Επερχόμενα trail ride;

Fata Moutra

WildRider
Δημοσιεύσεις
123
Ηλικία
48
Περιοχή
patra
Bike
Μισό 1150GS και ένα ολόκληρο 640 ADV
Μπας και ξέρετε για κανένα προγραμματισμένο trail ride απο στερεά και κάτω;
Δεν έχω κάνει ποτέ αλλά θα ψηνόμουνα αν δεν είναι δύσκολο..
 

Fata Moutra

WildRider
Δημοσιεύσεις
123
Ηλικία
48
Περιοχή
patra
Bike
Μισό 1150GS και ένα ολόκληρο 640 ADV
Θα μπορούσαμε να κατεβασουμε ομαδα για υποστηριξη μεταξύ μας, Βλάβες, τούμπες κλπ...
 

forester

RideWild Team
Admin
Δημοσιεύσεις
5.324
Ηλικία
54
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Bike
R1200GS 2011
Μπας και ξέρετε για κανένα προγραμματισμένο trail ride απο στερεά και κάτω;
Δεν έχω κάνει ποτέ αλλά θα ψηνόμουνα αν δεν είναι δύσκολο..
Δύσκολο δεν είναι, ειδικά για σένα και με το 640 ;)
Πρέπει όμως να έχεις κάτι για να κάνεις πλοήγηση. Δύο τρόποι υπάρχουν κι αυτοί χρησιμοποιούνται στα trail rides:

  1. Με roadbook και ΙΜΟ για να μετρά χλμ/μέτρα
  2. Με GPS για να σου δώσουν ίχνος (γίνεται και με το κινητό σου, αν δεν έχεις GPS).

Σαφώς πιο φθηνή κι εύκολη λύση, ηNo2. Η μεγάλη ευχαρίστηση όμως, βρίσκεται στην 1! (η 2 είναι τυφλοσούρτης...).
Trail Rides κάνει το OffRoadTeam (Αθανασουλόπουλος - Doc) και ο ΣΥΜΟΦΕ, εδώ στη Νότιο Ελλάδα, από Στερεά και κάτω. Ό,τι πάρει τ' αυτί μας, θα το κοινοποιήσουμε!
 

Fata Moutra

WildRider
Δημοσιεύσεις
123
Ηλικία
48
Περιοχή
patra
Bike
Μισό 1150GS και ένα ολόκληρο 640 ADV
Ναί @forester είχε κάνει ο συμοφέ πρόσφατα νομίζω.
Όσο για την πλοήγηση αν και δεν το έχω κάνει όπως είπα, νομίζω οτι με το μερικό χιλιομετρητη της μοτό γίνεται (ε;)
τώρα βάση για roadbook φτίάχνω αλλά χειροκίνητη φαντάζομαι...
Βέβαια μόνο του σπανου τα γένια δεν γίνονται...
εχει πάει κανείς;
εμπειρίες;
 

spasofanarias

RideWild Team
Μod
Δημοσιεύσεις
527
Ηλικία
44
Περιοχή
Αιγιο
Όνομα
Κωστας
Bike
1 τεμαχιο HONDA XRV 750
Ναί @forester είχε κάνει ο συμοφέ πρόσφατα νομίζω.
Όσο για την πλοήγηση αν και δεν το έχω κάνει όπως είπα, νομίζω οτι με το μερικό χιλιομετρητη της μοτό γίνεται (ε;)
τώρα βάση για roadbook φτίάχνω αλλά χειροκίνητη φαντάζομαι...
Βέβαια μόνο του σπανου τα γένια δεν γίνονται...
εχει πάει κανείς;
εμπειρίες;
εχουμε παει με @rigas ! καλυτερα να τα πουμε στο τηλ! πλακα κανω θα σου γραψω!
 

rigas

RideWild Team
Admin
Δημοσιεύσεις
3.379
Ηλικία
45
Περιοχή
Aίγιο
Όνομα
Σπυρος
Bike
Yamaha T7
Honda Super Blackbird
Πήγαινε σε ένα του Doc που σχετικά είναι ευκολα,να πάρεις βλέφαρο πως και τι γίνεται και βλέπεις μετά πως το προχωράς!θα μας πει ο forester καμία ημερομηνία!πάντως δεν είναι κακη ιδέα μια μιναροομαδα με τα μικρά Africa και άλλα λοιπά μοτο σαν ομάδα σε ένα t.ride..μου μπαινουν ιδέες τώρα....
 

forester

RideWild Team
Admin
Δημοσιεύσεις
5.324
Ηλικία
54
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Bike
R1200GS 2011
Ναί @forester είχε κάνει ο συμοφέ πρόσφατα νομίζω.
Όσο για την πλοήγηση αν και δεν το έχω κάνει όπως είπα, νομίζω οτι με το μερικό χιλιομετρητη της μοτό γίνεται (ε;)
τώρα βάση για roadbook φτίάχνω αλλά χειροκίνητη φαντάζομαι...
Βέβαια μόνο του σπανου τα γένια δεν γίνονται...
εχει πάει κανείς;
εμπειρίες;
χεχεχε
Έχω τρέξει από το 2003 έως το 2006 με αυτοκίνητο , οδηγός ή/και συνοδηγός και φυσικά και με μηχανάκι. Από το 2006 έως το 2012 που υπήρχε πρωτάθλημα ήμουνα στην οργάνωση.
Κι έκτοτε όποτε χρειάζεται βοηθάω κι αν δε χρειάζεται βοήθεια η οργάνωση, τρέχω. Στα φιλικά που γίνονται - καταλαβαίνεις. Φουλ του χαβαλέ. Και με το GS έχω κάνει καμιά δεκαριά!
 

forester

RideWild Team
Admin
Δημοσιεύσεις
5.324
Ηλικία
54
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Bike
R1200GS 2011
Πήγαινε σε ένα του Doc που σχετικά είναι ευκολα,να πάρεις βλέφαρο πως και τι γίνεται και βλέπεις μετά πως το προχωράς!θα μας πει ο forester καμία ημερομηνία!πάντως δεν είναι κακη ιδέα μια μιναροομαδα με τα μικρά Africa και άλλα λοιπά μοτο σαν ομάδα σε ένα t.ride..μου μπαινουν ιδέες τώρα....
Δεν υπάρχουν δύσκολα πλέον Σπύρο.
Όλα "παιχνίδι" είναι. Του Doc ήταν τα πιο δύσκολα κι απαιτητικά, όσο υπήρχε πρωτάθλημα! Του ΣΥΜΟΦΕ κλπ ήταν/είναι παιχνίδι και μόνο ;)
 

rigas

RideWild Team
Admin
Δημοσιεύσεις
3.379
Ηλικία
45
Περιοχή
Aίγιο
Όνομα
Σπυρος
Bike
Yamaha T7
Honda Super Blackbird
Δεν υπάρχουν δύσκολα πλέον Σπύρο.
Όλα "παιχνίδι" είναι. Του Doc ήταν τα πιο δύσκολα κι απαιτητικά, όσο υπήρχε πρωτάθλημα! Του ΣΥΜΟΦΕ κλπ ήταν/είναι παιχνίδι και μόνο ;)
Ναι!!μιλούσα για τα φιλικά t.ride! Έπρεπε να το ξεκαθαρίσω!Είναι εύκολα και με παρέα διασκεδαστικά και πέφτει και γέλιο..!
Άντε κανόνισε τώρα ένα!
 

forester

RideWild Team
Admin
Δημοσιεύσεις
5.324
Ηλικία
54
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Bike
R1200GS 2011
Ναι!!μιλούσα για τα φιλικά t.ride! Έπρεπε να το ξεκαθαρίσω!Είναι εύκολα και με παρέα διασκεδαστικά και πέφτει και γέλιο..!
Άντε κανόνισε τώρα ένα!
Κοιτα, μπορούμε να κάνουμε το εξής εύκολο:
Δίνουμε τη διαδρομή του ΧΩΜ της Παρασκευής σε στίγμα (ίχνος). Και όσοι συμμετέχουν, παίρνουν εκκίνηση ανά 2'. Υπάρχουν 2 εως 3 check points για τις διελεύσεις κι ένα ζεύγος που κλείνει τη διαδρομή ως "σκούπα".
Έτοιμο το φιλικό σου άνευ κόστους ;)


Αν θες να έχεις κόστος γιατί είσαι άπλας, μπορείς να έχεις ένα ζεύγος διασωστών με δικό τους αυτοκίνητο για παν ενδεχόμενο, αν απευθυνθείς στον ΕΕΣ (έχει κι έδρα Πάτρα). Πληρώνεις μόνο τις βενζίνες και το φαγητό τους.
Αν θες και παραπάνω, με 50 εως 200$ το χρόνο παίρνεις αυτό και το ίχνος που έχεις το κάνεις Road Book ;) Αν θες κι άλλο κόστος, βάζεις κι ένα με δυο περάσματα για τσεκάρισμα για να έχεις 100% σωστό Road Book :ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO::p:p:p:p
Μετά , επειδή είσαι άπλας λέμε, βάζεις κι ένα σύστημα χρονομέτρησης, κι ένα GPS tracking και μια ομάδα recovery με τα αντίστοιχα οχήματα, Ασθενοφόρο , ασφάλιση, licence AMOTOE και φτάνεις το παράβολο συμμετοχής 150€/άτομο για 5-6 ώρες οδήγησης:devilish: Αλλά επειδή είσαι άπλας, τα κάνεις όλα κέρασμα στα φιλαράκια, που τρέχουν πλέον κανονικό αγώνα ;)

ΥΓ 1: Τώρα καταλάβατε γιατί κόπηκαν οι αγώνες του είδους ;)
ΥΓ 2: Η εντελώς χύμα εκδοχή όμως, γίνεται κι από μια παρέα !
 

rigas

RideWild Team
Admin
Δημοσιεύσεις
3.379
Ηλικία
45
Περιοχή
Aίγιο
Όνομα
Σπυρος
Bike
Yamaha T7
Honda Super Blackbird
Να πάμε σε ένα φιλικό ρε συ @forester !!να κανουμε το χαβαλε μας!!τι σεντόνα ήταν αυτή νυχτιατικα...δεν μπορώ βρίσω κιόλας εδώ μέσα....®Γ©•°=^$¥>Τ*"';;¥✓™°Χ€@-#+Σ>>!!!!!
👽
 

forester

RideWild Team
Admin
Δημοσιεύσεις
5.324
Ηλικία
54
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Bike
R1200GS 2011
Να πάμε σε ένα φιλικό ρε συ @forester !!να κανουμε το χαβαλε μας!!τι σεντόνα ήταν αυτή νυχτιατικα...δεν μπορώ βρίσω κιόλας εδώ μέσα....®Γ©•°=^$¥>Τ*"';;¥✓™°Χ€@-#+Σ>>!!!!!
👽


:p
Βλέπεις που πρόλαβα τα χειρότερα;
Ο Άλκης ψήνεται για φιλικό (να το διοργανώσεις ;) ):ROFLMAO:

Πωπω.. άναψα φωτιές 😅
Το φιλικό να το ορανωσουμε με ψήνει...
 

forester

RideWild Team
Admin
Δημοσιεύσεις
5.324
Ηλικία
54
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Bike
R1200GS 2011
Στο τελευταιο TrailRide που "τρεξαμε" σαν Ομαδα...γ@μάτα περασαμε... @forester @alfa7 @Lef99 θυμαστε...
Όταν με το καλό γίνει κάτι αντίστοιχο ξανά, είμαστε οι πρώτοι που θα το μάθουμε ;)
Γνωστό αυτό!
 

alfa7

WildRider
Δημοσιεύσεις
23
Ηλικία
57
Περιοχή
Αθήνα / Χανιά, Κρήτης
Όνομα
Στελιος
Bike
R1250GS TrBl, F800GS, X-ADV, 690R, XTX660, CRF450
Όταν με το καλό γίνει κάτι αντίστοιχο ξανά, είμαστε οι πρώτοι που θα το μάθουμε ;)
Γνωστό αυτό!

Πάντως και η ιδέα για ένα Trail Ride από υπάρχοντα Tracks δεν είναι κακή.. ίσα ίσα είναι ότι πρέπει...
μια βασική παρέα μερικών ατόμων με όρεξη και όλα θα μπουν σε τάξη...εγώ ευχαρίστως...
και μην έχουμε αυταπάτες για δύσκολα TrailRides από τον τάδε και τον δείνα ...οι 'απλές' διοργανώσεις
από δω μέσα είναι πολύ πιο καλές και ζουμερές...!
 

mAthosalas

KEEP it simple...RIDE
RideWild Team
Admin
Δημοσιεύσεις
5.626
Ηλικία
52
Περιοχή
ΧΩΜ
Όνομα
Κώστας
Bike
R1150GSA BumbleBee
Το βλεπω να ρχεται...
1ο Φιλικο Wild Ride...
1.Λιστα Εθελοντων
2.Λιστα Φωτογραφων
3.Λιστα Συμμετοχων
4.Λιστα Μενου στην ταβερνα στον Τερματισμο
5.Λιστα μελοδιαζευγμενων(με πανω απο 3 συμμετοχες στη λιστα ειναι Ομαδικη και ο δικηγορος δινει προσφορα με καθε διαζυγιο μια τσατσαρα και προφυλακτικα...να ξεσκι@÷×%$ στα επομενα WildRides...φιλικα...)
...🤠
 
Top Bottom