Προσέγγιση Κάπελης για φωτογράφιση πολυκύτταρων μυκήτων με ομβρελοειδή μορφή.

mAthosalas

KEEP it simple...RIDE
RideWild Team
Admin
Δημοσιεύσεις
5.626
Ηλικία
52
Περιοχή
ΧΩΜ
Όνομα
Κώστας
Bike
R1150GSA BumbleBee
Το οροπέδιο της Φολόης βρίσκεται στις νοτιοδυτικές κάτω απολήξεις του όρους Ερυμάνθου επί των οροπεδίων Φολόης και Πηνείας. Εμπίπτει διοικητικά στους Δήμους Λασιώνος και Φολόης και στα όρια των Δήμων Λαμπείας και Ωλένης. Στο οροπέδιο απαντάται ένα από τα μεγαλύτερα δάση βελανιδιών. Καλύπτει μια έκταση 42 χιλιάδων στρεμμάτων και είναι από τα λίγα αμιγώς σπερμοφυή σε ολόκληρη την Ευρώπη.
Το δάσος της Φολόης ή αλλιώς της Κάπελης βρίσκεται μέσα στις λεκάνες απορροής των ποταμών Ερυμάνθου και Πηνειού. Οι δυσμενείς κλιματικές και εδαφικές συνθήκες προσδίδουν στο δάσος προστατευτικό χαρακτήρα τόσο στο έδαφος όσο στις καλλιέργειες και στα έργα πολιτισμού, από τα οποία διέρχονται οι ποταμοί Αλφειός και Πηνειός. Το δασικό σύμπλεγμα Κάπελης-Φολόης με μέσο ύψος 600 μέτρα είναι ένα πλούσιο οικοσύστημα με πλούσια χλωρίδα και πανίδα.. Υπάρχουν ζώνες που επιτρέπεται το κυνήγι και σε κάποιες περιοχές που απαγορεύεται για να μπορούν τα ζώα και τα πουλιά να πολλαπλασιάζονται. Τα αναπαραγόμενα είδη είναι ο φιδαετός Circaetus gallicus, ο χρυσαετός Aquila chrysaetos, ο πετρίτης Falco peregrinus, ο μπούφος Bubo bubo, η αλκυόνη Alcedo atthis, ο λευκονώτης Dendrocopos leucotos και ο μουστακοτσιροβάκος Sylvia rueppelli. Τα επιτρεπόμενα είδη κυνηγιού είναι ο λαγός, η ορεινή πέρδικα, τα αγριογούρουνα στην περιοχή του Ερυμάνθου, αποδημητικά πουλιά, αγριοπερίστερα, φάσες μπεκάτσες, τρυγόνια κ.ά.Συγκεκριμένες Εποχές αυτοφυούν πολυκύτταροι μυκήτες με ομβρελοειδή μορφή ή πιό γνωστά διαδεδομένα τα μανιτάρια...
Μανιτάρι ονομάζεται κοινώς το ορατό μέρος πολυκύτταρων μυκήτων με τη χαρακτηριστική, συνήθως ομβρελοειδή μορφή. Πρόκειται για το σώμα του μανιταριού, δηλαδή το όργανο στο οποίο θα αναπτυχθούν τα σπόρια που θα εξασφαλίσουν τη διαιώνιση του είδους. Το κυρίως μέρος του μύκητα είναι υπόγειο και σχεδόν πάντα αθέατο το μεγαλύτερο μέρος του χρόνου. Είναι το μυκήλιο που αναπτύσσεται σαν ιστός στο υπόστρωμα με τη μορφή των μυκηλιακών υφών.
Η λέξη μανιτάρι είναι υποκοριστικό της αρχαιοελληνικής "αμανίτης".Αρχαιοελληνικής προέλευσης είναι και η ονομασία του είδους Boletus Edulis (βασιλομανίταρο), οι λέξεις Boletus και Edulis (εδώδιμον-έδεσμα) προέρχονται από το αρχαιοελληνικό γλυκόριζα (κομμάτι γης) και από το μέλλοντα του ρήματος εσθίω (τρώγω), έδομαι. Ήταν γνωστό ως "ύδνον" στην αρχαιότητα,ενώ...:read:

...ενώ είχε μιά εξαιρετική Φθινοπωρινή ημέρα που προκαλούσε έντονα(το γνωστό "βαράτε με κι ας κλαίω...)από πολύ πρωι να σελώσω τη Γερμανίδα και να καταγράψουμε όλα όσα διαβάσαμε και βρίσκουμε πάντα πιό ενδιαφέροντα από κοντά...
Το Φθινόπωρο η Φύση αρχίζει το στριπτίζ στις φυλλωσιές των κλαδιών των δένδρων και είναι μιας πρώτης τάξης ευκαιρία για μπανηστήρι και ανάταση ψυχικού κόσμου εδικότερα δε για όσους από εμας κοινούς θνητούς έχουμε δίπλα μας μια δίτροχη ερωμένη να ξεσαλώνουμε στην αγκαλιά της Ελληνικής υπέροχης Φύσης...

Ο
προορισμός είναι η αφορμή...οι εικόνες και όσα αποτυπωθουν είναι η αιτία αλλά η ουσία είναι η βόλτα...το ταξίδι...η διαδρομή...οι ανάσες και φυσικά αυτή η διαχρονική σχέση μας με τη μοτοσυκλέτα είναι η πρέζα μας...

Μια λιακάδα με 22°C μας κάνουν ακόμα καλύτερη την διάθεση ενώ αυτή η γνώριμη αποτοξίνωση με το που αφήνουμε πίσω τα τσιμέντα και πιάνουμε το επαρχιακό στροφιλίκι ειναι και σήμερα εδω...
fXLk7Vq.jpg


Οδηγώ και μέσ'απ'το κράνος σχηματίζεται αυτό το χαμόγελο του Τζόκερ...φΟκ δε σύστεμ...!!!xaxaxaxaxaκαι γίνομαι ένα με τα όσα παίζουν γύρω μου στη διαδρομή και στα χρώματα της Φθινοπωρινης Ελληνικής Φύσης...
Η Φολόη αυτή την Εποχή αξίζει και κάθε απόχρωση του πράσινου που δίνει τη σειρά του σε κόκκινο-κίτρινο-καφέ και δεκάδες αποχρώσεις τους αποτελούν μαγικό βιολί στο μοτοταξίδι...η διάθεση απογειώνεται με το που πατάμε εκεί μέσα στην Κάπελη...
pOkH1zq.jpg


ενω με συνοπτικές διαδικασίες αφήνουμε τυχαία την άσφαλτο πίσω μας και χωνόμαστε μέσα στις πύλες του παραμυθένιου δάσους...
R3Cf0RJ.jpg


απόλαυση παρέα με τα κορίτσια μου και τις αισθήσεις να ρουφάνε ενέργεια...
aJKuRD2.jpg


η χθεσινή βροχή σε συνδυασμό με το αφράτο χώμα του δάσους θέτουν ενίοτε παιδική χαρά σε Γερμανίδα και εαυτόν ενώ η συνοδηγός συνηγορεί και πάμε πιο μέσα μέχρι το γκαράζ μας...!IloveU
oU0xS9w.jpg


Όπου και θα ξεζέψουμε για να περπατήσουμε μέσα στο δάσος χαζεύοντας τα πολυάριθμα μανιτάρια...κι απολαμβάνοντας σαλεμένος κάθε χρωματισμό και σχήμα που αποθανατίζω στις φωτογραφίες...!photo

Το σημερινό μενού...χωρίς λόγια...καλή όρεξη...:love:
UYOCFXe.jpg

yeZEfYT.jpg

aQNldBE.jpg

U0vMs53.jpg

Jlywi8p.jpg


ενώ το κυνήγι μανιταριών διακόπτουν οι κρυφές Wild ματιές στη Γερμανίδα μου...
NekvY29.jpg


και συνεχίζουμε...
Ip3oTcK.jpg

atabYSY.jpg

DyAG06o.jpg

prx9OeW.jpg

orBKF3g.jpg

3QMJMZo.jpg


δε χορταίνονται...
8h9rR3D.jpg

himetcy.jpg

S5MUinr.jpg

Iwh2QdX.jpg

vbKDa9D.jpg


οπως δεν χορταίνεις την απόλαυση της περατζάδας μέσα σε αυτά τα εδάφη...
75B53Gq.jpg


ηρεμία σε ισορροπία με φυσικό κάλλος και ησυχία του νου που δουλεύουν υπερωρίες των αισθήσεων...
6C4LXbR.jpg


αυτό το τεράστιο χαμόγελο της επίσκεψης...της φυγής...της παρέας...της διαδρομής...που η μοτοσυκλέτα μας δίνει απλόχερα όσο κοντά ή μακρυά κάθε φορά...δίνοντας μια τελευταία νότα και βλέμμα στις ομορφιές τριγύρω...xaxaxaxa
CI6m9HJ.jpg


και πάμε σολάροντας στα στροφιλίκια της διαδρομής για να γυρίσουμε στη βάση μας...γεμάτοι ομως...ευδιάθετοι και με γεμάτες μπαταρίες...ως την επόμενη...Ζούμε σε μια υπέροχη Χωρα για μοτοταξίδια και ανάσες...τα ξέρεις...κράνος μίζα και έφυγες...μην κάθεσαι!

...asta la vista ;)
 

MichaelCrf

V-tech spirit..!
WildRider
Δημοσιεύσεις
664
Ηλικία
46
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Μιχάλης
Bike
Honda Crf250l Honda Crf300Rally
Υπέροχα χρώματα,φώτο κ περιγραφή επίσης!Εύγε Κώστα!

Στάλθηκε από το Mi A2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

forester

RideWild Team
Admin
Δημοσιεύσεις
5.324
Ηλικία
54
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Bike
R1200GS 2011
Απόλαυσα φωτογραφιάρες, γιατί τα γράμματα αχνοφαίνονται...
Είναι θεματάκι του "θέματος" που επέλεξες, και μάλλον το χρώμα γραμματοσειράς που επέλεξε ο Μάθος. Βάλε shades of Grey (Cream accent) και θα διαβάσεις άνετα.
 

πυξιδας990

RW Buddies
WildRider
Δημοσιεύσεις
608
Ηλικία
46
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
Μανωλης
Bike
aprilia DORSODURO 750 RED
τι να διαβασουμε,πηγε για μανιταρια με την κοπελα του,με αρωγο ενα γερμανικο μουλαρι,αλλα ελα που η ελληνικη φυση ειναι πιο ντελικατη και σε ταξιδευει.......
 

rigas

RideWild Team
Admin
Δημοσιεύσεις
3.379
Ηλικία
45
Περιοχή
Aίγιο
Όνομα
Σπυρος
Bike
Yamaha T7
Honda Super Blackbird
Τα λοιπά περί γραφής,μανιταριών και λοιπών βολταδων του Μαθου και υπολοίπων ανωμαλιών του τα ξέρω καλά....το νέο για εμένα είναι πως ΕΠΙΤΈΛΟΥΣ σήκωσε σούζα το 800 (αφού..)πάνω από 25".!!!Ευγε σού λεβέντη μου!!!!!!!Πάντα τέτοια!!
 

mAthosalas

KEEP it simple...RIDE
RideWild Team
Admin
Δημοσιεύσεις
5.626
Ηλικία
52
Περιοχή
ΧΩΜ
Όνομα
Κώστας
Bike
R1150GSA BumbleBee
....το νέο για εμένα είναι πως ΕΠΙΤΈΛΟΥΣ σήκωσε σούζα το 800 (αφού..)πάνω από 25".!!!Ευγε σού λεβέντη μου!)! !!Πάντα τέτοια!!
ρε πανι ειμαι καλος στο photoshop...το ξερεις...ΑΦΟΥ !Rockon!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Dim-bob

WildRider
Δημοσιεύσεις
156
Ηλικία
49
Περιοχή
Αιγιο
Όνομα
Δημητρης
Bike
Gs adv 1200 lc
Οι εικόνες πιο ζωντανές από την πραγματικότητα... Η αφήγηση όπως πάντα με υπογραφή matho.απλως απολαμβάνω.ολο το θέμα...εύγε και στην επόμενη λοιπόν.!!

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Top Bottom