Ταξίδι Ευρώπη!

ALEX7

WildRider
Δημοσιεύσεις
18
Ηλικία
39
Περιοχή
Ελευσινα
Όνομα
Αλεξανδρος
Bike
Kawasaki versys 650
Γεια χαρά !!! Σκεφτόμαστε Τον Μάιο να πάμε ένα ταξίδι με το κολλητό μου στο εξωτερικό και θέλω την βοήθεια σας !!! Είναι η πρώτη φορά που θα βγούμε εκτός συνόρων,και οποιαδήποτε πληροφορία θα είναι χρήσιμη. Το ταξίδι χοντρικά σαν προορισμοί θα είναι Πάτρα-Βενετία , Βενετία-Σάλτσπουργκ , Σάλτσπουργκ-Βέρνη , Βέρνη-λίμνη Κόμο ,λίμνη Κόμο-κάννες ,κάννες-φλωρεντια και από Ανκόνα στην Ηγουμενίτσα και πίσω Αθήνα !!! Χοντρικά είναι αυτό με ενδιάμεσες στάσεις!! Τον Μάιο είναι καλή εποχή να περάσεις της Άλπεις;;; Και γενικά τι θα πρέπει να προσέξουμε !!!
 

πυξιδας990

RW Buddies
WildRider
Δημοσιεύσεις
608
Ηλικία
47
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
Μανωλης
Bike
aprilia DORSODURO 750 RED
αν θελετε να βγειτε βενετια,παρτο απο ηγουμενιτσα,να σπασουν οι ωρες στο πλοιο.
τα πασα μεχρι 15 μαιου πεζεται να ειναι ολα ανοικτα,ειδικα πανω απο 2000 μετρα...εξαρταται πως εχει παει ο χειμωνας κτλπ
 

ALEX7

WildRider
Δημοσιεύσεις
18
Ηλικία
39
Περιοχή
Ελευσινα
Όνομα
Αλεξανδρος
Bike
Kawasaki versys 650
αν θελετε να βγειτε βενετια,παρτο απο ηγουμενιτσα,να σπασουν οι ωρες στο πλοιο.
τα πασα μεχρι 15 μαιου πεζεται να ειναι ολα ανοικτα,ειδικα πανω απο 2000 μετρα...εξαρταται πως εχει παει ο χειμωνας κτλπ
Γιατί να πάμε από Ηγουμενίτσα;;; Τι εννοεις να σπάσουν οι ώρες;; Ότι δεν θα είμαστε τόσες ώρες στο καράβι εννοεις;;;
 

Melatos

WildRider
Δημοσιεύσεις
2.343
Ηλικία
40
Περιοχή
Πατρα
Όνομα
Θεμιστοκλής
Bike
Africa Queen
Χαχαχα έχεις κακή εμπειρία ;;;
Πολλή κακή όμως, ούτε στον εχθρό μου τέτοιο πράμα
Τι εννοεις να σπάσουν οι ώρες;; Ότι δεν θα είμαστε τόσες ώρες στο καράβι εννοεις;;;
Αλλό να είσαι 30 ώρες σε ένα πλοίο, και άλλο 17. Ειναι περιπου οι μισές. Βεβαια αν δεν σε ενοχλεί το καράβι, μπορείς να συγκρίνεις και τα κόστη μόνο με καράβι, αφου εκεί υπολογίζεις μόνο τα εισητηρια σου, αλλά και με συνδυασμό καραβιού και δρομου, όπου εκει πρεπει να βαλεις βενζίνες, διόδια και τυχόν διανυκτερευση που θα χρειαστεί να κάνεις.
 

ALEX7

WildRider
Δημοσιεύσεις
18
Ηλικία
39
Περιοχή
Ελευσινα
Όνομα
Αλεξανδρος
Bike
Kawasaki versys 650
Πολλή κακή όμως, ούτε στον εχθρό μου τέτοιο πράμα

Αλλό να είσαι 30 ώρες σε ένα πλοίο, και άλλο 17. Ειναι περιπου οι μισές. Βεβαια αν δεν σε ενοχλεί το καράβι, μπορείς να συγκρίνεις και τα κόστη μόνο με καράβι, αφου εκεί υπολογίζεις μόνο τα εισητηρια σου, αλλά και με συνδυασμό καραβιού και δρομου, όπου εκει πρεπει να βαλεις βενζίνες, διόδια και τυχόν διανυκτερευση που θα χρειαστεί να κάνεις.
Ναι όντως έχει διαφορα !!! Η αλήθεια είναι ότι αν έχει μποφόρ στο καράβι την ακούω άγρια !!! Εσυ από αυτή την άποψη είχες κακή εμπειρία που λες;;;
 

forester

RideWild Team
Admin
Δημοσιεύσεις
5.324
Ηλικία
54
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Bike
R1200GS 2011
Ναι όντως έχει διαφορα !!! Η αλήθεια είναι ότι αν έχει μποφόρ στο καράβι την ακούω άγρια !!! Εσυ από αυτή την άποψη είχες κακή εμπειρία που λες;;;
Δες εδώ γιατί το λέει ;)

 

ktasos

WildRider
Δημοσιεύσεις
692
Ηλικία
58
Περιοχή
Κιάτο
Όνομα
Τάσος
Bike
BMW R1200GSA
Να βάλεις στο πρόγραμμα και Lago di Garda είναι μια λίμνη κοντά στην Κόμο, πολύ ποιο όμορφη, με το χωριό Σιρμιόνε που είναι κουκλίστικο με κάστρα, και φυσικα θα περάσεις και Strata de la Fora, ένα απίστευτο πάσσο δίπλα στην λίμνη. Άκουσέ με και δεν θα χάσεις. Είναι πολύ ποιο όμορφα από Κόμο
 

πυξιδας990

RW Buddies
WildRider
Δημοσιεύσεις
608
Ηλικία
47
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
Μανωλης
Bike
aprilia DORSODURO 750 RED
το καραβι για βενετια,κανει 2 διανυκτερευσεις και ειναι 30 ωρες.δεν περνανε με τιποτα και ολο ξοδευεις..στη βενετια βγαινει πρωι βεβαια και εχεις ολη τη μερα.
απο ανκονα για βενετια ειναι κανα τριωρο,βγαινεις μεσημερι εκει,οποτε πιστευω ειναι μια η αλλη,αν το σπασεις με ηγουμενιτσα ακομα καλυτερα κατα τη γνωμη μου και στις 2 περιπτωσεις.
συνηθως τη βενετια την προτιμουνε οσοι εχουν παει αρκετα ψηλα στην ευρωπη και γυριζουν,οποτε ξεκουραζονται
 

ALEX7

WildRider
Δημοσιεύσεις
18
Ηλικία
39
Περιοχή
Ελευσινα
Όνομα
Αλεξανδρος
Bike
Kawasaki versys 650
Δες εδώ γιατί το λέει ;)

Διάβασα το κομμάτι που είναι στο πλοίο και κατάλαβα !xaxa
 

ALEX7

WildRider
Δημοσιεύσεις
18
Ηλικία
39
Περιοχή
Ελευσινα
Όνομα
Αλεξανδρος
Bike
Kawasaki versys 650
Να βάλεις στο πρόγραμμα και Lago di Garda είναι μια λίμνη κοντά στην Κόμο, πολύ ποιο όμορφη, με το χωριό Σιρμιόνε που είναι κουκλίστικο με κάστρα, και φυσικα θα περάσεις και Strata de la Fora, ένα απίστευτο πάσσο δίπλα στην λίμνη. Άκουσέ με και δεν θα χάσεις. Είναι πολύ ποιο όμορφα από Κόμο
Θα το ψάξω να δω που λες Τάσο!!! Μακάρι να μπορέσω να περάσω και από εκεί
 

ALEX7

WildRider
Δημοσιεύσεις
18
Ηλικία
39
Περιοχή
Ελευσινα
Όνομα
Αλεξανδρος
Bike
Kawasaki versys 650
το καραβι για βενετια,κανει 2 διανυκτερευσεις και ειναι 30 ωρες.δεν περνανε με τιποτα και ολο ξοδευεις..στη βενετια βγαινει πρωι βεβαια και εχεις ολη τη μερα.
απο ανκονα για βενετια ειναι κανα τριωρο,βγαινεις μεσημερι εκει,οποτε πιστευω ειναι μια η αλλη,αν το σπασεις με ηγουμενιτσα ακομα καλυτερα κατα τη γνωμη μου και στις 2 περιπτωσεις.
συνηθως τη βενετια την προτιμουνε οσοι εχουν παει αρκετα ψηλα στην ευρωπη και γυριζουν,οποτε ξεκουραζονται
Κατάλαβα!!! Το μόνο που ελπίζω εγώ όπως και να πάω είναι μην κουνάει πολύ γιατί την ναυτία την έχω στο τσεπάκι μου εγώ !xaxa
 

πυξιδας990

RW Buddies
WildRider
Δημοσιεύσεις
608
Ηλικία
47
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
Μανωλης
Bike
aprilia DORSODURO 750 RED
Κατάλαβα!!! Το μόνο που ελπίζω εγώ όπως και να πάω είναι μην κουνάει πολύ γιατί την ναυτία την έχω στο τσεπάκι μου εγώ !xaxa
δεν κουνανε αυτα τα καραβια και η αδριατικη δεν ειναι αιγαιο...για τα πασα που θελεις να επισκεφθεις μετα τις 15-20 μαιου και παλι παιζεται για ολα,αναλογα πως εχει παει ο χειμωνας στις αλπεις
http://www.alpentourer.com/alpine_passes/
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
WildRider
Δημοσιεύσεις
639
Περιοχή
Χανιά
Όνομα
Γιάννης
Bike
R 1200 GS '09
Κι εγω εχω εδω στον χαρτη σημειωμένα (αυτα με αστεράκι) διάφορα πάσα που τα περισσότερα τα έκανα το καλοκαιρι. Κατεβασε την εικονα (δεξι κλικ αποθηκευση ως) και βρες τα στο google maps, ειναι τα περισσότερα και τα καλύτερα συν καποιες λιμνες (τερμα πανω και δεξια ειναι το Σαλτζμπουργκ)
Ο καιρός εξαρτάται με την εποχή και δεν είναι στανταρ, πχ κατεβηκα τελη Αυγουστου απο Ελβετια Ιταλια, μετα από 10 μερες έριξε πολύ χιόνι και έκλεισαν πολλά πάσα για κάποιες μερες

image.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παναγιώτης Κ.

RW Buddies
WildRider
Δημοσιεύσεις
634
Ηλικία
64
Περιοχή
Καβάλα
Όνομα
Παναγιώτης
Bike
Όλα είναι δρόμος
Αγαπητέ Άλεξ, πρώτα δες πόσες μέρες θα έχετε στην διάθεσή σας. Το να πάτε σε όλα αυτά τα μέρη που αναφέρεις σε λιγότερο από δυο εβδομάδες, δεν θα σας προσφέρει τίποτε περισσότερο από πολύ (και ενίοτε πολύ ακριβό) σαβουροχιλιόμετρο, ενώ ταυτόχρονα θα περάσετε τράνζιτ από υπέροχα μέρη που απλά θα προσπεράσετε. Αν θέλεις την συμβουλή μου, "κόψε" μερικούς από τους προορισμούς και "ξεψαχνίστε" μια γεωγραφική ενότητα.
Καλή απόφαση και ό,τι χρειαστείς στην διάθεσή σου.
 

ALEX7

WildRider
Δημοσιεύσεις
18
Ηλικία
39
Περιοχή
Ελευσινα
Όνομα
Αλεξανδρος
Bike
Kawasaki versys 650
Κι εγω εχω εδω στον χαρτη σημειωμένα (αυτα με αστεράκι) διάφορα πάσα που τα περισσότερα τα έκανα το καλοκαιρι. Κατεβασε την εικονα (δεξι κλικ αποθηκευση ως) και βρες τα στο google maps, ειναι τα περισσότερα και τα καλύτερα συν καποιες λιμνες (τερμα πανω και δεξια ειναι το Σαλτζμπουργκ)
Ο καιρός εξαρτάται με την εποχή και δεν είναι στανταρ, πχ κατεβηκα τελη Αυγουστου απο Ελβετια Ιταλια, μετα από 10 μερες έριξε πολύ χιόνι και έκλεισαν πολλά πάσα για κάποιες μερες

image.jpg
Σε ευχαριστώ φίλε μου
 

ALEX7

WildRider
Δημοσιεύσεις
18
Ηλικία
39
Περιοχή
Ελευσινα
Όνομα
Αλεξανδρος
Bike
Kawasaki versys 650
Αγαπητέ Άλεξ, πρώτα δες πόσες μέρες θα έχετε στην διάθεσή σας. Το να πάτε σε όλα αυτά τα μέρη που αναφέρεις σε λιγότερο από δυο εβδομάδες, δεν θα σας προσφέρει τίποτε περισσότερο από πολύ (και ενίοτε πολύ ακριβό) σαβουροχιλιόμετρο, ενώ ταυτόχρονα θα περάσετε τράνζιτ από υπέροχα μέρη που απλά θα προσπεράσετε. Αν θέλεις την συμβουλή μου, "κόψε" μερικούς από τους προορισμούς και "ξεψαχνίστε" μια γεωγραφική ενότητα.
Καλή απόφαση και ό,τι χρειαστείς στην διάθεσή σου.
Η αλήθεια είναι ότι το σκεφτόμουν και εγώ αυτό που λες !!! Μήπως έκοβα κάτι για να δω περισσότερα πράγματα εκεί που θα πηγαίνω,να μην είμαι στο τρέξιμο συνέχεια!!! Θα δούμε !! Είμαστε υπό σχεδιασμό ακόμα !xaxa
 

Dim-bob

WildRider
Δημοσιεύσεις
156
Ηλικία
49
Περιοχή
Αιγιο
Όνομα
Δημητρης
Bike
Gs adv 1200 lc
Θεωρώ ότι ο καλύτερος μήνας για να ταξιδέψεις στις Άλπεις είναι ο Σεπτέμβριος έχει πολύ καλές θερμοκρασίες όλα τα πάσσα είναι ανοιχτά έχουνε γίνει βελτιώσεις οδοστρώματος οι οποίες φυσικά βοηθούν στην απιστευση πρόσφυση που ουτος ή άλλος υπάρχει (αυτό για όσους θέλουν να στρίψουν), και γενικά σε όσα ταξίδια έχω πάει έχω επιλέξει το μήνα αυτόν λόγω ότι τον Θεωρώ τον καλύτερο μήνα για ταξίδι στο εξωτερικό.Για Μήνα Μαίο στις άλπεις δεν εχω άποψη......
Σε καμία περίπτωση μην πάρεις καράβι για βενετία,θα το μετανιώσιες..
Τώρα από Πάσα και διαδρομές υπάρχουν ατελείωτα που αρκετοί απο εμάς μπορούμε να σε βοηθήσουμε!!!
Τώρα για το αν θες να βλέπεις και τα μέρη στα οποία έχεις κλείσει διανυκτέρευση θα πρέπει σίγουρα να κοιτάξεις και τα χιλιόμετρα που θα κάνεις ημερησίως, γιατί το λέω αυτό
Εμείς καθημερινώς είχαμε περίπου 300 km αλπικές διαδρομές
Φτάναμε στο ξενοδοχείο σχεδόν πάντα απόγευμα προς βραδάκι ίσα-ίσα να πιούμε ένα ποτάκι φαγητό και πάλι ύπνο και την επόμενη μέρα πάλι το ίδιο, Οπότε καταλαβαίνεις ότι το ταξίδι μας ήταν αρκετά καταδρομικό..
Οπότε αν θες να συνδυάσεις και τουριστικό χαρακτήρα στο ταξιδιωτικό σου Καλό είναι ή να μειώσεις τα χιλιόμετρα ή στην καλύτερη να αυξήσεις τις διανυκτερεύσεις..
Καλή οργάνωση και οτι χρειαστείς εδώ είμαστε....
 
Top Bottom