!



Για να γλυτώσεις τον μεγάλο κίνδυνο της χρήσης ΛΕΑ μετά την Καλλικράτεια ακολούθησε με και δες σε πραγματικό σχεδόν χρόνο την επιστροφή μέσω επαρχιακών με μηδενική στην κυριολεξία κίνηση.



Από Σκιώνη εως τον κόμβο Σάνη όλα κυλούν ηρεμα.



Η Ποτίδαια μου τρώει ένα πεντάλεπτο με τους οδηγούς παρά την τσαντίλα τους

να παραχωρούν ευγενικά χώρο στις 3 μοτοσυκλέτες που γίναμε ένα.



Και στα Μουδανιά βγαίνω στον παλιό..



Τρίγλια



qaQjfy.jpg


Έξω από την Κρήνη με την πρώτη λίμνη στα δεξιά μου

LpL9ll.jpg






2MoimL.jpg


Εκει στο βάθος αριστερά το μπουρίνι κάνει πίσω προς το Θερμαικό και τον Ολυμπο,τέλεια.

D4ISBE.jpg




Άλλη μια λίμνη έξω από το Μονοπήγαδο όπου μπορείς να επιλέξεις το πάσο μεσω Βασιλικών να σταματήσεις στο Περέκ για χειροποίητα κουλουράκια ή να συνεχίσεις για Αγιο Αντώνιο όπως εγώ.

V0xPNX.jpg




Κατηφορίζοντας άλλη μια λίμνη έξω απο το προαναφερθέν χωριό



40C1n8.jpg


Στον αυχένα προς τη Σουρωτή στάση στις δροσιές



UDHbA5.jpg


Μέσω Σουρωτής και Ταγαραδων πιάνω τη Μουδανίων που ρολάρει κανονικά και σε σύνολο μία ώρα και δεκαπέντε λεπτά είμαι στην Καλαμαριά με κατανάλωση μόλις 5.4 λιτρα/100 χλμ χωρίς ΛΕΑνταρισμούς και λοιπές προτεινόμενες από τους άσχετους εξυπνάδες.

Επιβάρυνση πέρα από το δεκάλεπτο 11 μόνον χλμ.

https://www.google.gr/maps/dir/Παρα...715b8d574a9!2m2!1d22.9444191!2d40.6400629!3e0
 

mAthosalas

KEEP it simple...RIDE
RideWild Team
Admin
Δημοσιεύσεις
5.626
Ηλικία
52
Περιοχή
ΧΩΜ
Όνομα
Κώστας
Bike
R1150GSA BumbleBee
Η πρωτη ΠενΦε που μου αρεσ..μετα την Γερμανιδα μου αφου...σε αυτο το συνδιασμο χρωματων και γευσης...!Rockon!α ναι...!!hahahaγια το οδοιπορικο τι να πουμε..η ατακα στην ατακα και σαν τη Χαλκιδικη δεν εχει αφου...!hi5!!cheers!
 
Top Bottom