Το πρώτο σόλο ταξιδάκι μου - Ιούλιος 2016 (Ιταλία, Γαλλία, Ελβετία, Γερμανία)

ktasos

WildRider
Δημοσιεύσεις
692
Ηλικία
58
Περιοχή
Κιάτο
Όνομα
Τάσος
Bike
BMW R1200GSA
13η μέρα (Urbino)




Μετά το πλούσιο πρωινό στο μαγευτικό Oberamergau ήρθε η ώρα για αναχώρηση, και για μια μεγάλη περιπέτεια που δεν τολμούσα να φανταστώ ότι θα μου συμβεί.
Μάζεψα τα μπαγκάζια μου, φόρτωσα την καλή μου, και ώρα για επιστροφή.
Βγήκα από Γερμανία, μπήκα Αυστρία και πήρα την εθνική για Ιταλία.
Λίγο πριν τα σύνορα με Ιταλία άρχησε επιτέλους να ανεβαίνει λίγο η θερμοκρασία, αλλά άρχησε και μια παράξενη κίνηση που εξελίχτηκε σε μποτιλιάρισμα αμέτρητων χιλιομέτρων.
Με κάποιους Ιταλούς μπήκα στην δεξιά λορίδα που είναι για ωρα ανάγκης και σιγά σιγά περάσαμε τα σύνορα. Ατέλειωτες ουρές αυτοκινήτων, λεοφορείων, τροχόσπιτων κλπ.
Φτάνουμε στα πρώτα διόδια, και μας βγάζουν έξω από τον δρόμο.
Ρωτάμε έναν αστυνομικό τι έγινε; Αρχησε να φωνάζει φύγετε γρήγορα απ τον δρόμο και πγαίνεται στο βουνό.
Μα τι έγινε; Ο κόσμος φώναζε χωρίς να καταλαβαίνω. Το gps με έφερνε γύρω γύρω. Τελικά ρωτάω ένα αστυνομικό πάλι τι έγινε; Μας λέει λίγο ποιο κάτω στο πάρκινγκ στην εθνική κάποιος έχει τοποθετήσει βόμβα. Μάλλον είπαν η ISIS. Χεστήκαμε. Μας ειπε πηγαίνεται απο Μεράνο. Πληκτρολόγησα και όπου φύγει φύγει. Τα χρειαστήκαμε. Ανέβηκα στο Jaufenpass αλλά δεν σταμάτησα πουθενά για φωτο. Απίστευτη κίνηση κι από εκει. Τελικά με απίστευτη ταλαιπωρία μπήκαμε πάλι εθνικη.

Στάση για καφέ κάπου στην εθνική και δίπλα μου ήρθε αυτό. Τον έχετε δει νομίζω αρκετές φορές.
Αριστερά του φαίνεται η δικιά μου.


Τον ρώτησα γιατί όλο αυτό; Ο τύπος ήταν ζωγράφος και πήγαινε σε έκθεση. Και μου απάντησε μα αφού 3 βαλίτσες θέλει η γυναίκα μου !xaxa
Ακούμε στην τηλεόραση τελικά τη βόμβα την απενεργοποίησαν.
Συνέχεια για Modena και επίσκεψη στην φίλη μου την Τίτη για αγορά βαλσάμικου. Κάθε φορά όταν περνάω πάω για καφέ και αγορά.


Αφού ήπιαμε καφεδάκι τα παμε λίγο αναχώρηση για Urbino. Κοντά στην Ανκόνα βρίσκεται


Μεσαιωνική πόλη προστατευμένη από την Ουνέσκο






Η πόλη γεμάτη τουρισμό και πανεπιστήμια




Ωραία εστιατόρια λίγο τσιμπιμένα βέβαια αλλά πολύ καλά















Εχει και πολύ όμορφα μπαράκια






Το Ούρμπινο είναι μια πολύ καλή επιλογή για διανυκτερευση και βολτούλα πριν φτασουμε στο λιμάνι για επιστροφή
Ξενοδοχείο: Colleverde country house. 45 ευρω με κλειστό πάρκινγκ
 
  • Like
Reactions: EFT

ktasos

WildRider
Δημοσιεύσεις
692
Ηλικία
58
Περιοχή
Κιάτο
Όνομα
Τάσος
Bike
BMW R1200GSA
14η μέρα (Tavullia και επιστροφή)



Το ξενοδοχείο πολύ καλό. Από πρωινό όμως άστα. Υποτιθέμενο πρωινό και αναχώρηση. Στάση για καύσιμο και κανά σάντουιτς να σταματήσει η πείνα
Μετά από λίγα χιλιόμετρα πήγα για ένα καρδιογράφημα στην πατρίδα του γιατρού. χεχε


Στο Da Rossi cafe




Καφές 1,5 ευρώ, αλλά λιγότερα απο 100 δεν αφηνεις. Μπήκα στην μπουτικ. Να τα ψώνια να τα δώρα για τον ανηψιό, πάνε 130 ευρό


Και τα λάφυρα απ τον πόλεμο






Μετά την αναχώρηση από Ταβουλία πήρα τον παραλιακό δρόμο για Ανκόνα.

Λίγο πριν την επιβίβαση


Και άρχησε η επιστροφή


Δυστυχώς όλα τελειώνουν. Αλλά στην ζωή μου επιστρέφω πάντα την ώρα που είμαι έτοιμος για αναχώρηση.

Στο σπίτι με περίμενε ο Valentino Rossi junior να παραλάβει το δώρο του. Αυτό το χαμόγελο όλα τα λεφτά.


Απολογισμός ταξιδιού: Δεν ξέρω ούτε με ενδιαφέρει.

Εγώ ακόμα καλπάζω στις Αλπεις. Το μυαλό μου αρνήται πεισματικά να επιστρέψει στην πραγματικότητα. Είδα τόσα μέρη, τόσα βουνά, τόσο διαφορετικό κόσμο.

Οσο για το μοναχικό ταξίδι, ίσως το καλύτερο που έχω κάνει. Και φυσικά θα το επαναλάβω πολλές φορές. Ηδη έχει αρχήσει η επεξεργασά για πολύ βορρά του χρόνου.



Τα αρνητικά. Πολύ λίγα. Πρώτον η καθυστέρηση του καραβιού πρωτη μερα. Δεν μου άρεσε το Μονακό, και ούτε θέλω να ξαναπάω. Και το τελευταίο η βόμβα που έβαλαν στην Αουτοστρατα.

Ολο το υπόλοιπο ταξιδάκι μου ήταν σχέτη λατρεία.
 

Παναγιώτης Κ.

RW Buddies
WildRider
Δημοσιεύσεις
634
Ηλικία
64
Περιοχή
Καβάλα
Όνομα
Παναγιώτης
Bike
Όλα είναι δρόμος
Όμορφο ταξίδι φίλε, γερός να είσαι και για επόμενα.
............ Δεν μου άρεσε το Μονακό, και ούτε θέλω να ξαναπάω............

Δίκιο βουνό, το γραφικό και "αρχοντικό" Μονακό που γνώρισα την δεκαετία του '80 δεν έχει καμία απολύτως σχέση με την σημερινή χυδαία επίδειξη εφήμερου πλούτου και πρόσκαιρης "επιτυχίας".
 
Top Bottom