Γρήγορη στα πέριξ...[Αιτωλοακαρνανια]

Melatos

WildRider
Δημοσιεύσεις
2.343
Ηλικία
40
Περιοχή
Πατρα
Όνομα
Θεμιστοκλής
Bike
Africa Queen
@Μητσάρας σήμερα ροβολούσα στην Ιονία οδό, και δύο πράγματα σκεφτόμουνα. Το ένα ήταν τι γαμάτος που θα είναι ο Αράκυνθος τώρα που θα έχει πρασινίσει ο ντουνιάς σε σχέση με την γυμνια του Γενάρη που είχαμε περάσει, και το δευτερο ήταν να σου παραγγείλω μια γρηγορη στα περιξ με απόλα για να μας παρουσιάσεις τον αρχαιολογικό χώρο των Πλευρών που όλο περνάω τον κοιτάω και απλά προχωράω!
 

labros

WildRider
Δημοσιεύσεις
117
Ηλικία
53
Περιοχή
Ιλιον
Όνομα
Λάμπρος
Bike
Ντακαρίσιο
τι γαμάτος που θα είναι ο Αράκυνθος τώρα που θα έχει πρασινίσει ο ντουνιάς
Οντως εχω περασει Μαη μηνα με 36ωρο, δε βλεπεις θεο απο τα κεδρα
 

Μητσάρας

WildRider
Δημοσιεύσεις
745
Ηλικία
39
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μήτσος
Bike
yamaha xt660z teneke
αλλη μια εξορμηση στα περιξ,που αλλου,στον αγαπημενο και παντα διαθεσιμο Αρακυνθο.
αυτη τη φορα απο αλλα περασματα,αλλα τοπια και αλλα χωματα,αλλα χρωματα.

και αυτη την εποχη,οπως και ολες τις αλλες,το βουνο ειναι καταπληκτικο.
δε ξερω,οσο το εξερευνω καλυτερα τοσο το εκτιμω περισσοτερο.

τις μερες που γυρω μου ολοι πανηγυριζουν το ανοιγμα τον καφετεριων.

Ασφαλτος μεχρι το χωριο Ελληνικα,
βρηκα ενα φιλο εκει,τα ειπαμε για λιγο,και ακριβως μετα το τελευταιο σπιτι του χωριου αρχιζουν τα ωραια,οποια κατευθυνση κ αν παρεις.

juzOoe9.jpg


εξερευνοντας δασικους δρομους,και θαυμαζοντας τη φυση που ειναι στα καλυτερα της αυτη την εποχη.

yV1wMYp.jpg


απαραιτητη φωτο με τον "Γιγαντα"ενα χαρακτηριστικο δεντρο με παρατσουκλι,που μονο ακουστα τον ειχα,τωρα ειδα και που βρισκεται,και ελπιζω να βρισκεται για πολλα χρονια ακομα.

YMV4550.jpg


χωματοδρομοι παντου,ανεβασιες καλες,που το χειμωνα παιζει να βασανιζεται πολυς μηχανοκινητος κοσμος και καταπρασινο τοπιο απο τις φτερες και το δασος.
το καλο ειναι οτι ολες οι διακλαδωσεις ξεκινουν απο ενα νοητα κεντρικο δρομο και ξανακαταληγουν σ αυτον απλα προσθετοντας δυσκολιες,ταλαιποριες και τεχνικα περασματα για οποιον τρωγεται και ψαχνεται για τετοια.
μιλαμε για πραγματικη παιδικη χαρα για τετοιου ειδους οδηγηση.
πολυ ωραιο σποτ.

θα το ξαναεπισκευτω για τα περεταιρω.


A36fqpg.jpg


oJOJFfs.jpg


σε καποιο σημειο βγαινεις σε ενα ξεφωτο,με ενα αδιαφορο εκκλησακι,το οποιο ομως ειναι κυριολεκτικα πνιγμενο στις κεραιες...
πραγματικα δεν εχω ξαναδει τοσες κεραιες σε ενα μερος.
αργαλειος κανονικος.
στη φωτο δεν φαινεται ουτε το 1/5 απο το χαμο που γινεται εκει.

a3OWoOj.jpg


QzqiBKt.jpg


fAkAFIq.jpg


εχει ωραια θεα ομως απο κει πανω,απο αλλη γωνια οπτικη.

τεσπα,φευγω κ απο κει,συνεχιζω ετσι στο αγνωστο,ταμπελακι για αλλο ενα ξωκκλησι,ας παω να τσεκαρω λεω κ εκει.

νταξ,αυτο καλυτερο και εναρμονισμενο στο περιβαλλον,σωστα αναπαλαιωμενο και προσεγμενο με ντοπια πετρα,ωραιο περιβολο και τα σχετικα

TkiU8wR.jpg


κ ετσι αλλο ενα μεσημερι περασε πολυ ευχαριστα,χορτασα εικονες και χρωματα και γενικα σωζεται ολο το σκ με κατι τετοια.
αντε αυριο τωρα να παω για δουλεια γ@μω την καταδικη μ!
αλλη μια βδομαδα χαμενη περιμενοντας το επομενο σκ και ελπιζωντας να σωθει κ εκεινο με κατι αντιστοιχο.
τεσπα.


τις καλησπερες μου.
 

Μητσάρας

WildRider
Δημοσιεύσεις
745
Ηλικία
39
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μήτσος
Bike
yamaha xt660z teneke
ελαχιστος χρονος και σημερα διαθεσημος,
εχασα και τη βολτα με την παρεα των Αχαιων,μου εμεναν λιγες ωρες ελευθερες το μεσημερι.
οποτε,ειπα ν ανηφορησω Αρακυνθο να ενωσω αλλο ενα κομματι του,αλλη μια νεα διαδρομη.
ωραιο κομματι και το σημερινο.
αναβαση απο Αγριλια,περασμα απο το μοναστηρι του Αη Γιωργη,και κατεβασμα απο Ζευγαρακι.
σκονη πολυ βεβαια,ζεστη και ξεραιλα.
αλλα τα χρωματα απιστευτα οπως και η δροσια στα δασωμενα κομματια και στις βρυσες.
Με βροχη πρεπει να γινεται μακελειο απ τη λασπη στη συγκεκριμενη διαδρομη.
θα το εξακριβωσω καποια στιγμη σιγουρα.

εχει και κατι ωραιες ανεβασιες καρφι μεσα στο δασος,στο πουθενα απο τους μοτοκροσαδες και εντουραδες,αλλα οταν τριγυρναω σολο,κανω πως δε τα βλπεω αυτα.
η ασφαλεια και η safe επιστροφη μου,αλλα και του Τεν,ειναι προτεραιοτητα καθε φορα.
zJiTnxh.jpg


1A4utFJ.jpg


DaTJMUj.jpg


Hrt0kew.jpg


497ibn0.jpg
 

Μητσάρας

WildRider
Δημοσιεύσεις
745
Ηλικία
39
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μήτσος
Bike
yamaha xt660z teneke
ο ελευθερος χρονος μου αυτον τον καιρο,περιοριζεται σε λιγες ωρες το σκ,κ αυτες χαρηστικα,επειδη ειμαι εγω...
ετσι χαζευω τις πολυημερες εξορμισεις σας μεσω των φωτογραφιων που ανεβαζετε,και για να γυρνανε λιγο τα λαδια στο Τεν,σκαρωνω μεσημεριανες 3ωρες-4ωρες μαξ στα περιξ.
απο το τιποτα,μου ειναι υπεραρκετο και σαν βαλβιδα εκτονωσης.

χτες το βραδυ χαζευα στο maps,σημερα ειπα να παω εξερευνητικα να το γυρεψω.
ο λογος για το μεσαιωνικο πετρινο τοξοτο γεφυρι τις Αρτοτιβας.

φυσικα και δεν πηγα απο παλια εθνικη,αλλα επελεξα την "ταλαιπορια" των δασικων δρομων,συνδιαζοντας το μετα με τον γυρο της Τριχωνιδας.

twVPdez.jpg


BsqQDfW.jpg


το πληρως φορτισμενο κινητο,τα απεριοριστα ντατα του σκ απο το γουατσα και μια βαση κινητου του 5ευρου απο κινεζο ειναι η αληθεια οτι μου εκαναν τη ζωη ευκολοτερη,μιας και δεν ειχα χρονο για χασιματα και πειραματα.

το βρηκα πολυ ευκολα,και ειναι αρκετα εντυπωσιακο.
3ZEaHEd.jpg


Mj5f7Q5.jpg


jlhXUGS.jpg




ωραια ποταμησια δροσια,πεντακαθαρο νερο,δυο τζουρες καφε,βουτημα τα ποδια στο νερο,αλλα ειπαμε..ο χρονος ελαχιστος.
μαζεμα τα μπογαλακια και επιστροφη.

Η Τριχωνιδα απο ψηλα,ή αλλιως το "πελαγο" που λενε οι ντοπιοι λογω της εκτασης της.

XT2XPgf.jpg


το κακο ειναι οτι δυστυχως δεν εχεις προσβαση στην οχθη της,παρα μονο σε κατι μικρα κομματια,δεν εχει παραλιμνια διαδρομη συνεχομενη,αλλα εναν αδιαφορο δρομο που ενωνει τα χωρια ολα και σε μερικα σημεια απεχει αρκετα χιλιομετρα απο τις οχθες της.
τα δε χωρια εκτος του Θερμου,ειναι τοσο αδιαφορα και πληκτικα που δεν εχει κανενα νοημα να συγκρατησεις ουτε το ονομα τους,καθως επελεξαν να εχουν πλατη στη λιμνη,καμια επαφη,ουτε παραλιακο μετωπο και να τα περναει ολα σουβλακι ο αδιαφορος δρομος.
πανω στο δρομο ειναι τα μαγαζια,τα καφενεια,οι εκκλησιες,οι υπηρεσιες,τα σπιτια και οι αυλες τους.
ολα τα χωρια ειναι επι του δρομου κυριολεκτικα,δεξια κ αριστερα,χωρις καθολου βαθος και σε καποια σημεια μονο απο πινακιδες καταλαβαινεις οτι αλλαξες χωριο.
απο Παναιτωλιο,Καινουριο,Τραγανα,Παραβόλα,Παντανασσα,Πλατανιας,Δογρη...
σορρυ αν ειναι κανενας απο εκει,αλλα ειναι πραγματικα αναποδο και να απορει κανεις...
να εχεις ενα τετοιο φυσικο καλος και να το παραμελεις τοσο πολυ.
θα μπορουσε να ειναι αλλιως ολο το εργο στην γυρω περιοχη,και ολα αυτα τα χωρια να ειχαν αλλη εντελως εικονα,αν ειχε αξιοποιηθει καταλληλως η λιμνη.
αλλα δυστυχως...
τεσπα..
αυτα...
τα πα και ξαλαφρωσα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

forester

RideWild Team
Admin
Δημοσιεύσεις
5.324
Ηλικία
54
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Bike
R1200GS 2011
ο ελευθερος χρονος μου αυτον τον καιρο,περιοριζεται σε λιγες ωρες το σκ,κ αυτες χαρηστικα,επειδη ειμαι εγω...
ετσι χαζευω τις πολυημερες εξορμισεις σας μεσω των φωτογραφιων που ανεβαζετε,και για να γυρνανε λιγο τα λαδια στο Τεν,σκαρωνω μεσημεριανες 3ωρες-4ωρες μαξ στα περιξ.
απο το τιποτα,μου ειναι υπεραρκετο και σαν βαλβιδα εκτονωσης.

χτες το βραδυ χαζευα στο maps,σημερα ειπα να παω εξερευνητικα να το γυρεψω.
ο λογος για το μεσαιωνικο πετρινο τοξοτο γεφυρι τις Αρτοτιβας.

φυσικα και δεν πηγα απο παλια εθνικη,αλλα επελεξα την "ταλαιπορια" των δασικων δρομων,συνδιαζοντας το μετα με τον γυρο της Τριχωνιδας.

twVPdez.jpg


BsqQDfW.jpg


το πληρως φορτισμενο κινητο,τα απεριοριστα ντατα του σκ απο το γουατσα και μια βαση κινητου του 5ευρου απο κινεζο ειναι η αληθεια οτι μου εκαναν τη ζωη ευκολοτερη,μιας και δεν ειχα χρονο για χασιματα και πειραματα.

το βρηκα πολυ ευκολα,και ειναι αρκετα εντυπωσιακο.
3ZEaHEd.jpg


Mj5f7Q5.jpg


jlhXUGS.jpg


ωραια ποταμησια δροσια,πεντακαθαρο νερο,δυο τζουρες καφε,βουτημα τα ποδια στο νερο,αλλα ειπαμε..ο χρονος ελαχιστος.
μαζεμα τα μπογαλακια και επιστροφη.

Η Τριχωνιδα απο ψηλα,ή αλλιως το "πελαγο" που λενε οι ντοπιοι λογω της εκτασης της.

XT2XPgf.jpg


το κακο ειναι οτι δυστυχως δεν εχεις προσβαση στην οχθη της,παρα μονο σε κατι μικρα κομματια,δεν εχει παραλιμνια διαδρομη συνεχομενη,αλλα εναν αδιαφορο δρομο που ενωνει τα χωρια ολα και σε μερικα σημεια απεχει αρκετα χιλιομετρα απο τις οχθες της.
τα δε χωρια εκτος του Θερμου,ειναι τοσο αδιαφορα και πληκτικα που δεν εχει κανενα νοημα να συγκρατησεις ουτε το ονομα τους,καθως επελεξαν να εχουν πλατη στη λιμνη,καμια επαφη,ουτε παραλιακο μετωπο και να τα περναει ολα σουβλακι ο αδιαφορος δρομος.
πανω στο δρομο ειναι τα μαγαζια,τα καφενεια,οι εκκλησιες,οι υπηρεσιες,τα σπιτια και οι αυλες τους.
ολα τα χωρια ειναι επι του δρομου κυριολεκτικα,δεξια κ αριστερα,χωρις καθολου βαθος και σε καποια σημεια μονο απο πινακιδες καταλαβαινεις οτι αλλαξες χωριο.
απο Παναιτωλιο,Καινουριο,Τραγανα,Παραβόλα,Παντανασσα,Πλατανιας,Δογρη...
σορρυ αν ειναι κανενας απο εκει,αλλα ειναι πραγματικα αναποδο και να απορει κανεις...
να εχεις ενα τετοιο φυσικο καλος και να το παραμελεις τοσο πολυ.
θα μπορουσε να ειναι αλλιως ολο το εργο στην γυρω περιοχη,και ολα αυτα τα χωρια να ειχαν αλλη εντελως εικονα,αν ειχε αξιοποιηθει καταλληλως η λιμνη.
αλλα δυστυχως...
τεσπα..
αυτα...
τα πα και ξαλαφρωσα.
Αποτελείς θησαυρό της περιοχής σου για το φόρουμ Μητσάρα!
Καλαίσθητη άποψη, αιτιολογημένη πάντα, όμορφα κλικ και το φουλ της πληροφορίας! Διαβάζοντας το νήμα αυτό απο την αρχή του, εκεί στα μέρη σου βγαίνει 3ημερο απίστευτο (και δε θα φτάσουν οι 3 μέρες...).
Πρέπει να επιμεληθούμε (οι mods) των αναφερόμενων εδώ σημείων/στοιχείων και να τα περάσουμε στο αντίστοιχο θέμα με τα ενδιαφέροντα ανά την Ελλάδα!
 

Melatos

WildRider
Δημοσιεύσεις
2.343
Ηλικία
40
Περιοχή
Πατρα
Όνομα
Θεμιστοκλής
Bike
Africa Queen

Μητσάρας

WildRider
Δημοσιεύσεις
745
Ηλικία
39
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μήτσος
Bike
yamaha xt660z teneke
Ρε @Μητσάρας , εσύ που είσαι λόκαλ, για πες μας τι γίνεται εκεί πάνω?


https://iaitoloakarnania.gr/2021/06/anoigoun-ton-dromo-anemogennitries-arakyntho/

Τώρα που μάθαμε τα μελάτα περάσματα, μας τα διανοιγουν? Που θα χουμε τώρα να βασανιζομαστε?
Ελπίζω να μην.
Το καλό είναι ότι η γενικά αδιάφορη σε πολλά θέματα κοινωνία μας εδώ δείχνει να αντιδρά αρνητικά σε τέτοιο ενδεχόμενο.
Ήδη έχουν αρχίσει αντιδράσεις και οργανώνεται ο κόσμος.
Ο φορέας διαχείρισης επίσης είναι αρνητικός.
Ο δήμος και η περιφέρεια δεν έχουν πάρει ξεκάθαρα θέση ακόμα η δεν έχω ακούσει κάτι εγώ.
Έχω ένα καλό προαίσθημα ότι θα τον γλιτώσουμε τον έρμο τον Αρακυνθο.

Τώρα οι μπουλντόζες μπορεί να ναι όντως για συντήρηση δρόμων γιατί οι περισσότεροι μετά το φετινό χειμώνα αλλά και παλαιότερους,ήταν είτε κομμένοι είτε σε μαύρα χάλια.

Το θέμα είναι ανεμογεννήτριες να μη μπουν.
Οι δρόμοι και να φτιαχτούν,του χρόνου θα είναι μαντάρα πάλι οπότε κομπλέ.
Ειδωμεν.
 

Μητσάρας

WildRider
Δημοσιεύσεις
745
Ηλικία
39
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μήτσος
Bike
yamaha xt660z teneke
μερικες σκορπιες φωτος απο σημερινη μεσημεριανη βολτα σφηνακι.

ειλικρινα για αλλου ξεκινησα,αλλου βγηκα,χαθηκα,εφαγα βροχη,μου δωσανε σακουλα σκουπιδιων απο ενα καφενειο για αδιαβροχο,μπηκα μεσα,γιατι ξεκινησα κονιορδος με το κοντομανικο...
μπλεξιματα,ασε,παλικατασταση..

ωραια ηταν ομως.
pocket adv που λεμε και στη μικρη Βενετια.

για το μερος δεν ξερω λεπτομεριες γιατι πραγματικα δεν ξερω που πηγα.

ε χονδρικα βορεια της Τριχωνιδας,αυτο που εψαχνα δε το βρηκα,οποτε θα ξαναπαω καποια στιγμη γιατι δε μ αρεσει ν αφηνω εκκρεμοτητες

gEP6gWb.jpg


PkITDk0.jpg


QhDkeXI.jpg


γκουγκλαρω Κλοποτα να δω που βγηκα,και μου βγαζει αποτελεσματα στην Πολωνια.
καλη φαση

rxUMnBK.jpg


και στο βαθος οι δυο καταιγιδες

blvVf49.jpg
 

kardabix

Comfortably Numb
WildRider
Δημοσιεύσεις
161
Ηλικία
46
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Bike
YAMAHA XTZ 690
μερικες σκορπιες φωτος απο σημερινη μεσημεριανη βολτα σφηνακι.

ειλικρινα για αλλου ξεκινησα,αλλου βγηκα,χαθηκα,εφαγα βροχη,μου δωσανε σακουλα σκουπιδιων απο ενα καφενειο για αδιαβροχο,μπηκα μεσα,γιατι ξεκινησα κονιορδος με το κοντομανικο...
μπλεξιματα,ασε,παλικατασταση..

ωραια ηταν ομως.
pocket adv που λεμε και στη μικρη Βενετια.

για το μερος δεν ξερω λεπτομεριες γιατι πραγματικα δεν ξερω που πηγα.

ε χονδρικα βορεια της Τριχωνιδας,αυτο που εψαχνα δε το βρηκα,οποτε θα ξαναπαω καποια στιγμη γιατι δε μ αρεσει ν αφηνω εκκρεμοτητες

gEP6gWb.jpg


PkITDk0.jpg


QhDkeXI.jpg


γκουγκλαρω Κλοποτα να δω που βγηκα,και μου βγαζει αποτελεσματα στην Πολωνια.
καλη φαση

rxUMnBK.jpg


και στο βαθος οι δυο καταιγιδες

blvVf49.jpg
Ελπίζω να ήταν sanitas η σακούλα...
 

Μητσάρας

WildRider
Δημοσιεύσεις
745
Ηλικία
39
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μήτσος
Bike
yamaha xt660z teneke
Έχει ταμπέλα για κλοποτα στο κατέβασμα μετά την διασταύρωση για σπαρτια όπως πάμε για λαμπιρι...
Από εκεί νομίζω μπήκα,από το γεφυράκι.
 

Μητσάρας

WildRider
Δημοσιεύσεις
745
Ηλικία
39
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μήτσος
Bike
yamaha xt660z teneke
Σπαστηρι στην αρχή αλλά μετά σε αποζημιώνει που μπαίνεις μέσα στα έλατα.
Ωραίος ο δρόμος αυτός.
Δε ξέρω που σε βγάζει βέβαια μετά από Κλοποτα.
Φενεται πολλά υποσχόμενος.

Το ποτάμιο σπήλαιο έψαχνα στο Θεοτικό,αλλά με έβγαζε το gps να κατέβω από μια σάρα με 90% κλιση και σε συνδιασμό με τα τρομακτικά μπουμπουνηταρια Μ έκαναν να γυρίσω πίσω.
 

TwoWheelsTraveller

WildRider
Δημοσιεύσεις
258
Ηλικία
41
Περιοχή
Chalkis
Bike
XRV 750
FJR 1300
peugeot 2 ( podarato edition )
Η Τενερούκλα τα σπάει !!!

Αν είναι όπως τη λέει ο γούγλης η διαδρομή για το σπήλαιο , στον παρακάτω χάρτη αν ενώσεις τα δύο '' Αγρίνια '' με ευθεία γραμμή , ίσως να βγαίνει . . .

Με επιφύλαξη πάντα , είναι κομμάτια που δεν έχω κάνει ποτέ , παρά μόνο ασφάλτινα εκεί μέσα κατεβαίνοντας από Προυσό γιατί η αλήθεια είναι ότι η σάρα από το χάρτη κιόλας φαίνεται ότι είναι ζόρικη . . . σκέψου από κοντά όπως λες . . .

Έρε να μην είμαστε κοντά για scouting . . . Φανταστικά τοπία !!!

 
Top Bottom