Γρήγορη στα πέριξ...[Αιτωλοακαρνανια]

Melatos

WildRider
Δημοσιεύσεις
2.343
Ηλικία
40
Περιοχή
Πατρα
Όνομα
Θεμιστοκλής
Bike
Africa Queen
v140AZt.jpg


Eπειδής μίλησες για σπαστούς καφέδες και άλλα τέτοια, είμαι ο μόνος που μόλις είδε αυτή την φωτογραφία, νόμισε προς στιγμήν, πως το συγκεκριμένο τσιμεντένιο κολωνάκι, έμοιαζε με ένα ποτήρι φραπέ που είχε και καλαμάκι???????? :LOL: :LOL: :LOL: :LOL: :LOL:
Όχι, πέστε αλήθεια, αν το δεις με προοπτική...

Πάντα τέτοια αγαπητέ @Μητσάρας
 

Μητσάρας

WildRider
Δημοσιεύσεις
745
Ηλικία
39
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μήτσος
Bike
yamaha xt660z teneke
μεσημεριανη βολτιτσα στα μπαμ,παντα στα ορια του δημου,οπως προβλεπεται.

αμεσως ανηφορικα να πιασουμε υψομετρο να ηρεμισουμε.
να δουλεψουνε και λιγο οι αναρτησεις μη ξεμαθουνε.

Αρακυνθος παλι,αναβαση απο το καραφλο κομματι

pt32jTf.jpg


καμια σταση να χαζεψουμε τη θεα στη λιμνοθαλασσα και το "νησακι"

BG3HRjT.jpg


λιγο ακομα ψηλοτερα να φανει και Πατραικος κολπος

TtjQswv.jpg


και τα φιορδ μας

qKanThT.jpg


να απολαυσουμε και το εσπρεσακι μας οσο ειναι ακομα ζεστο

DqXCMZk.jpg


και συνεχεια προς το δασωμενο κομματι,ετσι εξερευνητικα να πιασουμε και λιγο φθηνοπορινα χρωματα κ εμεις

E4dcjO9.jpg


στριψιμο στον πρωτο αγνωστο δασικο δρομο

UldQLOA.jpg


JIhCJ78.jpg


και τελος οι φωτο ετσι αποτομα γιατι εμεινα απο μπαταρια.
περιηγηθηκα αλλο λιγο στα δαση,μεχρι που πηρε να σουρουπωνει και μαζευτικα.
ετσι ειναι αυτα τα απροοπτα τι να κανουμε.

τι απολαυση ειναι ρε γμτ κατι τετοιες βολτες ξαφνικες.

!cheers!
 

rigas

RideWild Team
Admin
Δημοσιεύσεις
3.379
Ηλικία
45
Περιοχή
Aίγιο
Όνομα
Σπυρος
Bike
Yamaha T7
Honda Super Blackbird
Στην υγεία σου Μητσε!!!!Αντε και στα δικά μας (ολοι!) !cheers!

Το Αιτωλικό απο ψηλά ειναι πανέμορφο!!
 

Μητσάρας

WildRider
Δημοσιεύσεις
745
Ηλικία
39
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μήτσος
Bike
yamaha xt660z teneke
μια τελευταια σημερα,να αποχαιρετησουμε το φθηνοπορο,αλλα και γιατι απο αυριο ξαναξεκιναω δουλεια.

στο δασος του Φραξου,καφεδακι οπως πρεπει.

ML1zzJc.jpg


βολτα με τα ποδια,γιατι τα πεσμενα δεντρα βρισκονται ανα 10 μετρα.

2jIhl2g.jpg


και πρεπει ν αλλαξω κινητο γιατι παλι μου εκλεισε με 50 τσεκατο μπαταρια
:mad::mad:

απ την αλλη καλυτερα μπας και βρω κανα αλλο να βγαζει πιο αξιοπρεπεις φωτος
 

Melatos

WildRider
Δημοσιεύσεις
2.343
Ηλικία
40
Περιοχή
Πατρα
Όνομα
Θεμιστοκλής
Bike
Africa Queen
yes it iz

που το καταλάβες μωρε σατανα?
πες μου οτι εχεις παει...
Προχθές πέρασα...
Από πάνω προς τα κάτω
Πολλή λάσπη αδερφάκι μου...
Πληροφορίες σύντομα.
Τελικά οι φωτογραφίες σου, λένε την αλήθεια
Ο Αράκυνθος γ@μεί!
 

Μητσάρας

WildRider
Δημοσιεύσεις
745
Ηλικία
39
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μήτσος
Bike
yamaha xt660z teneke
χαζευα στο google maps μηπως βρω καμια ανεξερευνητη γωνια εδα γυρα,και επεσε το ματι μου σε κατι ενδιαφερον.
Στην πετρωδη,καραφλη και αποκρυμνη δυτικη πλευρα του Αρακυνθου,διεκρινα αυτο.

tuWzGal.png


το οποιο εννοειται πηγα αμεσως για αυτοψια,να δω τι και πως και αξιζε φουλ.
θα επανελθω Δημητριος αργοτερα για λεπτομεριες.
 

Μητσάρας

WildRider
Δημοσιεύσεις
745
Ηλικία
39
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μήτσος
Bike
yamaha xt660z teneke
ναι και που λετε,πηγα απο κει να ερευνησω.
και βρηκα την αρχη του μονοπατιου.
το οποιο δεν ειναι ακριβως μονοπατι,αλλα πρόκειται για αρχαίο αιτωλικό μονοπάτι,χτιστό καλντερίμι, σχεδιασμένο στο δύσβατο τοπίο με άριστο τρόπο, για να εξυπηρετεί πεζούς και φορτωμένα ζώα.
Επί παρα πολλα χρονια,εξυπηρετούσε τους αγροτικούς οικισμούς του βουνού στην επικοινωνία τους με τα πεδινά και τη θάλασσα. Δυστυχώς όμως, το τμήμα του που παει παραλληλα με το φαράγγι καταστράφηκε από μπουλντόζες και φουρνέλα το 1989 οπως εμαθα, σε μια απόπειρα να κατασκευαστεί δρόμος. Η αυθαίρετη λογικα χάραξη, πάτησε ακριβώς στο ίχνος του καλντεριμιού και το κατέστρεψε σε αρκετα μεγαλο τμημα.. Ο δρόμος αυτός δεν ολοκληρώθηκε ποτέ. Ούτε εξυπηρέτησε ποτέ κανέναν.
παρ ολα αυτα,σωζεται αρκετα μεγαλο μερος απο το παλιο μονοπατι.

πλησιαζοντας προς το σημειο αυτο...

5iyVDQe.jpg


τα ρεματα εχουν ακομα νερο,και υπαρχουν αρκετοι καταρακτες στη γυρω περιοχη.με την επομενη βροχη θα ξαναφουσκωσουν.

fAX1UWz.jpg


η διαδρομη ειναι πολυ εντυπωσιακη,απο τη μια το βαθυ φαραγγι,απο την αλλη οι ορθιοι βραχοι.
το κομματι αυτο ειναι και η αρχη του μονοπατιου,οπου εγινε η διανοιξη του δρομου καταστρεφοντας το.
πολλη πετρα λεμε...

g3LnqXM.jpg

η θεα φοβερη,βλεπεις κλασσικα ολη τη λιμνοθαλασσα μας,Ιόνιο,Κεφαλονιά,Ζάκυνθο,Κυλλήνη, τις Εχινάδες νησους, την πεδιάδα του Αχελώου τα βουνά του Ξηρομέρου. καθως και γενικα ολο το τοπιο με τις γκρεμιλες την πετρα και το νερο να ακουγεται απ το βαθος του φαραγγιου ειναι πολυ εντυπωσιακο.
τουλαχιστον εγω εντυπωσιαστικα.
δε ξερω για σας.

s17WOFE.jpg


αρκετα δυσβατος σε πολλα σημεια ο δρομος-μονοπατι.

και η συνεχεια του,μετα,που δεν ισοπεδωθηκε και διατηρηται σε πολυ καλη κατασταση και φενεται η χαραξη με τα ζιγκ ζαγκς του στο maps

GVVbOpn.jpg


γενικα δε το χω με τις φωτος καθολου,για να μπορεσω να σας αποδωσω οσο το δυνατον καλυτερα τη φαση εκει και το τοπιο.
δειξτε κατανοηση.

αφησα τη μηχανη σε ενα ζορικο σημειο,δεν ηξερα παρακατω τι γινεται και δεν ηθελα να μπλεξω,μιας και ημουν μονος παλι.
αλλα απ οτι βλεπω,ξανανοιγε μετα απο εκεινο το κομματι.

δε ξερω αν ενδεικνυται για μεγαλα ον οφφ ουτε το περνω πανω μου.
:Π

αλλα αυριο εχω κανονησει,εκτος απροοπτου να ξαναπαω,γιατι πανω σε αυτο το μονοπατι,εχει αλλο ενα πολυ ενδιαφερον σημειο που αξιζει τον κοπο και την ταλαπορια να παει κανεις.

μ αυτα και μ αυτα αποχωρησα ομορφα κ ωραια,παντα με τιγκα ραπ
a9GmtWW.jpg




αυριο λοιπον τα υπολοιπα εκτος απροοπτου ξαναλεω.
 

paschalis

WildRider
Δημοσιεύσεις
2.564
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Paschalis
Bike
R 1250 GS, ΜΖ 686 Βaghira
ναι και που λετε,πηγα απο κει να ερευνησω.
και βρηκα την αρχη του μονοπατιου.
το οποιο δεν ειναι ακριβως μονοπατι,αλλα πρόκειται για αρχαίο αιτωλικό μονοπάτι,χτιστό καλντερίμι, σχεδιασμένο στο δύσβατο τοπίο με άριστο τρόπο, για να εξυπηρετεί πεζούς και φορτωμένα ζώα.
Επί παρα πολλα χρονια,εξυπηρετούσε τους αγροτικούς οικισμούς του βουνού στην επικοινωνία τους με τα πεδινά και τη θάλασσα. Δυστυχώς όμως, το τμήμα του που παει παραλληλα με το φαράγγι καταστράφηκε από μπουλντόζες και φουρνέλα το 1989 οπως εμαθα, σε μια απόπειρα να κατασκευαστεί δρόμος. Η αυθαίρετη λογικα χάραξη, πάτησε ακριβώς στο ίχνος του καλντεριμιού και το κατέστρεψε σε αρκετα μεγαλο τμημα.. Ο δρόμος αυτός δεν ολοκληρώθηκε ποτέ. Ούτε εξυπηρέτησε ποτέ κανέναν.
παρ ολα αυτα,σωζεται αρκετα μεγαλο μερος απο το παλιο μονοπατι.

πλησιαζοντας προς το σημειο αυτο...

5iyVDQe.jpg


τα ρεματα εχουν ακομα νερο,και υπαρχουν αρκετοι καταρακτες στη γυρω περιοχη.με την επομενη βροχη θα ξαναφουσκωσουν.

fAX1UWz.jpg


η διαδρομη ειναι πολυ εντυπωσιακη,απο τη μια το βαθυ φαραγγι,απο την αλλη οι ορθιοι βραχοι.
το κομματι αυτο ειναι και η αρχη του μονοπατιου,οπου εγινε η διανοιξη του δρομου καταστρεφοντας το.
πολλη πετρα λεμε...

g3LnqXM.jpg

η θεα φοβερη,βλεπεις κλασσικα ολη τη λιμνοθαλασσα μας,Ιόνιο,Κεφαλονιά,Ζάκυνθο,Κυλλήνη, τις Εχινάδες νησους, την πεδιάδα του Αχελώου τα βουνά του Ξηρομέρου. καθως και γενικα ολο το τοπιο με τις γκρεμιλες την πετρα και το νερο να ακουγεται απ το βαθος του φαραγγιου ειναι πολυ εντυπωσιακο.
τουλαχιστον εγω εντυπωσιαστικα.
δε ξερω για σας.

s17WOFE.jpg


αρκετα δυσβατος σε πολλα σημεια ο δρομος-μονοπατι.

και η συνεχεια του,μετα,που δεν ισοπεδωθηκε και διατηρηται σε πολυ καλη κατασταση και φενεται η χαραξη με τα ζιγκ ζαγκς του στο maps

GVVbOpn.jpg


γενικα δε το χω με τις φωτος καθολου,για να μπορεσω να σας αποδωσω οσο το δυνατον καλυτερα τη φαση εκει και το τοπιο.
δειξτε κατανοηση.

αφησα τη μηχανη σε ενα ζορικο σημειο,δεν ηξερα παρακατω τι γινεται και δεν ηθελα να μπλεξω,μιας και ημουν μονος παλι.
αλλα απ οτι βλεπω,ξανανοιγε μετα απο εκεινο το κομματι.

δε ξερω αν ενδεικνυται για μεγαλα ον οφφ ουτε το περνω πανω μου.
:Π

αλλα αυριο εχω κανονησει,εκτος απροοπτου να ξαναπαω,γιατι πανω σε αυτο το μονοπατι,εχει αλλο ενα πολυ ενδιαφερον σημειο που αξιζει τον κοπο και την ταλαπορια να παει κανεις.

μ αυτα και μ αυτα αποχωρησα ομορφα κ ωραια,παντα με τιγκα ραπ
a9GmtWW.jpg




αυριο λοιπον τα υπολοιπα εκτος απροοπτου ξαναλεω.

Οι φωτογραφίες βελτιώθηκαν πολύ , we love rap και περιήγηση πέτρα πέτρα!
 

Μητσάρας

WildRider
Δημοσιεύσεις
745
Ηλικία
39
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μήτσος
Bike
yamaha xt660z teneke
λοιπον,αντε να γραψω και τα σημερινα.
εκκρεμοτητα απο χθες,ειχα πει σε δυο τρεις φιλους ν ακολουθησουν,και ψηθηκαν φουλ,τελικα το χιονισαν την τελευταια στιγμη.
οποτε ξεκινησα παλι μονος.

ξαναπιασα το μονοπατι,αφηνοντας παλι τη μηχανη στο ζορικο σημειο,τη γυρισα να ειναι και ετοιμη,μη μας κυνηγησει τπτ να καβαλισω να φυγω μαλλια.
κλειδωσα το κρανος,φορτωσα σακιδιο και ξεκινησα με τα ποδια πιανοντας παλι το λιθοστρωτο.
μετα απο λιγο κατεβασμα,εχει μια διχαλα που οδηγει σε ενα καθετο σημειο του βουνου οπου εκει βρισκεται το εκκλησακι του Αγ.Νικολα του Κρεμαστού,σε μια σπηλια στον κοκκινο βραχο.

ζορικο το κατεβασμα,και το ανεβασμα μετα,πολυ πετρα και μεγαλες κλισεις.
πλησιαζοντας το σημειο,τα πρωτα κτισματα,κατεστραμενα πλεον,κανουν την εμφανηση τους.
η θεα καταπληκτικη,αν και ειχε λιγο θολουρα η ατμοσφαιρα.

τα περασματα ηταν τετοιου τυπου

Qg7jOxj.jpg


κ αυτα ειναι προσθηκες των τελευταιων χρονων,πριν ειχε απλα ενα σχοινι καρφωμενο στο βραχο.

EPqAtJK.jpg


εκκλησακι μινιμαλ,μια σταλια,γκρεμισμενο κ αυτο,κυριολεκτικα στο χειλος του γκρεμου.

tlrJBOF.jpg


αυτο δεν ξερω τι ειναι,κατι σαν δεξαμενη μου κανει,αλλα δεν ειμαι σιγουρος.
ισως και ταφος.
ποιος ξερει...

GVMyBxL.jpg


βρισκομαι ηδη μεσα στο φαραγγι,το νερο δυστυχως εχει λιγοστεψει κ αλλο σε συγκριση με εχθες.
km6gE6n.jpg


αν ειχε βρεξει τις προηγουμενες μερες,ο συγκεκριμενος καταρακτης ειναι εντυπωσιακοτατος

LHHa7ny.jpg


ανηφορα παλι μετα,μεσα απο δυσκολα περασματα,σχεδον στο αερα

EYLDOCL.jpg


μετα απο λιγο βρεθηκα κατω απ τον επιβλητικο βραχο,λιγο χαμηλοτερα απο το υψος του σπηλαιου.

wkMH28d.jpg


DmGmGJk.jpg


η θεα που εβλεπαν οι καλογέροι

2rLoiua.jpg


και το εσωτερικο του σπηλαιου-εκκλησια

5VqffBX.jpg


διπλα απο το σπηλαιο,σε αλλο μικροτερο σπηλαιο,χτισμενο κελι

n4g7ALX.jpg


και λιγα λογια για το μερος εκει.

Υπήρξε μεγάλο ασκητικό μοναστηριακό κέντρο την εποχή του Μεσαίωνα και το Σπήλαιο του Αγίου Νικολάου θεωρείται το πιο μεγάλο στα Βαλκάνια.

Το όνομα του πρώτου μοναχού και ιδρυτού του σπηλαίου, Νίκανδρου, που μόνασε εκεί από το 990 μέχρι το 1005, υπάρχει χαραγμενο σε επιγραφή που σώζεται μέχρι σήμερα στην είσοδο του σπηλαίου. Σύμφωνα με μεταγενέστερη μαρτυρία από τον Μητροπολίτη Ναυπάκτου και Άρτας, Ιωάννη Απόκαυκο, ο οποίος επισκέφτηκε το σπήλαιο του Αγίου, η προσωνυμία «Κρεμαστός» δόθηκε από τον ιδρυτή της Μονής, Νίκανδρο, επειδή πρόκειται για απόκρημνα και επικίνδυνα βράχια.

επισης βλεπεις χαραγμενα ονοματα επισκεπτων απο καθε δεκαετια.
Ειδα επιγραφες του 1912,του 34,του 40,του 65,κοκ...

το σπηλαιο ανακαλυφθηκε τυχαια το 1900

πολυ ενδιαφερον ειναι οτι στις πέτρες του σπηλαίου, μοναχοί και ασκητές ζωγράφισαν βραχογραφίες απαράμιλλης ομορφιάς. Οι βραχογραφίες του σπηλαίου είναι Καππαδοκικής τεχνοτροπίας. Πιθανόν να φιλοτεχνήθηκαν από Καππαδόκες αγιογράφους, που στάθμευαν στην περιοχή κατά τις μετακινήσεις τους από την ανατολή προς την δύση.
δυστυχως βρισκονται πλεον σε πολυ ασχημη κατασταση απο βανδαλισμους αλλα και απο φυσικα φαινομενα,καθως δεν εχει γινει η παραμικρη προσπαθεια προστασιας τους η συντηρησης τους.
 

Μητσάρας

WildRider
Δημοσιεύσεις
745
Ηλικία
39
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μήτσος
Bike
yamaha xt660z teneke
και τωρα οι τοιχογραφιες...
οι οποιες μου εκαναν οντως εντυπωση μιας και δυσκολα συγκινουμαι απο τετοια

κατευθειαν πανω στο βραχο

axnCFc6.jpg


P8Hc2M7.jpg


cPZcyTx.jpg


9HCeTCG.jpg


ακομα και εκτος σπηλαιου,σε παρακειμενα βραχια

EN5klEm.jpg




αρκετα μεγαλες φθορες εγιναν πιθανοτατα απο αλβανους βοσκους που ειχαν για τα κοπαδια τους οι κτηνοτροφοι.
πολλα αλβανικα ονοματα ειναι χαραγμενα πανω στις τοιχογραφιες.
ισως και να αποτελεσε καταφυγιο βεβαια το σπηλαιο για πολλους παρανομους μεταναστες τα πρωτα χρονια της δεκαετιας του 90.

και τωρα το παραδοξο της υποθεσης
,απο την αλλη,και οι δικοι μας δεν πανε πισω.
πχ σε ολες τις τοιχογραφιες ειναι χαραγμενα και γραμμενα ονοματα εθελοντων και προσκυνητων απο τις γυρω περιοχες.
οτι να το φτιαξουμε εδω να το προσεξουμε,να το γιορτασουμε,αλλα να χαραξουμε και τα ονοματα μας πανω στους αγιους.
γιατι?
γιατι ετσι...
μη τυχον και δεν αφισουμε το στιγμα μας

δωσιμο στεγνο..
αν και απο το 32...δυσκολα να εχει μεινει καποιος απ αυτους.

KvuLWBe.jpg


αυτα τα ολιγα.
αμα ξεχασα τπτ θα το προσθεσω εν καιρο.

μ εκεινα και με τ αλλα επρεπε να αναχωρησω γιατι ειχα καμια ωριτσα περπατημα της ταλαιποριας μεχρι τη μηχανη.
την οποια μολις ειδα αγαλιασα απο τον ανηφορο που εφαγα.
5 λεπτα να πιασω τις ανασες μου και να ξαποστασω.


VCmhALq.jpg


μια τελευταια σταση λιγο πιο κατω στο ρεμα,για ανσυγκροτηση,και πισω στη βαση.

ouuKugX.jpg


και επιτοπου πλυσημο γυαλισμα για να κοιμηθω ανεμελος χωρις να το εχω εννοια.

oIkPfnz.jpg


η αληθεια ειναι για ολα αυτα,δε ξερω αν το εχω ξαναπει,οτι με πριζωνει φουλ αυτη η μηχανη.
ΑΥΤΗ Η ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ
δε το χω ξαναπαθει με αλλη.
καθομαι χαζευω γκουγκλ μαπς και λεω που θα παμε μετα.
ποιο το επομενο σποτ..
ερωτας.
ας χαζευω στο car κατα καιρους αλλες και ξεμυαλιζομαι,ξερω οτι πολυ δυσκολα θα την αποχωρηστω..

υγ: να βγαλω το υδατογραφιμα απο την καμερα που ολο ξεχναω να το κανω.

!cheers!
 
Top Bottom