Σχεδιάζω την πρώτη μεγάλη βόλτα... Help !

Jason.K

WildRider
Δημοσιεύσεις
8
Ηλικία
26
Περιοχή
ΜΕΓΑΡΑ
Όνομα
Ιάσων
Bike
HONDA CB 500 X 2013
Σχεδιάζω το πρωτο ταξιδάκι πάνω απο 600 χλμ. ( που μεχρι τωρα αυτο αποτελεί το μεγαλύτερο)

Η διαδρομή που έχω σκεφτεί μεχρι τωρα είναι αυτη . : RideWild.gr

Θα είμαι δικάβαλο με την κοπέλα. Η μηχανή μου είναι ενα CB 500 X με καθαρά ασφαλτινο ελαστικό. ( Το χωμα ερχεται σιγα σιγά )

Δεν θελω να τα περασω γρήγορα, ουτε και αργά, θελω να δω πραγματάκια.

Κατα τη γνώμη σας, που αξίζουν διανυκτερευσεις και πόσες;

Πόσα χλμ να κάνουμε τη μέρα ωστε να μην κουραστούμε και να μας βγει ανετα και ωραία με μια γεμάτη απο φωτογραφιες DSLR ;

Τελικά η διαδρομή είναι καλη για εναν αρχάριο; Προτείνετε καποια άλλη; Εχει πράγματα να δεις και να σου απαοτυπωθούν;

Ευχαριστω για όποια απάντηση!
 

paschalis

WildRider
Δημοσιεύσεις
2.564
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Paschalis
Bike
R 1250 GS, ΜΖ 686 Βaghira
Σχεδιάζω το πρωτο ταξιδάκι πάνω απο 600 χλμ. ( που μεχρι τωρα αυτο αποτελεί το μεγαλύτερο)

Η διαδρομή που έχω σκεφτεί μεχρι τωρα είναι αυτη . : RideWild.gr

Θα είμαι δικάβαλο με την κοπέλα. Η μηχανή μου είναι ενα CB 500 X με καθαρά ασφαλτινο ελαστικό. ( Το χωμα ερχεται σιγα σιγά )

Δεν θελω να τα περασω γρήγορα, ουτε και αργά, θελω να δω πραγματάκια.

Κατα τη γνώμη σας, που αξίζουν διανυκτερευσεις και πόσες;

Πόσα χλμ να κάνουμε τη μέρα ωστε να μην κουραστούμε και να μας βγει ανετα και ωραία με μια γεμάτη απο φωτογραφιες DSLR ;

Τελικά η διαδρομή είναι καλη για εναν αρχάριο; Προτείνετε καποια άλλη; Εχει πράγματα να δεις και να σου απαοτυπωθούν;

Ευχαριστω για όποια απάντηση!

Προτέινω να αλλάξεις την επιλογή των Ε.Ο. με επαρχιακούς.
Επίσης το κομμάτι Μέτσοβο Συρράκο ειναι ενας πολυ΄κακός χωματόδρομος σε μεγάλο υψόμετρο πες τον γουγλ να σε πάει απο Χαλίκι.(Πάλι θα περιμένεις μέχρι το Μάιο να ανοίξει ο Μπαρος απο τα χιόνια).
Δύο διανυκτερεύσεις θέλει εκτός αν στο γυρισμό σε παίρνει για δύο αλλαγές ταυτόχρονα (Μηχανή και κορίτσι).
 

Melatos

WildRider
Δημοσιεύσεις
2.343
Ηλικία
40
Περιοχή
Πατρα
Όνομα
Θεμιστοκλής
Bike
Africa Queen
Καλησπέρα, Ορεινή Ναυπακτία και Άγραφα, έχεις μπλέξει σε κάποια σημεία σε χωματόδρομους! Όπως επίσης, όπως είπες και ο @paschalis , πας να περάσεις τον Λακμο, από χώμα, όχι απλώς χώμα, αλλά πέτρα! Αρχικά, τι εποχή σχεδιάζεις να κάνεις αυτήν την εκδρομή, γιατί εκτός από τo οδηγικό κομμάτι, θα πρέπει να σε ανησυχήσει και το κομμάτι του ατομικού προστατευτικού εξοπλισμού και του δικού σου και της κοπέλας, γιατί σε κάποια κομμάτια αν τα κάνεις χειμώνα θα δεινοπαθήσετε από το κρύο!
Σου προτείνω να ξαναβρείς τον @forester και να κάνετε μια κουβέντα προετοιμασίας ταξιδιού εκ βάθρων, που θα αφορά τρόπο σχεδίασης διαδρομών αλλά και των εφαρμογών πλοήγησης, προετοιμασίας ατομικού εξοπλισμού και μοτοσυκλέτας!
 

forester

RideWild Team
Admin
Δημοσιεύσεις
5.324
Ηλικία
54
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Bike
R1200GS 2011
Ιάσονα καλησπέρα!
Με μια ματιά, πριν δω χωματόδρομους που σου είπαν τ' απο πάνου τσακάλια, βλέπω την τάση σου να πας μακριά - όσο γίνεται πιο μακριά από τα Μέγαρα, ενώ για κέρδος χρόνου (μάλλον) επιστρέφεις φουλ ΕΟ και "πουλάς" απίστευτα κομμάτια!
Οι ερωτήσεις περί χλμ/ημέρα, δεν έχουν απάντηση φίλε. Αφορούν εσένα, το μηχανάκι, την κοπέλα, το χρόνο σας, τις αντοχές σας, τη διάθεση περιήγησης που έχετε και δεκάδες ακόμα παράγοντες!
Αφού κάνεις κάποιες μονοήμερες των 300 -400 χλμ , πάντα σε επαρχιακό τουλάχιστον στο 80% της διαδρομής, μετά θα καταλάβεις από μόνο σου πόσα χλμ μπορείς να βγάλεις άνετα (χωρίς να χρειαστεί να κάνεις τις διπλές αλλαγές - κοπέλας και μηχανής που σου είπε ο Πασχάλης). Κυρίως πρέπει να έχεις στο μυαλό σου ένα γενικό πλάνο, που θα μπορείς να το αλλάξεις εύκολα.
Τι εννοώ:
Σχεδιάζεις να φτάσεις Καρπενήσι πχ, από τα Μέγαρα και να διανυκτερεύσεις εκεί. Βγάζεις μια διαδρομή φουλ επαρχιακό, αλλά πρέπει να μπορείς να το αλλάξεις καθ οδόν, αν βλέπεις τα σκούρα (είτε από τον καιρό, είτε από κούραση κλπ).
Έτσι, με τον καιρό θα μπορείς να βγάζεις σχέδια που υλοποιούνται από σένα και την παρέα σου.
Τα είπαμε εν τάχει προ μηνός στα Μέγαρα και αυτό που πρέπει να σου μείνει, είναι ότι τίποτα δεν είναι απόλυτο! Όλα είναι σχετικά κι έχουν να κάνουν μ εσένα κυρίως! Κι αυτό φυσικά είναι κάτι που αλλάζει με το χρόνο και την εμπειρία. Σε λίγα χρόνια αυτά που τώρα αναρωτιέσαι, θα τα έχεις δεδομένα!
Σε σχέση με την διαδρομή που έβαλες, θα σου πρότεινα να τη μικρύνεις σε έκταση και να περιοριστείς, μέχρι το Μέτσοβο ας πουμε. Αλλά έως εκεί, να τα πας όλα βήμα-βήμα, ψαχτηρι! Και να έχεις free τη διανυκτέρευσή σου. Όπου βρεις και σ αρέσει, όπου σε βρει η νύχτα. Στην Ελλάδα βρίσκεις παντού να κοιμηθείς, δε χρειάζεται να κλείσεις από πριν, ειδικά αν μιλάμε για εκτός "εποχής". Μακριά από 3ήμερα και Ιούλιο-Αύγουστο δηλαδή.
Επίσης η εποχή παίζει καίριο ρόλο. Για μηχανή μιλάμε, όχι για "κουτί". Είσαι εκτεθιμένος σε βροχή, κρύο, ζέστη..., στα πάντα! Ειδικά με την αλλαγή υψομέτρου, έρχονται μεταβολές στις συνθήκες, που χρειάζεσαι εμπειρία και σωστό εξοπλισμό για να τα αντιμετωπίσεις!
Όλα αυτά σκέψου τα και κάνε τις αλλαγές που πρέπει στο ταξίδι που σχεδιάζεις. Χοντρικά να υπολογίζεις 350 με 400 χλμ επαρχιακό δρόμο ανά ημέρα, για αρχή. Όχι παραπάνω! Κι αυτά σχετικά πολλά είναι, αν θες να κάνεις ταξίδι 3 ή 4 ημερών.
 

Παναγιώτης Κ.

RW Buddies
WildRider
Δημοσιεύσεις
634
Ηλικία
64
Περιοχή
Καβάλα
Όνομα
Παναγιώτης
Bike
Όλα είναι δρόμος
Αγαπητέ φίλε, το ταξίδι, το πώς το εννοεί ο καθένας, είναι μια εντελώς προσωπική υπόθεση, και το τί θέλεις έρχεται σιγά-σιγά, με τα χρόνια. Εκείνο που μένει πάντα σταθερό, είναι η ανεκτίμητη αξία του σωστού εξοπλισμού. Αυτός μπορεί να μετατρέψει σε μαρτύριο το καλύτερα σχεδιασμένο ταξίδι. Ακόμη μεγαλύτερη είναι η σημασία του εξοπλισμού για το "έτερον ήμισυ" που, μη έχοντας την χαρά της οδήγησης, μπορεί άνετα να επικεντρωθεί στο πόσο την ενοχλεί το μπουφάν που φουσκώνει και πεταρίζει, το πόσο κρυώνουν τα πόδια μέσα στις "Ελβιέλες" ή το πόσο σφυράει το κράνος-τσουκάλι που της έβαλες στο κεφάλι. Το ταξίδι "βγάζει" στην επιφάνεια αυτά που δεν γίνονται αντιληπτά σε μια βόλτα. Πριν λοιπόν επιχειρήσεις το "μεγάλο ταξίδι", κάνε μερικές "προσομοιώσεις" για να βεβαιωθείς πως όλα (εξοπλισμός, φόρτωμα, άνεση) "δουλεύουν" σε ικανοποιητικό τουλάχιστον επίπεδο και σε διάφορες καιρικές συνθήκες. Και μην διστάζεις, ρώτα............
 

Jason.K

WildRider
Δημοσιεύσεις
8
Ηλικία
26
Περιοχή
ΜΕΓΑΡΑ
Όνομα
Ιάσων
Bike
HONDA CB 500 X 2013
Περι εξοπλισμου :

Έχουμε και οι 2 σωστο εξοπλισμο. Καλα και... ακριβα κράνη . Σωστα μπουφαν και για καλοκαιρι και για χειμωνα και ο καθ ενας εχει απο 2 ζευγαρια καλα ισοθερμικα. Εχουμε καλα περιλαιμια και μπαλακλαβες . Καλα αδιαβροχα πανω και κατω. Τωρα παμε σε μποτες και παντελονια μεχρι το τελος του χρόνου. ( Ο πατερας της κοπελας ειναι δεινος μηχανοβιος και enduras απο τα 18 του και ειναι 60. Εχει αρκετο, καλο, ακριβο εξοπλισμο)
Συνεπως το κομματι του εξοπλισμου δεν με ανησυχει ιδιαιτερα.


Περι αντοχων :

Μεχρι στιγμης , στη μεγαλυτερη μονοημερη που εχω κανει , εβγαλα σερι περιπου 300 300+ χλμ . επαρχιακο. Δεν μπορω να πω οτι κουραστηκα. Βεβαια ειχε καλο καιρο χωρις ιδιαιτερο κρυο.Το ιδιο και η κοπελα.

Περι διαδρομής :


Εχετε δικιο για τους χωματοδρομους. δεν ειχα ιδεα .Νομιζα πως ειχε ασφαλτο εκει :Π
Θα την ξαναφτιαξω τη διαδρομη.


Απορίες που έχω :

1 ) Τι εννοείτε λέγοντας "αλλαγες μηχανης και κοπέλας"

2)Ποια θεωρείτε κατάλληλη εποχη για να πάω εκει πανω ( Μετσοβο)

3) Ποια σημεια ΔΕΝ πρεπει να χάσω ( Ακομα στο διαβασμα ειμαι )

Ακόμα, θα αλλαξω τις διαδρομες ΕΟ με επαρχιακους.
Και τελος, δεν θελω να τα περασω γρηγορα ουτε με πιεζει ο χρόνος.
Και αυτη τη βολτα παλι δεν βιαζομαι να την υλοποιησω, δεν ξερω ποτε θα το κανω αυτο το ταξιδακι. Απλα προσπαθω να τα βαλω σε μια σειρα ετσι ωστε οταν θα τα εχω στο μυαλο μου να ξεκινησω. Ειναι κατι που κανονιζεται ακόμα εν ολιγης! Ειναι στα σκαρια. Δεν ξερω πότε αλλα είναι! :unsure:
 

paschalis

WildRider
Δημοσιεύσεις
2.564
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Paschalis
Bike
R 1250 GS, ΜΖ 686 Βaghira
Η ''καλύτερη εποχή'' ξεκινάει τον Απρίλιο και τελειώνει τον Οκτώβριο.
Ανοιξη και φθινόπωρο πάρε και μία πρόβλεψη μην πέσετε πάνω σε κανένα ξέσπασμα με βροχές κλπ.
Το περί αλλαγής μηχανής και κοπέλας αποσύρεται μιας και γραφτηκε
πριν την περιγραφή του παραπάνω γερού πλαίσιου προετοιμασίας και σχετικών εμπειριών.

Από αυτά που δεν θα έχανα έτσι με την πρώτη ματιά είναι το Συρράκο και οι Καλαρύτες
καθώς και μία διανυκτέρευση στα Επινιανά Αγράφων.
 

forester

RideWild Team
Admin
Δημοσιεύσεις
5.324
Ηλικία
54
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Bike
R1200GS 2011
Περι εξοπλισμου :

Έχουμε και οι 2 σωστο εξοπλισμο. Καλα και... ακριβα κράνη . Σωστα μπουφαν και για καλοκαιρι και για χειμωνα και ο καθ ενας εχει απο 2 ζευγαρια καλα ισοθερμικα. Εχουμε καλα περιλαιμια και μπαλακλαβες . Καλα αδιαβροχα πανω και κατω. Τωρα παμε σε μποτες και παντελονια μεχρι το τελος του χρόνου. ( Ο πατερας της κοπελας ειναι δεινος μηχανοβιος και enduras απο τα 18 του και ειναι 60. Εχει αρκετο, καλο, ακριβο εξοπλισμο)
Συνεπως το κομματι του εξοπλισμου δεν με ανησυχει ιδιαιτερα.

Αυτό είναι καλό! Έχεις μια καλή βάση να ξεκινήσεις κι από κει και μπρος, δοκιμάζεις μόνος σου!

Περι αντοχων :

Μεχρι στιγμης , στη μεγαλυτερη μονοημερη που εχω κανει , εβγαλα σερι περιπου 300 300+ χλμ . επαρχιακο. Δεν μπορω να πω οτι κουραστηκα. Βεβαια ειχε καλο καιρο χωρις ιδιαιτερο κρυο.Το ιδιο και η κοπελα.

Κι αυτό καλό!
Συνέχισε έτσι, όσο μπορείς από τις συνθήκες (κορονοκατάσταση, καιρός κλπ). Όταν βρεις την ευκαιρία, όρμα. Παρνασσός, Γκιώνα, Οίτη ..., όλα από πάνω σου είναι! Και πιο κάτω, όλη Πελοπόννησος στα πόδια σου. Κάνε μονοήμερες όσες μπορείς.

Περι διαδρομής :


Εχετε δικιο για τους χωματοδρομους. δεν ειχα ιδεα .Νομιζα πως ειχε ασφαλτο εκει :Π
Θα την ξαναφτιαξω τη διαδρομη.

Μην εμπιστεύεσαι το google maps, δούλεψε πιο πολύ στο google earth! Εκεί βλέπεις πιο καλά τις πραγματικές συνθήκες.

Απορίες που έχω :

1 ) Τι εννοείτε λέγοντας "αλλαγες μηχανης και κοπέλας"

2)Ποια θεωρείτε κατάλληλη εποχη για να πάω εκει πανω ( Μετσοβο)

3) Ποια σημεια ΔΕΝ πρεπει να χάσω ( Ακομα στο διαβασμα ειμαι )

Ακόμα, θα αλλαξω τις διαδρομες ΕΟ με επαρχιακους.
Και τελος, δεν θελω να τα περασω γρηγορα ουτε με πιεζει ο χρόνος.
Και αυτη τη βολτα παλι δεν βιαζομαι να την υλοποιησω, δεν ξερω ποτε θα το κανω αυτο το ταξιδακι. Απλα προσπαθω να τα βαλω σε μια σειρα ετσι ωστε οταν θα τα εχω στο μυαλο μου να ξεκινησω. Ειναι κατι που κανονιζεται ακόμα εν ολιγης! Ειναι στα σκαρια. Δεν ξερω πότε αλλα είναι! :unsure:

1. Αν το παρακάνεις, αν το κάνεις λάθος (λόγω εξοπλισμού, λόγω υπερβολικά αισιόδοξου και κατ' επέκταση κουραστικού σχεδίου, λόγω άσχημων καιρικών συνθηκών και συνδυασμό όλων των παραπάνω) είναι βέβαιο ότι η κοπέλα θα κουραστεί και θα σιχτιρίσει και εσένα θα σε κουράσει το μηχανάκι σου και θα ψάχνεις για μεγαλύτερο, ανετότερο κλπ, ενώ στην ουσία έχεις αυτό που χρειάζεσαι!

2. Από Μάιο (να έχεις τσεκάρει ότι έχει ανοίξει ο δρόμος απ τα χιόνια, κι αυτό γίνεται με μια ερώτηση εδώ μέσα - όλο και κάποιος θα ξέρει...., ή με ένα τηλ σε κάποιον τοπικό - κι αυτό το βρίσκουμε) μέχρι αρχές Νοεμβρίου κι ανάλογα πώς πάει ο καιρός. Ήδη στα ορεινά έχει χιόνια, ακόμα πιθανόν να περνάει, αλλά δε θα πήγαινα με σιγουριά να περάσω το Μπάρο τώρα.

3. Αφού κινείσαι προς Μέτσοβο, επελεξε να πας από Καρπενήσι, να κατέβεις Πλαστήρα κι από κει δυτικά προς για Μέτσοβο. Αν το κάνεις σε 1 μέρα (βγαίνει) δε θα δεις πολλά. Αν το κάνεις σε 2, είναι καλύτερα. Τι να μη χάσεις; Δε γίνεται...... Καρπενήσι πχ, μπορείς να κάτσεις και 10 μέρες και να πας σε 100 σημεία και χωριά κι οικισμούς και μνημεία και να έχεις αφήσει πίσω σου άλλα τόσα! Τα ίδια και στα Τρίκαλα. Τα ίδια και στο Μέτσοβο!
Γι αυτό σου λέω: Περιόρισε γεωγραφικά την εξόρμηση.
Μη φτάσεις Μέτσοβο ας πούμε! Πήγαινε Ευρυτανία και ψάξ' την όσο καλύτερα μπορείς! Μετά στη Θεσπρωτία. Μετά κάνε μια 5ημερη Πίνδο-Μέτσοβο. Σ' αυτές τις περιπτώσεις "επιτρέπεται" κι η εθνική, αφού θα έχεις χρόνο για περιήγηση και επαρχιακό φουλ, όσο θα είσαι στην περιοχή που σ ενδιαφέρει.

Σε σχέση με την τελευταία σου παράγραφο, θα επανέλθω λέγοντας ότι είπα πιο πάνω: Άλλαξε mode σχεδίασης! Περιόρισε γεωγραφικά την κάθε βόλτα και δες τις περιοχές που θες, μία-μία. Σιγά-σιγά.
Σε σχέση με την εποχή, στην Ελλάδα είμαστε τυχεροί και μπορούμε σχεδόν όλο το χρόνο, πλην ενός με 2 μήνες μάξιμουμ!
 

Jason.K

WildRider
Δημοσιεύσεις
8
Ηλικία
26
Περιοχή
ΜΕΓΑΡΑ
Όνομα
Ιάσων
Bike
HONDA CB 500 X 2013
Παιδια ευχαριστω παρα πολυ!


Θα τα βαλω σε μια σειρα και ισως "σπασω " σε μικροτερα κομματια τη διαδρομή.Η ισως την ξαναμοντάρω. Δεν ξερω. Θα δω.
Θα ξαναεπανελθω οπως και να εχει με το συγκεκριμένο θεμα!
 

forester

RideWild Team
Admin
Δημοσιεύσεις
5.324
Ηλικία
54
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Bike
R1200GS 2011
Παιδια ευχαριστω παρα πολυ!


Θα τα βαλω σε μια σειρα και ισως "σπασω " σε μικροτερα κομματια τη διαδρομή.Η ισως την ξαναμοντάρω. Δεν ξερω. Θα δω.
Θα ξαναεπανελθω οπως και να εχει με το συγκεκριμένο θεμα!
Πριν σχεδιάσεις οτιδήποτε, διάβασε όλα τα θέματα αυτής της ενότητας (κι άνοιξε τις παραπομπές σε χάρτες ή/και τα θέματα εκδρομών απ' όπου προέρχονται πολλά από αυτά).
Αφού ολοκληρώσεις, ξαναδιάβασέ το! Όλο, όλα τα θέματα. Κι ύστερα, αφού ήδη ξεχώρισες αυτά που θες περισσότερο για αρχή, σχεδίασε ό,τι αγαπάς!

Μέχρι να φτάσεις στο βήμα Νο3, κάνε όσες περισσότερες βόλτες μπορείς σε μέρη που είναι κοντά σου και που γνωρίζεις λίγο, πολύ, ή καθόλου.
 

rigas

RideWild Team
Admin
Δημοσιεύσεις
3.379
Ηλικία
45
Περιοχή
Aίγιο
Όνομα
Σπυρος
Bike
Yamaha T7
Honda Super Blackbird
Χαχαχα . Για να επανελθω ελαφρα στο προηγουμενο. Εχει χιονια εκει πανω.


Screenshot_193.md.png
Κάτω από τα χιόνια να δεις τι έχει!! o_O
Όλα.καλα όμως!! keep walking είπαμε!
 

mAthosalas

KEEP it simple...RIDE
RideWild Team
Admin
Δημοσιεύσεις
5.626
Ηλικία
52
Περιοχή
ΧΩΜ
Όνομα
Κώστας
Bike
R1150GSA BumbleBee
Απορίες που έχω :
1 ) Τι εννοείτε λέγοντας "αλλαγες μηχανης και κοπέλας"
2)Ποια θεωρείτε κατάλληλη εποχη για να πάω εκει πανω ( Μετσοβο)
3) Ποια σημεια ΔΕΝ πρεπει να χάσω ( Ακομα στο διαβασμα ειμαι )

:unsure:
To oτι εχεις αποριες και ξεκινας ιεραρχικα με την Νο1 "αλλαζω κοπελα ή μηχανη" ενα πραγμα δειχνει...εμπαινε αγοριιι μου στον κοΖμο της Μοτοσυκλεταααας....κανεις τα σωστα βηματα λεμε και μη μασας..κοπελες θα αλλαξεις πολλές...τη μηχανη σου και τα ματια σου !loool!
 
Top Bottom