Γρήγορη στα πέριξ...[Αιτωλοακαρνανια]

Μητσάρας

WildRider
Δημοσιεύσεις
745
Ηλικία
39
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μήτσος
Bike
yamaha xt660z teneke
καραντινοβολτα σημερινη.
για προμηθιες,να παρω κατι πορτοκαλια απο ενα φιλο.

παρακαμψη με τα την φαραγγι της Κλεισουρας,για Ελληνικα και απο κει βγαινεις χωμα για καβαλα το βουνο και να βγεις απο πισω προς Μακρυνεια μεσω χωματος,συγγεκριμενα μελίστας που γίνεται γλινότοπος οταν βρεχει :Π

εκει σε ενα υψωμα εχει και κατι αρχαια,το Φραγκοκαστρο,κατι που μου ειχε πει ο πατερας μου,καθως απειροελαχιστοι γνωριζουν την υπαρξη του και λεπτομεριες της ιστοριας του.
εχει καταλεηλατηθει απο παρανομες ανασκαφες και την κτηνοτροφια,οποτε δεν εχει μεινει και τπτ,περα απο καποια υποτυπωδη τοιχη και κατι ανοιχτους ταφους.
ενας ντοπιος που ηξερε,μου λεει ειχαν ανεβει με μικρο τσαπακι εδω και πολλα χρονια και δεν αφησαν πετρα στην πετρα,κυνηγοι θησαυρων.
κ αυτος εξαιτιας αυτου του γεγονοτος γνωριζε οτι κατι ειχε εκει και του φημολογουμενου θησαυρου που βρηκαν αυτοι..και καλα...
στο ιντερνετ δεν υπαρχει η παραμικρη αναφορα,παρα μονο σε ενα μπλογκ που δεν εντοπιζω τωρα.
τεσπα,τι α καμς...
αμα βρω καμια λεπτομερια θα επανερθω.

ο καμπος του Αγρινιου απο τη διαδρομη,με τις δυο λιμνες να φαινονται την Τριχωνίδα στα δεξια και τη Λυσιμαχια απο την αλλη.

gA0rawl.jpg


ε νταξ,δε φταιω εγω,ειχε σκασει το ζωντανο,ολο μεσα και γυαλισμα γυαλισμα γυαλισμα...ποσο ν αντεξει...

qdDNtbK.jpg


απο κει πανω εχει ωραια θεα προς Αγρινιο.και πρεπει να ηταν κατι σαν ακροπολη.
βελανιδιες υπεραιωνοβιες με παχιο ισκιο.

QStDTqT.jpg


ταφος η κατι αλλο,ανεσκαμμενο

iyD90bq.jpg


κ εδω ενας γειτονας που με ειδε που ξεκινουσα,μου λεει που πας ερχομαι κ εγω.
και του λεω,ελα να δεις γιατι εχεις παρει λαθος μηχανακι να ξενερωσεις.

Or788Z5.jpg


αυτα τα ολιγα.
παω να το γυαλισω παλι τωρα.
 

Μητσάρας

WildRider
Δημοσιεύσεις
745
Ηλικία
39
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μήτσος
Bike
yamaha xt660z teneke
η σημερινη φαινοταν να εξελισσεται σε αλλη μια βαρετη μερα.
ηταν ομως πολυ ωραια για να παει χαμενη σε καφεδες και σπιτι.
ειχε μεσημεριασει,το τενερε οπως παντα πιπιλα γυαλισμενο,ε,λεω ας παω μια σημερα να το λερωσω,να η χαθει τσαμπα και η μερα,και το ξαναγυαλιζω αυριο.

οποτε μπρος μαρς,κρανη,παλασκες,εξαρτησεις και ριξημο για το διπλανο βουνο.
Αρακυνθος για αλλη μια φορα,ο οποιος παρα το μικρο του σχετικα υψομετρο εχει παρα μα παρα πολλες κρυμενες ομορφιες.
Ε ας παω λε εξερευνητικα στο αγνωστο να δω κανα νεο σποτ.
α δοκιμασω και την εφαρμογη relive,που σιγουρα θα την ξερετε μιας και ειστε τετραπερατοι εσεις.

βεβαια τα tkc σα να αλλαξαν χρωμα απο το αγχος τους οταν αρχισα να αρματωνομαι,καθοτι εχουν μετατραπει σε σλικ πλεον.

σε λιγα λεπτα αρχιζω ν ανηφοριζω και βρισκομαι στο καταφυτο και πιο ενδιαφερον μερος του βουνου


sMW9PsI.jpg


A9nmtdy.jpg


το πλανο ειναι να παω σε δρομους που δεν ειχα ξαναπαει και να βγω στην πισω πλευρα του.
και το ακολουθησα.
αντικριζοντας μετα απο λιγο Βαράσοβα και Παλιοβούνα ή Κλόκοβα και τα αχαικα παράλια.

JUvOtSs.jpg


το πρωτο ενδιαφερον σημειο που συναντησα ηταν μια βρυση με τρεχουμενο νερο οπου και εκανα σταση.

καφες νερομπλίτσα τσεκ
γεμισμα παγουριου με φρεσκο νερο τσεκ
δροσια τσεκ
ησυχια τσεκ

MyyKEoV.jpg


συνεχισα μετα απο εκει,περνωντας διαφορα μικρα χωριουδακια των 3-5 κατοικων μαξ,ομορφα και νοικοκυρεμενα(Κλήμα,Καρίτσα)
και αναζητησα ενα παλιο εκκλησακι της Αγ.Παρασκευης,το οποιο και εντοπισα μετα απο λιγο.
ειχα περασει αρκετες φορες παλιοτερα απο εκει πεζοποροντας,αλλα ηθελα να παω και με το τεν.
ειναι μεσα στο πρασινο και γενικοτερα μακαρι να μπορουσαν να αποδωσουν οι φωτος αυτο που πργματικα εβλεπα και να σας το μεταφερω.

hKGWQNx.jpg


FRcX757.jpg


Xf8yLuc.jpg


M36iYKE.jpg


λογω της αργοποριας μου ομως να ξεκινησω γενικα τη βολτα νωριτερα,με πηρε η ωρα και επρεπε να επιστρεψω.
δε πειραζει,μιας και αυτο ηταν υπεραρκετο ετσι απο το πουθενα και στα μπαμ βολτουλα.
τα υπολοιπα την επομενη.


αυτα.

αυριο εχει γυαλισμα παλι.
 

rigas

RideWild Team
Admin
Δημοσιεύσεις
3.379
Ηλικία
45
Περιοχή
Aίγιο
Όνομα
Σπυρος
Bike
Yamaha T7
Honda Super Blackbird
Τι ωραίο ξωκλησάκι!
Να μπει!!Να μπεί!!

@Μητσάρας ωραία γλήγορη μαγκα μου..Το εντουρο-παρκ με το τιμονι στο δεντρο,ολα τα ευρα!!
Καμια βολτα θα πάμε??:unsure:
 

Μητσάρας

WildRider
Δημοσιεύσεις
745
Ηλικία
39
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μήτσος
Bike
yamaha xt660z teneke
σκασιαρχειο σημερα στα μπαμ.
κ απ το πουθενα βολτουλα σπεσιαλ μεσημεριανη για τη χονεψη.

μου χε αναφερει ενας φιλος που χει μελισσια,για ενα ωραιο μερος διπλα στο ποταμι.
τον Ευηνο δλδ.
Δεν ηθελα και πολυ,στο περιπου μου ειχε πει,στο περιπου πηγα κ εγω εξερευνοντας.
και οντως αξιζε.

οδηγηση παραπλευρως της νεας εθνικης και σε λιγο φανηκε ο οχτος του Ευηνου.

φωτο σε όχτο με το τεν δεν ειχα,οποτε ευκαιρια να το τικαρω κ αυτο

BdhafGj.jpg


g6bFqae.jpg


προς στιγμην ενιωσα μια δυναμη και μια φωνη,(εμοιαζε με του μελατου)να μου λεει περνα το,βγαινει απεναντι,σιγα το πραμα,αλλα επικρατησε η λογικη και η συνεση.
ημουνα και μονος κλασσικα...

η διαδρομες εκει γυρω ειναι μεσα στα πλατανια με παχιο ισκιο και δροσα

6aHfs53.jpg


και καπου εκει,εχει κ ενα πολυ ομορφο πιστακι μοτοκρος by the river και through the platania
με σενιο δεντροσπιτο πανω σ ενα πλατανο

DWBk0fB.jpg


συναντησα λιγο ανταγωνισμο στο πιστακι,
αλλα δε μασησα

uwdAcYT.jpg


και εσκασα κ το αλμα,φωτο δεν εχω γιατι ημουν μονος οπως προειπα,οποτε θα πρεπει να πιστεψετε σ αυτο που σας λέω

HCQtAzP.jpg


κ οχι μονο το αλμα,αλλα και τα μπερμ και τα τραπέζα και οτι αλλο βρεθηκε μπροστα.

και τελος,ο Ευηνος παλι με οσο νερο του εχει απομεινει του ερμου

yMYXXid.jpg


ολα αυτα μεσα σε ενα διωρακι μαξ μαζι με το παγωτο που εφαγα στο τελος.,διπλα απο το σπιτι μου σχεδον.
ομορφα...

saludos μεχρι την επομενη
!cheers!
 

forester

RideWild Team
Admin
Δημοσιεύσεις
5.324
Ηλικία
54
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Bike
R1200GS 2011
Ωραίος Μητσάρα!
Εκεί δίπλα σου, έχεις απίστευτα μέρη, όπως και πολλοί άλλοι! Η διαφορά είναι ότι εσύ (κι όλοι εδώ μέσα) τα ψάχνεις, τα βρίσκεις και τα χαίρεσαι!
 

Μητσάρας

WildRider
Δημοσιεύσεις
745
Ηλικία
39
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μήτσος
Bike
yamaha xt660z teneke
Ωραίος Μητσάρα!
Εκεί δίπλα σου, έχεις απίστευτα μέρη, όπως και πολλοί άλλοι! Η διαφορά είναι ότι εσύ (κι όλοι εδώ μέσα) τα ψάχνεις, τα βρίσκεις και τα χαίρεσαι!
Το ξέρω.
Αν ρωτήσω 100 άτομα για κάποια από αυτά τα μέρη ζήτημα να τα ξέρουν 2.
Ευτυχώς από την άλλη για ευνόητους λόγους.
Οποιος ενδιαφέρεται και θέλει,ψάχνει και τα βρίσκει και τα απολαμβάνει όπως πρέπει.
 

Μητσάρας

WildRider
Δημοσιεύσεις
745
Ηλικία
39
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μήτσος
Bike
yamaha xt660z teneke
λογω περιορισμενου χρονου,ποικιλων πιεσεων απ ολες τις παντες και πολλα εξωμοτοσυκλετιστικα μπλεξιματα αυτο τον καιρο,οι μεγαλοπνοες βολτες εχουν κοπει μακαιρι.
οποτε αμα ξεκλεβω κανα τριωρακι και η απαλεψια εχει βαρεσει κοκκινα,τα περιξ με τη μηχανη ειναι η πιο σωστη λυση.
τι α κανουμε..αυτα εχουμε και μπορουμε,μ αυτα προευομαστε και φχαριστιομαστε.
Αρακυνθος και παλι,αλλα απο αλλα περασματα.

jFFos1l.jpg


6HOFdlj.jpg


περιπλανηση στο δασος,ομορφα πραγματα,καθε φορα διαφορετικο.
δε νομιζω να τη βαρεθω ποτε αυτη τη φαση.
μηχανη και φυση.

καταληξη στην κορυφη Γρεβενο,για φουμαρισμα της θεας με καθαρη ατμοσφαιρα,και βλεπεις μεχρι Κεφαλλονια και Ιθακη.
το κινητο βεβαια δεν εβλεπε τπτ απο αυτα γιατι ειναι για το διαολο.

καταδρομικη βολτα,εννοειται.
ουτε μπαρες,ουτε ξηροι καρποι,ουτε τπτ
φραπε σπαστο,μετριο.

ayMQxqG.jpg


v140AZt.jpg


ωραια ηταν,αλλα ειπαμε,σκαστος ημουν,οποτε μαζεμα και πισω

και επειδη εχουμε καιρο να ανταμωσουμε,και φοβαμαι μη με ξεχασετε και δε με γνωρισεται καμια φορα,παρτε και τη μουτσουνα μου,να με θυμηθητε,αν και δε το συνηθιζω να προβαλω εαυτον στα ιντερνετς

bJSMtFW.jpg
 

paschalis

WildRider
Δημοσιεύσεις
2.564
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Paschalis
Bike
R 1250 GS, ΜΖ 686 Βaghira
Αγαπητέ Μητσάρα να ξέρεις ότι είναι σαν να σε ξέρω,
λίγο οι μουσικές λίγο ο ευθύς σου λόγος μου βγαίνει μια φιλία κι ας είναι κι απο τα καλώδια.

Συνέχα τις κοπάνες .....οι κλινικές είναι γεμάτες απο αυτούς που δεν έφυγαν όταν έπρεπε.
 

rigas

RideWild Team
Admin
Δημοσιεύσεις
3.379
Ηλικία
45
Περιοχή
Aίγιο
Όνομα
Σπυρος
Bike
Yamaha T7
Honda Super Blackbird
Ρε συ? μάκρυνες τα μούσα??θα τρομάζαμε να σε γνωρίσουμε!! Συμφωνώ με τον από πάνου για τις κλινικές...συνέχα τις κοπάνες
 

Μητσάρας

WildRider
Δημοσιεύσεις
745
Ηλικία
39
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μήτσος
Bike
yamaha xt660z teneke
Ρε συ? μάκρυνες τα μούσα??θα τρομάζαμε να σε γνωρίσουμε!! Συμφωνώ με τον από πάνου για τις κλινικές...συνέχα τις κοπάνες
Ναι ρε.
Για αυτό ενημέρωσα με φωτό.
Οποτε να μη μπορείτε να κάνετε πως δε με καταλάβατε άμα με πετύχετε πουθενά.

Οι κοπάνες σώζουν.
Μεγάλη υπόθεση.
 

Μητσάρας

WildRider
Δημοσιεύσεις
745
Ηλικία
39
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μήτσος
Bike
yamaha xt660z teneke
Αγαπητέ Μητσάρα να ξέρεις ότι είναι σαν να σε ξέρω,
λίγο οι μουσικές λίγο ο ευθύς σου λόγος μου βγαίνει μια φιλία κι ας είναι κι απο τα καλώδια.

Συνέχα τις κοπάνες .....οι κλινικές είναι γεμάτες απο αυτούς που δεν έφυγαν όταν έπρεπε.
Που θα πάει.
Θ ανταμώσουμε κ από κοντά πιστευω να γνωριστούμε να τα πούμε όπως πρέπει εκεί που πρέπει.
 
Top Bottom