Κάτι πήρε τ' αυτί μου.........

Παναγιώτης Κ.

RW Buddies
WildRider
Δημοσιεύσεις
634
Ηλικία
64
Περιοχή
Καβάλα
Όνομα
Παναγιώτης
Bike
Όλα είναι δρόμος
Το επίσημο Τουριστικό Ημερολόγιο της FIM θα ανακοινωθεί επισήμως στις 15 Δεκεμβρίου, όμως, κρατάτε τα ημερολόγιά σας ανοιχτά κατά τον Μάιο...... Για πρώτη φορά, δύο Ελληνικές εκδηλώσεις θα βρεθούν στο καλεντάρι της FIM, η μία μάλιστα στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Τουρισμού.
http://motoe.gr/touristiko/perigrafes/119-fim-epitropi-tourismoy

Επίσης, για όσους ενδιαφέρονται, το Mototour of Nations του '20 θα διεξαχθεί στην γειτονιά μας, στο Κουσάντασι, ενώ του '22, στο σπίτι μας.
 

Παναγιώτης Κ.

RW Buddies
WildRider
Δημοσιεύσεις
634
Ηλικία
64
Περιοχή
Καβάλα
Όνομα
Παναγιώτης
Bike
Όλα είναι δρόμος
Σε συνέχεια της παραπάνω ενημέρωσης, τα μέλη της παρέας του RideWild ενημερώνονται, σε Πανελλήνια "πρώτη", για το FIM Mototour of Nations 2020.

Την εβδομάδα που πέρασε βρέθηκα για "επιτόπιο έλεγχο" (site visit που λέμε στο χωριό μου) στις περιοχές γύρω από το Κουσάντασι που θα διεξαχθεί το Mototour. H περιοχή είναι γεμάτη από όμορφες διαδρομές που θα διακόπτονται από στάσεις σε εξαιρετικού ενδιαφέροντος προορισμούς. Μετά από πολύ ψάξιμο, ο "σκελετός" που καταλήξαμε είναι ο παρακάτω:

Διαμονή σε ξενοδοχείο 4 αστέρων, μέσα στην πόλη, κυριολεκτικά πάνω στην θάλασσα, με σκεπαστό, φυλασσόμενο πάρκινγκ.
79259011_10159130359790744_151035759074213888_n.jpg


Στο πρόγραμμα των επισκέψεων περιλαμβάνονται:

Η Αρχαία Πριήνη (πατρίδα του Βιός του Πριηνέως, ενός εκ των επτά σοφών), όπου διασώζεται στην αυθεντική του μορφή το καλύτερα διατηρημένο θέατρο των Ελληνιστικών χρόνων.
78116971_10159131880430744_7076631023059992576_n.jpg


H Αρχαία Μίλητος
78765106_10159131880890744_9114777057245528064_n.jpg


O Ναός Απόλλωνος στα Δίδυμα
76771561_10159131881160744_7303901042888933376_n.jpg


Ο Οίκος της Παναγίας, στην Έφεσο
78453043_10159131881825744_1376545612597559296_n.jpg


Η Έφεσος και το Αρχαιολογικό της Μουσείο
78888381_10159131880760744_6251575016748482560_n.jpg

79380381_10159131882995744_465079094833315840_n.jpg


Τα Βούρλα (τόπος γέννησης του Γιώργου Σεφέρη)
79211563_10159136195975744_280259857448173568_n.jpg


Το Μουσείο Αυτοκινήτων και Μοτοσυκλετών στην Σμύρνη
79333133_10159136197955744_8279731545414041600_n.jpg


Οι ημερομηνίες διεξαγωγής του Mototour είναι 22-26 Σεπτεμβρίου 2020.

Το κόστος συμμετοχής υπολογίζεται στα 250 € και θα περιλαμβάνει τα πάντα (διαμονή, πλήρη διατροφή, εισόδους και ξεναγήσεις σε μουσεία και αρχαιολογικούς χώρους, αναμνηστικά κλπ) εκτός από τις βενζίνες (χθεσινή τιμή βενζίνης στην Τουρκία, 0,95 €/lt). Επιπλέον τις μετακινήσεις θα ακολουθεί κινητό συνεργείο.

Για όσους ενδιαφέρονται, θα υπάρξουν σημαντικές εκπτώσεις στα δρομολόγια προς Χίο καθώς και στην γραμμή Χίου - Τσεσμέ.

Οι δηλώσεις συμμετοχών μόνον μέσω της Ομοσπονδίας, στον υπογράφοντα, από τέλη Φεβρουαρίου.

Μείνετε συντονισμένοι και για αυτό αλλά και για τις δύο εκδηλώσεις από το καλεντάρι της FIM (μια Adventure Touring και μια Endurance) που θα γίνουν στην Ελλάδα το 2020.
 

Παναγιώτης Κ.

RW Buddies
WildRider
Δημοσιεύσεις
634
Ηλικία
64
Περιοχή
Καβάλα
Όνομα
Παναγιώτης
Bike
Όλα είναι δρόμος
Σπύρο, σκέψου μόνον πως άλλοι θα έρθουν από Αγγλία, άλλοι από Φινλανδία, άλλοι από Πορτογαλία και άλλοι από Καναδά για να αναφέρω τους πιο μακρινούς, με όποιο κόστος αυτές οι μετακινήσεις συνεπάγονται, γιατί θεωρούν πως αξίζει τον κόπο. Εμάς φίλε είναι στην αυλή μας, χώρια που θα είμαστε "σαν στο σπίτι μας" μιας και όπως θα είδες, η όλη σχεδίαση έχει έντονο Ελληνικό άρωμα, "μυρίζει" Ελλάδα.
Οι εγγραφές ανοίγουν γύρω στον Μάρτιο, και θα ισχύσει όπως πάντα το "first come, first served", γι' αυτό άλλωστε και η τόσο έγκαιρη επικοινωνία. Βάλτε κάτω ημερολόγια, άδειες, χρονοδιαγράμματα και ελάτε.
 

paschalis

WildRider
Δημοσιεύσεις
2.564
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Paschalis
Bike
R 1250 GS, ΜΖ 686 Βaghira
Το εχω ζησει απο μεσα,ως πλοηγος στην Ελληνικη του χρονια στην Ηπειρο, ειναι ενα απολαυστικο μιγμα οδηγησης γνωριμιας με ξενους τοπους, καλοπερασης και κυριως εμπειρια ζωης σε επιπεδο γνωριμιων με αναβατες αλλων χωρων και κουλτουρας.

Στάλθηκε από το MYA-L11 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

paschalis

WildRider
Δημοσιεύσεις
2.564
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Paschalis
Bike
R 1250 GS, ΜΖ 686 Βaghira
αν σας αφησει ο ερντογαν....

Ο Ερντο ρώτησε κι έμαθε τι εστί το συγκεκριμένο και κανόνισε ήδη την πλοήγηση
να την κάνουν 3 αστυνομικοί με μοτοσυκλέτες ανά γκρουπ,συν τους της Ομοσπονδίας.
Επίσης ρώτησε κι έμαθε πόσο είναι ο διοργανωτικός λογαριασμός και είπε
να μου τον στείλετε να τον πληρώσω και μετά ξεκινήστε.

Στο αντίστοιχο Ελληνικό έργο το 2017 με ένα τσούρμο περιφέρειες αυτοδιοικήσεις και φορείς να έχουν εμπλακεί έχουμε την Ομοσπονδία πιστολιασμένη γερά (κανένα δεκάρικο) απο έναν απο αυτούς
και σε σχετικό οικονομικό αδιέξοδο εξ αιτίας αυτής της κατά πως φαίνεται ''τόγκας''


Αστο Μανώλη:(
 

πυξιδας990

RW Buddies
WildRider
Δημοσιεύσεις
608
Ηλικία
46
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
Μανωλης
Bike
aprilia DORSODURO 750 RED
Ο Ερντο ρώτησε κι έμαθε τι εστί το συγκεκριμένο και κανόνισε ήδη την πλοήγηση
να την κάνουν 3 αστυνομικοί με μοτοσυκλέτες ανά γκρουπ,συν τους της Ομοσπονδίας.
Επίσης ρώτησε κι έμαθε πόσο είναι ο διοργανωτικός λογαριασμός και είπε
να μου τον στείλετε να τον πληρώσω και μετά ξεκινήστε.

Στο αντίστοιχο Ελληνικό έργο το 2017 με ένα τσούρμο περιφέρειες αυτοδιοικήσεις και φορείς να έχουν εμπλακεί έχουμε την Ομοσπονδία πιστολιασμένη γερά (κανένα δεκάρικο) απο έναν απο αυτούς
και σε σχετικό οικονομικό αδιέξοδο εξ αιτίας αυτής της κατά πως φαίνεται ''τόγκας''


Αστο Μανώλη:(
Όπως τα λέει ο Πασκουάλ (και για την άδεια και για την τόγκα - μόνον που ήταν από τον ΕΟΤ).
δεν εννοουσα αυτο παιδια,ξερω οτι οι τουρκοι οπου υπαρχει χρημα κανουν παπαδες,αλλα αναλογα τι θα παικτει το επομενο διαστημα,διοτι σφιγγουν τα πραγματα,ειναι εμφανες αυτο.
 

Παναγιώτης Κ.

RW Buddies
WildRider
Δημοσιεύσεις
634
Ηλικία
64
Περιοχή
Καβάλα
Όνομα
Παναγιώτης
Bike
Όλα είναι δρόμος
Μανώλη, αν και λίγο ξεφεύγουμε από το θέμα, έχω την πεποίθηση πως το "σφίγγουν τα πράγματα", που άλλωστε συνέχεια σφιχτά είναι, δεν είναι τίποτε άλλο παρά μια φούσκα για να αρχίσουμε να ξαναχώνουμε πακτωλούς χρημάτων στους εξοπλισμούς, όπερ και εγένετο. Μόλις κλείσουμε τις "πρέπουσες" παραγγελίες σε αεροπλάνα, πυραύλους, υποβρύχια και φρεγάτες στους "συμμάχους", η κανονικότητα θα επανέλθει.
Λόγω καταγωγής της συζύγου (Κωνσταντινούπολη), πηγαινοερχόμαστε συνεχώς στην "φίλη και γείτονα" Τουρκία, χωρίς κανένα πρόβλημα και με αμέριστη φιλία από τους απλούς ανθρώπους που και αυτοί ζούνε στο πετσί τους τις τεράστιες δαπάνες των εξοπλισμών. (Σημείωση: οι Τούρκοι εμάς τους Έλληνες μας "έχουν πολύ ψηλά" σαν ανθρώπους και σαν χώρα).

Σόρρυ για το "πολιτικό" σχόλιο, αν θεωρείται μη πρέπον, ας σβηστεί.
 

ckalfas

WildRider
Δημοσιεύσεις
342
Ηλικία
50
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Bike
Yamaha T7 το λαμπερό
Μανώλη, αν και λίγο ξεφεύγουμε από το θέμα, έχω την πεποίθηση πως το "σφίγγουν τα πράγματα", που άλλωστε συνέχεια σφιχτά είναι, δεν είναι τίποτε άλλο παρά μια φούσκα για να αρχίσουμε να ξαναχώνουμε πακτωλούς χρημάτων στους εξοπλισμούς, όπερ και εγένετο. Μόλις κλείσουμε τις "πρέπουσες" παραγγελίες σε αεροπλάνα, πυραύλους, υποβρύχια και φρεγάτες στους "συμμάχους", η κανονικότητα θα επανέλθει.
Λόγω καταγωγής της συζύγου (Κωνσταντινούπολη), πηγαινοερχόμαστε συνεχώς στην "φίλη και γείτονα" Τουρκία, χωρίς κανένα πρόβλημα και με αμέριστη φιλία από τους απλούς ανθρώπους που και αυτοί ζούνε στο πετσί τους τις τεράστιες δαπάνες των εξοπλισμών. (Σημείωση: οι Τούρκοι εμάς τους Έλληνες μας "έχουν πολύ ψηλά" σαν ανθρώπους και σαν χώρα).

Σόρρυ για το "πολιτικό" σχόλιο, αν θεωρείται μη πρέπον, ας σβηστεί.
Να υποθέσω πως οι Έλληνες Πόλης βρέθηκαν στην Ελλάδα για καλύτερες προοπτικές ζωής κι εργασίας και δεν "εκδιώχθηκαν - απελάθηκαν" από την "φίλη και γείτονα", έτσι;
Καλό είναι να ταξιδεύουμε, να γνωρίζουμε, άλλα μέρη, ακόμη και μέρη που για χιλιετίες μιλούσαν Ελληνικά, αλλά δεν χρειάζεται να ωραιοποιούμε την σκληρή αλήθεια για να νιώθουμε καλύτερα.
Συγγνώμη κι εγώ με την σειρά μου για το σχόλιο. Ας σβηστεί αν θεωρηθεί απρεπές.
 

forester

RideWild Team
Admin
Δημοσιεύσεις
5.324
Ηλικία
54
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Bike
R1200GS 2011
Δε σβήνει τίποτα, όλα έχουν αλήθεια μέσα τους και , θα το έλεγα, "ισχύουν ταυτόχρονα". Δεν είναι άσπρο - μαύρο.
Είμαστε κι εμείς εδώ στο φόρουμ, μέλη της κοινωνίας και είναι αναπόφευκτο το θέμα "πολιτική" , σε κάποιες περιπτώσεις. Αρκεί να μη γίνει το εκάστοτε θέμα, "γαϊτανάκι" ανταλλαγής πολιτικών απόψεων.
Για το event του θέματος, εκτιμώ ότι μέχρι το Φεβρουάριο θα είναι πιο ξεκάθαρα τα πολιτικά πράγματα και οι σχέσεις μας με τη γείτονα, σε εθνικό επίπεδο. Τότε, ας λάβει ο καθένας τις αποφάσεις του.
 

πυξιδας990

RW Buddies
WildRider
Δημοσιεύσεις
608
Ηλικία
46
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
Μανωλης
Bike
aprilia DORSODURO 750 RED
Η εκδηλωση αφορα ενα σωρο κοσμο,απο ενα σωρο χωρες που δεν τους νοιαζει σιγουρα τι παιζεται στη γειτονια μας.Αντιστοιχα και καποιος ελληνας αν πηγαινε αντιστοιχα φιλανδια-ρωσια κτλπ ουτε θα εδινε σημασια.Εμενα δεν μου καθεται καλα να παω σε <χαμενες> πατριδες,να ριχνω κλαμα και καποιος να κονομαει απ αυτο.Ταυτοχρονα αυτος ο καποιος να ειναι καταδικασμενος για την ελευθερια τυπου και λογου,να μπουκαρει οποτε θελει και οπου θελει,να εχει φαει ενα σωρο κοσμο.Αυτο δεν ειναι πολιτικο σχολιο ,αλλα μια πραγματικοτητα.Πολιτικο σχολιο ειναι να σχολιαζαμε τι εκανε η ελλαδα και γι αυτο δεν θα αναφερθω σε αυτο.Απο κει και περα καλως να παει οποιος θελει,να περασει καλα,ειναι αναφαιρετο δικαιωμα του καθενος να πηγαινει οπου θελει.
 

paschalis

WildRider
Δημοσιεύσεις
2.564
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Paschalis
Bike
R 1250 GS, ΜΖ 686 Βaghira
Θυμαμαι το 1991 που ειχα ενα Tengai βρηκα την πρωτη μου Αφρικα στη βιτρινα.Εναμιση χρονο περιμενα να γινει ο πολεμος που ανηγγειλαν καθημερινα τα καναλια ...ωσπου καταλαβα οτι ολο αυτο ειναι κυριως ενα παραμυθι τρομοκρατιας του μυαλου των απλων ανθρωπων.Ετσι,πηγα - παντα μετα φοβου πολεμου - και την πηρα.
Απο τοτε πηρα αλλο ενα ιδιο,2 Βαραντερο και 4 GS συν τα μικρα πολης και βουνου ,ολα μετα φοβου πολεμου και καταστροφης απο τα ανατολικα τα βορεια και δεν ξερω και γω απο που αλλου.
(Με το τελευταιο παντως τζι ες θα γινει σιγουρα πολεμος





















......αλλα στις Αλπεις!)

Το passo Sella ειναι δικο μας ρεεε

Στάλθηκε από το MYA-L11 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Παναγιώτης Κ.

RW Buddies
WildRider
Δημοσιεύσεις
634
Ηλικία
64
Περιοχή
Καβάλα
Όνομα
Παναγιώτης
Bike
Όλα είναι δρόμος
Αγαπητοί φίλοι, σεβαστές οι απόψεις και τα συναισθήματα του καθενός.

Προς ενημέρωση, με τους γονείς της μάνας μου ξεριζωμένους από τον Τσεσμέ και την οικογένεια της μάνας του πατέρα μου πρόσφυγες από Ίμβρο, έχω, όπως άλλωστε οι περισσότεροι από εμάς, μπόλικο προσφυγικό αίμα στις φλέβες μου. Και, ναι, και έκλαψα όταν επισκέφτηκα για πρώτη φορά τον Τσεσμέ και έφερα χώμα για τον τάφο της μάνας μου όπως της το είχα υποσχεθεί, και βουρκώνω κάθε φορά που επισκέπτομαι Ελληνικά μνημεία (και θυμώνω που δεν ήμασταν άξιοι να τα κρατήσουμε).

Όμως, ρίξτε μια ματιά στο πρόγραμμα επισκέψεων, πού θα πάνε και τί θα δούνε οι συμμετέχοντες, και "μετρήστε" ποιός βγαίνει κερδισμένος. Δεν θα είναι απλά ένα "ταξιδάκι καλοπέρασης", έχει λίγο περισσότερο βάθος.
 
Top Bottom